Menopauza Nasze wywiady

E-zakupy – wywiad z ekspertem

e-zakupy-wywiad-z-ekspertem

Zakupy przez internet są coraz popularniejsze. Jeśli chcemy z tej możliwości skorzystać i kupić coś w wirtualnym sklepie, warto dowiedzieć się kilku rzeczy. Jak rozpoznać, że trafiliśmy na solidnego sprzedawcę? Na co uważać, by nie zostać oszukanym? Po czym poznać dobry sklep internetowy?

O kupowaniu towarów z drugiej ręki (second hand), wirtualnych sklepach, e-sprzedawcach i prawach, które chronią klienta internetowego rozmawiała z Alicją Turek, jej imienniczka – nasza redaktor naczelna – Alicja Złotkowska.

Słów kilka o moim rozmówcy:


Alicja Turek (na zdjęciu obok) – z wykształcenia politolog z zacięciem marketingowym. Prywatnie fanka nowych technologii, rynku e-commerce oraz zakupów. Najszczęśliwsza jest wtedy, gdy kupi dobrą rzecz w okazyjnej cenie. Wie czym kierować się przy wyborze najlepszego produktu, a do tego chętnie opowiada o tym przy każdej możliwej okazji. Zarzeka się, że co sezon robi generalny porządek w swoim mieszkaniu, a nieużywane już rzeczy sprzedaje, bo to, co już jej nie jest potrzebne, może się jeszcze przydać innym. Obecnie pracuje w serwisie Sprzedajemy.pl – platformie dla sprzedających i kupujących rzeczy z drugiej ręki.

Czy 10 lat temu myślała Pani, że będzie Pani pracować w firmie, której działalność jest w pewnym sensie nierzeczywista, wirtualna?

Ciężko byłoby mi w to uwierzyć, zwłaszcza, że w dzieciństwie chciałam być listonoszem.

Naprawdę?

Poważnie! Podobało mi się to, że każdego dnia spotyka się on z innymi ludźmi, że sprawia im radość dostarczając długo wyczekiwany list. O wzrastającej sile internetu i o jego coraz większym wpływie na jakość naszego życia przekonałam się jednak już w szkole podstawowej. Fascynujący był dla mnie fakt, że wystarczy jedno kliknięcie aby mieć kontakt z ludźmi z drugiej półkuli, że w ogóle można mieć kontakt z całym światem nie wychodząc z domu. Później fascynacja ewoluowała i przerodziła się wręcz w przekonanie o tym, że internet zapewni nam nie tylko rozrywkę, ale i przyczyni się do zmiany w sposobie funkcjonowania prasy czy firm. Wtedy już wiedziałam, że chcę być częścią „tej internetowej rewolucji”, że chcę współtworzyć ten internetowy świat. Teraz w końcu mam ku temu świetną okazję – pracuję w branży e-commerce, w serwisie, który stanowi platformę pierwszego kontaktu między sprzedającym a kupującym.

Świat materialny i wirtualny przenikają się. Zaczęło się to pewnie w momencie, w którym portale internetowe zaczęły generować konkretne zyski. Dużo osób wciąż jednak czuje się niepewnie, myśląc o zakupach przez Internet. Mają powody? Czy tego rodzaju zakupy są mniej bezpieczne niż te ‘sklepowe’?

To prawda. Kiedyś robiło się zakupy wyłącznie w tradycyjnych sklepach. Zajmowało to dużo czasu, ale pozwalało zobaczyć i dotknąć towar. Sklepy funkcjonowały jednak tylko w określonych godzinach, co często było ograniczające, zwłaszcza dla osób pracujących choćby w systemie zmianowym. Zakupy trzeba było robić szybko i w pośpiechu, często nasz wybór był nie do końca przemyślany. Internet zmienił podejście do handlu, umożliwił bowiem robienie zakupów bez wychodzenia z domu.

