domowe-sposoby-na-zylaki

Zła dieta, mało ruchu, praca w pozycji siedzącej, relaks na kanapie – to są jedne z przyczyn powstawania żylaków. Z żylakami zmaga się więcej kobiet niż mężczyzn, ale każdy powinien żyć tak, aby zapobiegać im powstawaniu. Czasami jednak nie sposób powstrzymać rozwoju choroby, dlatego też warto znać różne sposoby na żylaki.

Czym są żylaki?

Żylaki to nadmierne poszerzenia żył powierzchniowych o charakterystycznym wydłużeniu i poskręcaniu. Żylaki są objawem rozwoju choroby zwanej przewlekłą niewydolnością żylną. Żylaki zazwyczaj pojawiają się na nogach i w odbycie (tzw. hemoroidy), choć mogą się pojawić także i na ramionach, w pęcherzu moczowym, macicy, pochwie, w powrózku nasiennym i w przełyku. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zapalenia żył i/lub oderwania skrzepu krwi, co ma poważne konsekwencje, bowiem nawet zagraża życiu. Dlatego tak ważne jest, aby z problemem tym udać się do lekarza, a domowe sposoby potraktować jako dodatkowe leczenie bądź zapobieganie rozwojowi choroby.

Domowe sposoby na żylaki

Aby zapobiegać pojawieniu się żylaków lub rozwojowi choroby warto poznać różne domowe sposoby na żylaki. A jakie one są?

  • Podnoszenie nóg. Musimy podnieść stopy tak, aby znajdowały się powyżej ud, wtedy jest lepszy przepływ krwi. Możemy leżeć lub siedzieć, zależy, jak nam jest wygodniej, a pod stopy możemy położyć poduszkę. Warto tak robić już wtedy, kiedy nogi zaczynają pobolewać i odczuwamy ich zmęczenie po całym dniu.
  • Właściwe spanie. Możemy wykorzystać czas, kiedy śpimy, na poprawę krążenia krwi. Wystarczy, że zmodyfikujemy swoje łóżko i podniesiemy jego dolną część, czyli tę, na której kładziemy nogi. Wystarczy, że włożymy coś pod materac. Ten sposób nie jest jednak dla osób, które maja jakieś trudności oddechowe bądź choroby serca. Osoby te najpierw muszą się skonsultować ze swoim lekarzem.
  • Właściwy ubiór. Ubrania nie mogą być zbyt obcisłe, cholewki butów zbyt wysokie, a z obcasów najlepiej jest zrezygnować całkowicie.

Sabina Sosnowska