Styl życia

Dom jednorodzinny – czy warto go budować?

Dom jednorodzinny – czy warto go budować

Przed budową domu, dosłownie każdy zadaje sobie to samo pytanie – czy w ogóle… warto go budować? Nie ma co się oszukiwać – nie jest to tania inwestycja, a także ciężej jest się utrzymać w jednorodzinnym domu, jak np. w mieszkaniu w bloku. A więc, czy w ogóle warto zabrać się za budowę wymarzonego projektu domu? Oczywiście, że tak! Ważne jednak, by najpierw zmierzyć siły, a później dostosować do nich swoje… zamiary!

Czego wymagać będzie budowa?

Jak się okazuje, nie tylko pieniędzy, ale również… czasu. Budowanie domu to bowiem częste rezygnowanie z odpoczynku, aby móc poświęcić swoje wolne chwile na zaplanowanie budowy czy też jej organizację. Swój urlop prawdopodobnie spędzisz nie za granicą, a podczas nadzorowania robót czy też… własnej pracy. Zaangażowanie w budowę pozwoli zmniejszyć bowiem koszta inwestycji, ale też umożliwi dopilnowanie jakości prac – co odbije się na pewno na efekcie finalnym. Bardzo często okazuje się, że budowa to jeden z najbardziej pracowitych okresów życia. Mimo, że przysparza nieraz wiele stresu i nieprzespanych nocy, z całą pewnością jest to bardzo piękne doświadczenie i… sporo pozytywnych emocji.

Zaangażowanie przyniesie nie tylko wymierne korzyści na budowie. Bardzo wiele nauczysz się również podczas całego procesu budowy– zarówno Ty, jak i twoja rodzina. Sprawdzicie się w zupełnie nowych rolach i, być może, odkryjecie drzemiące w Was… umiejętności! Dlaczego? Otóż, inwestowanie we własny dom jest tak emocjonujące, że w gruncie rzeczy stanowi działalność… twórczą właśnie. Tylko to sobie wyobraź – była pusta działka, ale powstanie na niej Twój dom. W dużej mierze to od Ciebie i Twojej rodziny zależeć będzie, jaki budynek finalnie pojawi się na działce! Dzięki wam powstanie coś nowego i niepowtarzalnego – Wasza osobista przestrzeń. Wzniesiony dom będzie więc Waszym wspólnym dziełem.

Osobista przestrzeń to niezależność

Z projektowaniem wiążą się również inne, dodatkowe przyjemności. Decydując o wszystkim, kształtować można bowiem dom „szyty na własną miarę”. Można kierować się własnymi potrzebami czy upodobaniami w wyborze działki, projektu czy też materiałów wykończeniowych. Razem z rodziną masz zatem szansę na realizację marzeń – nawet tych zupełnie indywidualnych i… nietypowych. Pomalujecie ściany na ulubione kolory i urządzicie w domu przestrzeń tak, jak tego chcecie. I nawet, jeśli zatrudnicie do tego specjalistów, tak naprawdę wszystkie decyzje estetyczne będą należały do Was! Nie ma dwóch takich samych domów, choćby były budowane według tego samego projektu. Na każdym odciska się bowiem charakter jego… właścicieli.

Jakie są jeszcze plusy posiadania domu jednorodzinnego? Otóż, nie będziecie dzielić mieszkania z nieuprzejmym sąsiadem, nie będziecie narażeni na hałasy, a także odgłosy życia w bloku. Jeśli nie mieszkaliście dotąd w domu, czeka Was… wielka zmiana! Nie będzie trzeba od teraz zamykać się w czterech ścianach, żeby być u siebie. Do rodziny należeć będzie taras, widok ogrodu, miejsce do gry w piłkę oraz domek do zabawy dla dzieci. Nawet nieduży dom zapewni luksus – codziennie można będzie bowiem zaznać kontaktu z naturą i przestrzenią, w granicach posesji. Możliwość spędzania czasu przed domem, korzystania z ogrodu, powiększenia oraz wzbogacenia w ten sposób przestrzeni do życia, to jedna z najważniejszych korzyści posiadania domu jednorodzinnego.

Dom = inwestycja na… przyszłość!

Z domu będzie można korzystać aż do końca życia. Dodatkowo zyskasz dzięki niemu świadomość, że zainwestowałeś w coś trwałego. Rodzina zyska nieruchomość, którą można zostawić np. swoim dzieciom, a w szczególnych wypadkach także… sprzedać. Wartość nieruchomości w naszym kraju jest dość pewna, a praktyczny pożytek z niej niekwestionowany. Posiadanie domu to więc pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności – zwłaszcza, że możecie go zbudować tak, aby był odporny na kryzys czy zmiany losu.

Wybudowany dom może być także gościnnym miejscem… spotkań. Staropolską gościnność mamy przecież w genach! Jeśli więc perspektywa rodzinnych spotkań jest Twojej rodzinie szczególnie miła, warto będzie wybudować dom jednorodzinny. Nie zapominaj również o tym, że udana budowa jest jednocześnie świadectwem… przedsiębiorczości i umiejętności skutecznego działania! Wskazuje także na ich poziom życia oraz gust. Najlepsze dzieła architektury powstawały właśnie dzięki takim ambicjom. Inwestycja jest wizytówką każdego z nas. Piękny dom zawsze budzi respekt i podziw, dlatego zwyczajnie przyjemnie będzie stać się… jego właścicielem!

Komentarze (4)

alibabka

1 rok temu

Mnie się marzy właśnie taki domek jednorodzinny, w którym nikt nie będzie mi przeszkadzał puszczaniem techno o 6 rano.

Goplana

1 rok temu

Chociaż w najbliższym czasie nie planuję budowy domu, to moja córka nosi się z takim zamiarem. Po raz kolejny trafiłam u Was na świetny artykuł poświęcony tej tematyce.

Zostaw komentarz