Dziś to normalne, ale jeszcze kilka lat temu był to prawdziwy przełom. Obecnie zakupy przez internet to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. W internecie możemy porównać ceny, wybrać towar, który rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania i to zarówno jeżeli chodzi o funkcjonalność, cenę, ale i sposób odbioru. W końcu internet pozwala na dużą elastyczność działania – towar możemy odebrać osobiście lub z dostawą do domu. Jak kto woli. I co dla mnie najważniejsze – zakupy w sieci mogę zrobić zawsze, niezależnie od pory dnia czy nocy, a towar, który nie podoba mi się, mogę bez problemu zwrócić.

A. Złotkowska

Zakupy przez internet są coraz popularniejsze. Jeśli chcemy z tej możliwości skorzystać i kupić coś w wirtualnym sklepie, warto dowiedzieć się kilku rzeczy. Jak rozpoznać, że trafiliśmy na solidnego sprzedawcę? Na co uważać, by nie zostać oszukanym? Po czym poznać dobry sklep internetowy?

Nie można jednak powiedzieć, że w sieci nie ma naciągaczy. Czasem można się naciąć. Na co, Pani zdaniem, szczególnie powinno się zwrócić uwagę przy zakupie?

Dokładnie, zawsze istnieje ryzyko, jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności można takie ryzyko zminimalizować. W końcu znane są przypadki ludzi, którzy zapłacili znaczną sumę pieniędzy za zdjęcie a nie za faktyczny towar. Sprzedawca takiego bubla bronił się później tym, że drobnym druczkiem na dole oferty napisane było, że przedmiotem sprzedaży jest zdjęcie, ale w końcu kto aż z taką uwagą czyta wszystkie gwiazdki?! Dlatego serwis Sprzedajemy.pl zachęca swoich użytkowników do kontaktu osobistego. Skontaktujmy się ze sprzedającym, umówmy się z nim w miejscu publicznym, dokładnie oglądnijmy towar i jeżeli zadowala on nas to dokonajmy transakcji.

Jeżeli natomiast kupujemy towar z drugiego krańca Polski i decydujemy się na dostarczenie towaru przez kuriera to dobrze jest nawiązać kontakt mailowy lub telefoniczny ze sprzedającym. Już takie działanie pozwala wyczuć czy osoba jest uczciwa czy nie. Ważne jest aby nie płacić z góry sprzedawcy, którego nie znamy. Nie powinniśmy także przelewać pieniędzy, wysyłać ich pocztą, czy podawać danych swojej karty kredytowej. Nawet jeśli sprzedający ujawnia swoje dane osobowe lub numer rachunku bankowego, to nie chroni nas to przed oszustwami. Bądźmy także szczególnie ostrożni, gdy sprzedający usilnie namawia nas do zawarcia transakcji czy np. unika kontaktu telefonicznego. Uważajmy też na przedmioty w wyjątkowo okazyjnej cenie- często może okazać się, że w efekcie koszty przewyższą zyski.

Co Pani myśli o tzw. second- handach? Czy warto kupować przez internet produkty używane?

Zakupy w second-handach od wielu lat są moim konikiem. Uwielbiałam „polowania na fajnego ciucha”, które cyklicznie urządzałam z moimi przyjaciółkami w czasach liceum. Zawsze widziałyśmy gdzie i kiedy jest nowa dostawa i gdzie warto zaglądać bo zawsze coś fajnego można znaleźć. Teraz, zwłaszcza, że każda z nas ma o wiele mniej czasu, to naturalnie nasze „polowania” przeniosły się do sieci. A w internecie można znaleźć i do woli przebierać w coraz liczniejszej i coraz bogatszej ofercie używanych rzeczy, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze. I co jest fajne, sprzedawać mogą wszyscy, zarówno sklepy jak i osoby prywatne. Poziom życia Polaków systematycznie podnosi się, co widać choćby po jakości rzeczy jakie są sprzedawane. Są one coraz lepsze. I to zarówno jeżeli chodzi o markę jak i sposób użytkowania. Rzeczy są po prostu mniej zniszczone, warto więc polować na takie perełki, zwłaszcza, że sprzedawane są one często dlatego, że właściciel chce je wymienić na nowszy model, a nie z powodu zużycia.

