Dzieciństwo do poprawki – Sylwia Sitkowska

Choć każde dziecko zasłużyło na szczęśliwe dzieciństwo wolne od trosk i lęków, to w rzeczywistości nie każde takiego doświadczyło. Rodzice są bardzo różni. Nie wszyscy nadają się do pełnionej przez siebie roli. Niektórym nie pokazano, co to znaczy kochać, więc sami nie potrafią okazywać miłości swoim pociechom. Sylwia Sitkowska w poradniku Dzieciństwo do poprawki przygląda się temu problemowi z szerszej perspektywy.

Błędy wychowawcze niejedno mają imię

Błędy popełniane przez rodziców są bardzo zróżnicowane. Jedni strofują swoje dzieci za każdym razem, gdy te się pobrudzą. Drudzy nie mają dla nich czasu i nigdy się z nimi nie bawią. Jeszcze inni nadużywają alkoholu, wszczynają awantury i biją swoje dzieci. Nie brakuje też rodziców, którzy nie potrafią zapewnić dziecku bezpiecznej przystani, ponieważ sami mają problem ze stabilnością emocjonalną.

Skąd się bierze przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć?

Dzieci nie posiadają tak rozwiniętych zdolności analitycznych jak dorośli. W rezultacie same często obwiniają się o zaistniałą sytuację. Uważają, że zasłużyłyby na miłość rodzica, gdyby przynosiły lepsze oceny ze szkoły. Tato nie piłby, gdyby zachowywały się poprawniej.  Mało tego, dzieci chłoną opinie swoich rodziców, nawet jeśli te są skrajnie niesprawiedliwe. Jeśli ojciec ciągle powtarza, że jego pociecha jest idiotą, bo zamiast 6 przynosi 4, to przez całe życie boryka się ono z niską samooceną. Nie wierzy w siebie i swoje kompetencje.

Wpływ dzieciństwa na relacje romantyczne

Dzieciństwo ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie. Od relacji z rodzicami zależy, czy będziemy potrafili tworzyć szczęśliwe relacje romantyczne. Dzieci alkoholików często odczuwają ogromny lęk przed zmianami. Ich poczucie bezpieczeństwa jest mocno zachwiane. W rezultacie mogą unikać bliskości i związków lub rozpaczliwie walczyć o miłość, celować w problematycznych partnerów i próbować odmienić ich życie najlepsze. Niestety, w dorosłym życiu często próbujemy odtworzyć dobrze znany nam scenariusz, ale tym razem doprowadzić do happy endu. Niestety, nie jest to możliwe. Nawet największa miłość nie uzdrowi naszego partnera, jeśli on sam nie chce wyleczyć się z alkoholizmu.

Pogoń za perfekcją

Także nacisk rodziców na perfekcyjne zachowanie, sprawia, że gdy dziecko dorośnie, we wszystkim musi się wykazać na 100%. Wystarczy jakiekolwiek potknięcie, by samoocena mocno poszybowała w dół.  Takie osoby są także narażone na pracoholizm i wypalenie zawodowe.

Dziecko nigdy nie zasługuje na złe traktowanie

Na drodze do samouzdrowienia kluczową rolę odgrywa uświadomienie sobie, że dziecko zasługuje na wszystko, co najlepsze. Jest bowiem całkowicie bezbronne. Rodzic ma za zadanie je chronić, zapewniać dogodne warunki dla jego rozwoju i tłumaczyć otaczający go świat. Nie powinien znęcać się nad dzieckiem fizycznie i psychicznie. Jakakolwiek forma przemocy świadczy o porażce wychowawczej rodzica, a nie byciu złym dzieckiem. To, jakie cechy wykazuje młody człowiek, często zależy od procesu wychowawczego. Gdy dziecko przeklina, to dlatego że słuchało przekleństw w domu. Gdy kłamie, robi to, bo rodzice często mijają się z prawdą, gdy tak im wygodniej.

Poczucie winy zaszczepione przez rodziców

Sylwia Sitkowska w poradniku Dzieciństwo do poprawki zachęca, by spojrzeć na siebie z zewnątrz. Bardzo często doskwiera nam silne poczucie winy zaszczepione przez rodziców. Aby zrozumieć, że oskarżenia matki czy ojca są nieuzasadnione, warto spojrzeć na sytuację obiektywnie. Czy gdyby twoja sąsiadka strofowała swoje dziecko w ten sposób, to uznałbyś winę dziecka, a może w analogicznej sytuacji uznałbyś, że to sąsiadka zachowuje się niewłaściwie?

Dzieciństwo do poprawki – jak przyznać, że rodzice popełnili błędy?

Dzieciństwo do poprawki zawiera nie tylko wyjaśnienie zjawisk psychologicznych, ale też historie z życia wzięte, które poznała Sylwia Sitkowska podczas swojej pracy terapeutycznej. Autorka przygotowała dla swoich czytelników także ćwiczenia, które lepiej pozwolą zrozumieć pewne mechanizmy oraz dotrzeć do źródła problemu. Bardzo często bronimy swoich rodziców, nawet gdy ci nas skrzywdzili. Tymczasem warto być ze sobą szczerym, aby przepracować pewne kwestie. Dzieciństwo do poprawki może pomóc wielu osobom zrozumieć, że choć rodzice nie stworzyli im szczęśliwego domu, to dorosłe życie zależy tylko od nich. Mogą o siebie zadbać i pokochać siebie takimi, jakimi są.