Domowa diagnostyka w czasach pandemii
Zdjęcie autorstwa CDC z Pexels

W czasach, gdy mamy do czynienia z rosnącą liczną zachorowań na COVID-19, ogromnego znaczenia nabiera możliwość szybkiej diagnostyki. Umożliwiają ją domowe testy na koronawirusa przeznaczone do samodzielnego przeprowadzenia w domowym zaciszu. Pozwalają szybko i sprawnie określić, czy występujące objawy świadczą o zachowaniu na COVID-19 i upewnić się, co do stanu zdrowia własnego oraz najbliższych.

Testy na koronawirusa cieszą się obecnie dużą popularnością. Istnieje wiele wskazań do ich wykonywania. Przeznaczone są nie tylko dla osób, które podejrzewają u siebie zakażenie, ale także dla tych, którzy chcą przed zachorowaniem chronić członków swojej rodziny oraz znajomych.

Kiedy warto sięgnąć po test na koronawirusa?

Sytuacji, w których warto wykonać taki test, jest bardzo wiele. Przykładem jest wizyta u osób niezaszczepionych, które ze względu na wiek albo stan zdrowia zagrożone są ciężkim przebiegiem choroby. Testy na koronawirusa poleca się też osobom, które na co dzień mają styczność z wieloma ludźmi, a co za tym idzie są w grupie większego ryzyka. Warto po nie sięgnąć, gdy jeden z domowników ma potwierdzone zachorowanie na COVID-19, a także wtedy, gdy mieliśmy styczność z osobą zakażoną. Objawami, które powinny skłonić do wykonania testu na koronawirusa, jest między innymi gorączka, złe samopoczucie, ogólne osłabienie, ból mięśni, kaszel. Warto pamiętać, że objawy mogą mieć różne nasilenie, a choroba nie musi mieć u wszystkich pacjentów typowego przebiegu. Test na koronawirusa wykonuje się w celu szybkiej diagnostyki bez konieczności wychodzenia z domu zarówno u osób, które podejrzewają zachorowanie, jak i u tych, które chcą je wykluczyć.

Różne rodzaje testów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów na koronawirusa. Wśród nich należy wymienić test antygenowy oraz test serologiczny. Testy serologiczne wykonuje się z próbki krwi w celu wykrycia immunoglobulin IgG oraz IgM, które powstają w organizmie w celu zwalczania wirusa SARS-CoV-2. Obecność tych immunoglobulin w organizmie badanego potwierdza jego styczność z wirusem, jednak nie świadczy o tym, że infekcja nadal trwa. W celu potwierdzenia, że pacjent jest w trakcie choroby, można sięgnąć po antygenowe testy na koronawirusa. Wykonuje się je z próbki materiału pobranego z nosogardzieli. Warto w tym miejscu podkreślić, że wynik testów na koronawirusa nie zawsze jest miarodajny. Duże znaczenie ma z pewnością sposób ich wykonywania. Czułość testów określa się na poziomie około 90%. Bardzo ważne jest też prawidłowe odczytywanie wyników. Należy to robić zgodnie z instrukcją obsługi testu na koronawirusa oraz załączoną do niego ulotką.