A. Złotkowska

Zakupy przez internet są coraz popularniejsze. Jeśli chcemy z tej możliwości skorzystać i kupić coś w wirtualnym sklepie, warto dowiedzieć się kilku rzeczy. Jak rozpoznać, że trafiliśmy na solidnego sprzedawcę? Na co uważać, by nie zostać oszukanym? Po czym poznać dobry sklep internetowy?

Wiadomo, że nie będziemy się sądzić o 1 książkę czy płytę. Jaką więc mamy pewność, że sprzedający nas nie oszuka?

To prawda, ale czasami warto i o jedną książkę walczyć. Dlaczego? Dla zasady. Żeby pokazać, że nie opłaca się oszukiwać. Tak jak wspominałam przed chwilą, pewności nigdy mieć nie możemy, warto raczej przy zakupach kierować się metodą ograniczonego zaufania. A jak zminimalizować ryzyko? Dobrze jest sprawdzić opinie o sklepie lub sprzedającym w sieci, np. na forach internetowych. Można też, to podejście propaguje Sprzedajemy.pl, korzystać z Facebooka. Sprawdzajmy za jego pośrednictwem co sprzedają nasi znajomi – transakcje z nimi będą najbezpieczniejsze. Proponujemy też aby sprawdzać, czy mamy wspólnych znajomych ze sprzedającym, którego nie znamy, zasięgajmy opinii znajomych na jego temat. Ale jeżeli mamy podejrzenia, że konto sprzedającego na Facebooku może być fikcyjne, lepiej zrezygnujmy z transakcji.

A co jeśli wysłany towar nie jest zgodny z opisem?

Trzeba pamiętać, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego za wady fizyczne rzeczy, tj. w sytuacji, gdy np. rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego. Można wtedy na podstawie art. 560 § 1 kodeksu cywilnego żądać wymiany towaru na nowy. Jeżeli rzecz była już wymieniana a wada wciąż pozostaje albo rzeczy nie da się wymienić, można odstąpić od umowy. Uprawnienia te przestają przysługiwać, jeśli nie zawiadomi się sprzedawcy w ciągu miesiąca od wykrycia wady. Ważne jest więc aby sprzedawcy zgłosić niezgodność towaru z opisem jak najszybciej.

Czy na koniec, w imieniu naszych czytelniczek, mogę prosić jeszcze o jakąś złotą radę dotyczącą zakupów internetowych?

Przede wszystkim nie bójmy się ich! Przeglądajmy i porównujmy oferty sklepów, ale i oferty sprzedaży rzeczy z drugiej ręki w serwisach ogłoszeniowych. Często bowiem zdarza się, że w takich serwisach osoby prywatne wystawiają świetnej jakości rzeczy za przysłowiową złotówkę. Korzystajmy z tego. Bo zakupy przez internet są właśnie po to aby zaoszczędzić. Zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dziękuję za rozmowę.

A. Złotkowska

Komentarze (17)

Tess

4 lata temu

Nie kupuję nic przez internet. Nie mam takiej wprawy w internecie. I wolę każdą rzecz zobaczyć, dotknąć czy powąchać. Moja rodzina dużo kupuje przez komputer, widzę, że są zadowoleni. Raz córka kupiła dla mnie pralkę ale chciałam taką jaką ona ma w swoim domu. Było wszystko dobrze.

Emilly27k

4 lata temu

Człowiek ma momenty takie,że chce kupić dany produkt w sklepie lub przez internet. Jedną rzecz kupiłam przez internet. Byłam zadowolona.

