domowe sposoby na kaszel

Kaszel to uciążliwy objaw przeziębienia i chorób górnych dróg oddechowych. To jednak bardzo pożyteczny odruch w przebiegu choroby, bo pozwala pozbyć się bakterii i drobnoustrojów z organizmu, a w jego mokrej odmianie także pomaga odkrztuszać. W przypadku męczącego kaszlu, który występuje z objawami takimi jak gorączka, bóle mięśni, ostry ból gardła, najlepiej udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki na dolegliwości. Jednak poza przyjmowaniem leków z apteki, można się wspomagać domowymi, znanymi od lat metodami. Co polecamy, by ulżyć sobie w kaszlu?

Nawilżanie powietrza

Metoda prosta, ale skuteczna. Suchy kaszel spowodowany jest uczuciem suchości i podrażnieniem gardła. Aby ułatwić sobie oddychanie, warto nawilżać powietrze w pomieszczeniach. Można stosować specjalne urządzenia do nawilżania lub położyć suche ręczniki na kaloryferach.

Inhalacje

Nawilżać należy nie tylko otoczenie, ale też gardło i górne drogi oddechowe. Świetnym sposobem, praktycznie do wykonania zawsze i od ręki w domu, są inhalacje. Wystarczy miska z gorącą wodą oraz ręcznik. Przykrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską, głęboko oddychając przez kilkanaście minut. Można do wody dodać specjalne olejki inhalacyjne, np. eukaliptusowe, miętowe lub rozmarynowe, albo wrzucić garść ziół, jak szałwia, lawenda czy rumianek.

Czy inhalacje są skuteczne w leczeniu kaszlu? Zobacz, co mówią na ten temat badania >> http://conakaszel.pl/inhalacje-na-kaszel-2/

Oklepywanie

To także łatwa metoda, ale skuteczna w przypadku mokrego kaszlu. Oklepywanie pleców pomaga odkrztusić flegmę. Nie należy oklepywać za mocno, by nie uszkodzić płuc. Oklepywania dokonuje się wierzchem dłoni, która powinna być ułożona jakby w łódeczkę – nie płasko, ale wywinięta do boków. Pozycja chorego w czasie oklepywania powinna być taka, by głowa była poniżej pleców.

Syropy

Domowa apteczka zna mnóstwo przepisów na zdrowe syropy pomagające walczyć z kaszlem. Najpopularniejszy jest syrop z cebuli. Cebula ma działanie antybakteryjne i wzmacniające odporność, zawiera witaminy A, B, C, wapń, magnez, żelazo, fosfor, kwas foliowy. Do przyrządzenia syropu potrzeba trzech cebul oraz cukru. Pokrojone w plastry cebule zasypuje się cukrem, wstawia do słoika i odstawia w ciemne miejsce na dobę. Potem syrop jest gotowy – należy pić go po łyżeczce trzy razy dziennie. Właściwości lecznicze przy kaszlu ma też syrop z nasion kopru włoskiego. Aby go przygotować, łyżkę nasion zalewa się 1/3 litra wody, dodaje dwie łyżeczki miodu i gotuje przez 10 minut. Po odcedzeniu należy pić filiżankę syropu trzy razy dziennie. Kolejny polecany przy kaszlu syrop to buraczkowy. Startego na tarce buraka ćwikłowego zasypuje się cukrem lub miesza z trzema łyżkami miodu. Zakręcony słoik wstawia się do garnka z ciepłą wodą na kilka godzin – nie chodzi o to by ją gotować, lecz jedynie by zagrzać syrop. Gdy burak puści sok, pijemy go po łyżeczce dwa razy dziennie.

Napoje oraz płukanki

Poza syropami charakteryzującymi się sporą koncentracją, można pić inne napoje o właściwościach leczniczych przy kaszlu. Dwa składniki często spotykane w kuchni nawilżają śluzówkę – imbir oraz siemię lniane. Imbir ponadto pomaga odkrztusić flegmę przy mokrym kaszlu i ma właściwość rozgrzewające. Jest idealny przy przeziębieniu. Korzeń imbiru – fragment około centymetrowy – obiera się, uciera i zalewa szklanką wrzątku. Przykryty napój odstawia się na 10-20 minut, potem przecedza, dodaje dla słodkości miód lub syrop malinowy. Zaś by przygotować napój z siemienia lnianego, miesza się je z woda, aby uzyskać kleistą substancję – na łyżkę siemienia potrzeba szklanki wody. Gotuje się wywar 10 minut, a po schłodzeniu można to pić z dodatkiem miodu. Ponadto dobrym specyfikiem jest mieszanka oliwy i świeżo wyciśniętego soku z cytryny, którą pije się po łyżeczce trzy razy dziennie. Niezawodny przy przeziębieniach, a także na kaszel, jest czosnek – dodawany do mleka z masłem lub potraw, albo spożywany cienko pokrojony na kanapce. Bardzo dobrze oczyszczają z bakterii i nawilżają gardło płukanki. Najlepiej robić je naparem z szałwii lub specjalnymi środkami z apteki.

Dawniej, gdy nie było leków, ludzie radzili sobie z kaszlem właśnie domowymi sposobami. Warto czasem po nie sięgnąć, by sobie ulżyć w tej dolegliwości. Pamiętajmy jednak, by w przypadku ostrych objawów dodatkowych oraz przewlekłego kaszlu, skonsultować się z farmaceutą i lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/inhalacje-na-kaszel-domowy-sposob-na-meczacy-i-duszacy-kaszel.html
https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-domowe-sposoby
http://zdrowie.wp.pl/multimedia/galerie/art815.html

Tekst partnera