Intymnie Problemy intymne kobiet

Dolegliwości intymne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

dolegliwosci-intymne-przyczyny-leczenie-zapobieganie

Budowa anatomiczna kobiet sprzyja infekcjom okolic intymnych. Panie są szczególnie narażone na atak drożdżaków z rodzaju Candida i bakterii chorobotwórczych. Jak uchronić się przed uciążliwymi infekcjami układu moczowo-płciowego?

Większość pań prędzej czy później dosięgają infekcje okolic intymnych, którym towarzyszą uciążliwe dolegliwości tj. świąd, pieczenie czy ból podczas stosunku. Utrzymując równowagę między różnymi szczepami bakterii zasiedlających pochwę, możemy uchronić się przed wieloma nieprzyjemnymi schorzeniami.

Dobroczynne bakterie

Wbrew pozorom, nie wszystkie bakterie są szkodliwe. Wśród mikroorganizmów możemy znaleźć zarówno swoich sprzymierzeńców, jak i wrogów. Bakterie kwasu mlekowego, które zasiedlają pochwę zdrowej kobiety, chronią waginę przed groźnymi infekcjami.

Rola bakterii z rodzaju Lactobacillus

Bakterie z rodzaju Lactobacillus wytwarzają kwas mlekowy i tym samym nadają pochwie kwaśny odczyn. Niskie pH ogranicza namnażanie mikroorganizmów chorobotwórczych. Większość z nich nie wykształciła mechanizmów obronnych, które pozwalają przetrwać w kwaśnym środowisku.

Niestety, czasem zdarza się, iż wskutek antybiotykoterapii, infekcji bakteryjnych czy zbyt częstego podmywania giną bakterie kwasu mlekowego. W sytuacji, gdy zmniejsza się koncentracja szczepów z rodzaju Lactobacillus, obserwuje się wzrost pH. Zmiana odczynu sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych tj. Candida albicans, Gardnerella vaginalis, Echerichia coli, Trichomonas vaginalis. Wspomniane mikroorganizmy powodują grzybicę, rzęsistkowicę i bakteryjne zapalenie pochwy.

Milena L.

Budowa anatomiczna kobiet sprzyja infekcjom okolic intymnych. Panie są szczególnie narażone na atak drożdżaków z rodzaju Candida i bakterii chorobotwórczych. Jak uchronić się przed uciążliwymi infekcjami układu moczowo-płciowego?

Infekcje pochwy a szczepy probiotyczne

Kobietom, które borykają się z dolegliwościami intymnymi, lekarze przepisują antybiotyki i preparaty przeciwgrzybicze. Ogromną rolę w profilaktyce i zwalczaniu infekcji pochwy odgrywają probiotyki.

Czym są probiotyki?

Wśród mikroorganizmów zasiedlających pochwę bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus pełnią istotną rolę. Te drobnoustroje należą do bakterii probiotycznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje probiotyki jako żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości korzystnie oddziałują na organizm gospodarza.

Probiotyki – działanie

Preparaty probiotyczne podaje się doustnie. Zawierają one wyselekcjonowane szczepy bakterii i drożdży o udokumentowanym działaniu zdrowotnym. W skład większości probiotyków wchodzą bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Przeprowadzone badania wykazały, iż te pożyteczne mikroorganizmy w wyniku immunomodulacji pozwalają zachować prawidłową florę fizjologiczną pochwy.

Na rynku można spotkać się z różnymi suplementami diety, które zawierają probiotyczne szczepy z rodzaju Lactobacillus. Jednym z nich jest Profemin Intima{nofollow}. Ten suplement diety zawiera trzy szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus crispatus, Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus brevis. Wchodzą one w skład naturalnej mikroflory układu moczowo-płciowego.

Milena L.

Komentarze

pati25

9 lat temu

Dolegliwości intymnne to częsty problem kobiet.Ważną rolę w zapobieganiu odgrywa higiena odpowiednimi preparatami.Do leczenia dolegliwości też są różne suplementy

Zostaw komentarz