sirena46

4 lata temu

Zakupy przez internet są coraz bardziej popularne i często tańsze. Kurier dowiezie nam wszystko do domu, a zakupy możemy robić cała dobę. Myślę, że takie e-zakupy są też dobre dla ludzi, którzy mieszkają daleko od miasta.
Ja ostatnio w te upały kupuję wodę, soki, cukier, mąkę itd. w sieci. Dla mnie jest to bardzo wygodna forma zakupów 🙂

elle@elle

5 lat temu

bardzo lubie zakupy przez internet,nie lubie chodzic po sklepach i mierzyc,zdjecia sa dokladne i pelna rozmiarowka w sklepie czesto jest cos co mi sie podoba ale numeru odpowiedniego nie ma :)))bardzo duzo kupuje z sieci oszczedzam nogi i czas :)))

sirena46

7 lat temu

Ja przez internet kupuję już od dawna.Chociaż mieszkam w dużym mieście, a wokół mnie jest dużo galerii i sklepów zakupy przez internet są wygodniejsze i tańsze.Jednak trzeba uważać bo często się zdarza , że ktoś trafia na nieuczciwych sprzedawców i podrobiony towar.

lalakosi

7 lat temu

a ja sie ciagle zbieram zeby wystawic rzeczy ktore sa juz niestety na mnie za ciasne i nie wyglada na to by to sie mialo zmienic. Ladne sa, czyste -az zal zeby lezaly tylko w workach w piwnicy. Moze sprawia komus radosc a jesli przy okazji cos zarobie to bedzie fajnie 😉

pati25

7 lat temu

Ja przez inteernet raczej nie kupuję.Jedynie kiedyś na allegro kupiłam kosmetyki.Wolę iść do sklepu,dotknąć,powąchać kosmetyk.Internet odbiera tą przyjemność.Ciuchy też nie kupuję

filodendron

7 lat temu

Przez internet kupujemy witaminy , odzież, ( w razie gdy nie pasuje można oddać ), sprzęt rtv,kosmetyki i biżuterię. Właściwie tylko jedzenie kupujemy w sklepie. Nie należę do kobiet ,które lubią chodzić po sklepach ,po prostu oglądam katalog ,wybieram i zamawiam.Łatwe i wygodne.

mejgosia

7 lat temu

czasy szału na allegro mam już za sobą, i dobrze bo jak już wspominałam stało się to niebezpieczne dla moich finansów, ale nadal kupuję np art. drogeryjne i bardzo mi to pasi, bo kurier przywozi pod drzwi proszki, płyny, mydło, papiery i ręczniki! MAm sprawdzonego sprzedawcę i dostaję rabaty!Nie kupuję odzieży, bo niestety moja sylwetka nie jest typowa i muszę ciuszki przymierzyć!
Lubie kupować prezenty na święta i różne okazje!

babka

7 lat temu

Do zakupów w sieci podchodziłam kiedyś sceptycznie ale jak zaczęłam pomału kupować tak „wsiąkłam”. Teraz kupuję wszystko tak jak i aga. Nawet sprzedałam na allegro parę drobiazgów.
To racja, że takie zakupy ułatwiają życie ale tak jak w artykule – trochę rozwagi też potrzeba, ale przecież jesteśmy dorośli więc polecam.

aga335

7 lat temu

Dla mnie zakupy w sieci staly sie juz chlebem powszednim , nie wyobrazam sobie juz zycia bez tego . Kupuje nie tylko odziez , buty , ksiazki itp. , ale tez bilety na samolot czy do teatru , wczasy i noclegi . Duzo tego i dobrze , latwiej zyc …

drobina

7 lat temu

Dawniej nie miałam zaufania do internetowych zakupów. Z tej formy często korzystają moje dzieci i są zadowolone. Trzeba przyznać, że ceny towarów często są o wiele niższe niż „w realu”.

nowa

7 lat temu

No to ja chyba jestem z poprzedniej epoki ;)bo jeszcze nic nigdy przez internet nie kupiłam.Mam jakieś obawy,że to , co mi sie podoba, w przesyłce może okazać się czymś innym , zwłaszcza,że takie rzeczy się trafiają.Może kiedyś odważę się i …zaryzykuję.

Danusiate

7 lat temu

Zakupy w sieci to w dzisiejszych czasach norma. Ja nie wyobrażam już sobie bez nich życia – książki, perfumy, czasem nawet ciuchy kupuję po znacznie niższych cenach niż „w realu”, mam większy wybór, no i mogę w takim sklepie spędzić dowolną ilość czasu 🙂

Zostaw komentarz