Kultura Styl życia

Duncan Laurence – dlaczego jest faworytem bukmacherów do zwycięstwa Eurowizji?

Duncan Laurence

Screen z serwisu YouTube

I półfinał Eurowizji odbędzie się dopiero 14 maja, ale emocje już teraz sięgają zenitu. Jesteśmy w trakcie drugiej próby technicznej I półfinału. Bukmacherzy cały czas przyjmują zakłady, które kształtują listę faworytów. Duncan Laurence od początku jest ich faworytem i nie zmieniło się to po I próbie technicznej.  Kim jest ten artysta?

Duncan Laurence nie jest popularnym artystą

Duncan Laurence w Holandii nie ma statusu gwiazdy. Artysta w 2014 roku brał udział w holenderskim odpowiedniku programu The Voice. W talent show dobrnął do półfinałów. W 2018 roku ukończył studia a Rockacademy w Tilburgu. Wybór artysty, który dla wielu osób jest całkowicie anonimowy, stanowi sporą niespodziankę. W poprzednich latach holenderski nadawca publiczny stawiał na znane nazwiska. Rok temu Kraj Tulipanów reprezentował Waylon. Bez trudu awansował on do finału Eurowizji, która miała miejsce w Lizbonie.

Faworyt bukmacherów

Arcady to utwór, który skomponował sam Duncan Laurence waz z Wouterem Hardy oraz Joelem Sjoo. Ma on charakter ballady, podczas występu Duncan Laurence siedzi przy fortepianie, na którym w rzeczywistości nie gra, ponieważ muzyka na Eurowizji odtwarzana jest z nagrań studyjnych.  Występ jest bardzo statyczny, wolny od elementów pirotechnicznych.  Pomimo bardzo skromnej oprawy scenicznej Duncan Laurence postrzegany jest jako faworyt tegorocznej Eurowizji. Zajął on wysokie miejsce w rankingu klubów OGAE zrzeszających miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji.

Ballada inspirowana prawdziwą historią

Arcade to utwór, który powstał w czasie, gdy Duncan Laurence studiował w Tilburgu. Inspiracją do napisania piosenki okazała się śmierć dziewczyny, którą artysta znał w młodości. Teledysk zrealizowany przez znanego fotografa, Paula Belaarta, jest przepełniony symboliką. Tafla wody stanowi metaforę nadziei po śmierci, a nagość artysty bezbronności.

Czy widzom przypadnie do gustu wysoki głos Duncana? Czy tak wysokie dźwięki spotkają się z uznaniem jurorów? Duncan Laurence nie ukrywa, że jest osobą biseksualną. Czy tak otwarta deklaracja przysporzy mu zwolenników czy też przeciwników, zwłaszcza w państwach bardziej konserwatywnych?

Dodaj komentarz