Psychologia

Dobre wspomnienia – jak z nich czerpać w trudnych momentach?

Dobre wspomnienia

Zdjęcie autorstwa Leah Kelley z Pexels

Dobre wspomnienia stanowią cenną podporę w codziennym życiu. Nie chodzi wcale o to, aby żyć przeszłością i rozpamiętywać czasy, gdy naszym zdaniem żyło nam się zdecydowanie lepiej. Jednak, gdy świat wali się nam na głowę, wszystko wydaje się nie mieć sensu, warto postawić na dobre wspomnienia. W naszym artykule podpowiadamy, jak z nich czerpać w trudnych momentach.

Spis treści:

  1. Wspomnienia przywoływane przez bodźce zewnętrzne
  2. Dlaczego najlepiej zapamiętujemy negatywne emocje?
  3. Dobre wspomnienia – co może je przywołać?
  4. Jaką rolą pełnią dobre wspomnienia?
  5. Poczucie bezpieczeństwa i przynależności daje siłę w trudnych chwilach

Wspomnienia przywoływane przez bodźce zewnętrzne

Sytuacje z przeszłości powracają do nas pod wpływem czynników zewnętrznych. Zapewne nie raz przypomniałaś sobie jakiś szczególny moment pod wpływem aromatu ciasta czy kobiety spryskanej charakterystycznymi perfumami. Także dźwięki muzyki, wzór bluzki czy bukiet kwiatów mogą przywołać w naszej pamięci konkretną osobę lub sytuację sprzed lat. Dobre wspomnienia to te, które wprowadzają nas w pozytywny nastrój. Np. czujemy zapach szarlotki i od razu myślimy o szczęśliwym dzieciństwie spędzonym u babci. Widząc studentów podążających na egzamin, przypominamy sobie grillowanie ze znajomymi z roku i tęsknimy za tamtymi czasami.

Dlaczego najlepiej zapamiętujemy negatywne emocje?

Niestety, mózg człowieka jest tak skonstruowany, że najlepiej zapamiętuje sytuacje, którym towarzyszą silne emocje. Te zazwyczaj mają charakter negatywny. W rezultacie widząc faceta podobnego do swojego eks, który kiedyś nas uderzył pod wpływem alkoholu, zaczynamy drżeć z przerażenia. Także awizo na list polecony pozostawione w skrzynce na listy może budzić w nas silny niepokój, jeśli w ten sposób dowiedzieliśmy się kiedyś o tym, że nasi rodzice mają problem z dalszymi krewnymi, którzy domagają się od nich zachowku.

Dobre wspomnienia – co może je przywołać?

W związku z tym, iż zazwyczaj zapamiętujemy określony bodziec jako związany z konkretnym wydarzeniem, któremu towarzyszyły określone emocje, już sam zapach, kolor czy dźwięk może w nas wywoływać pewne stany. Np. gdy poczujemy woń kwitnącej dzikiej róży, może nam się przypomnieć majówka, którą spędziłyśmy ze swoim byłym chłopakiem w liceum. Od razu w naszym sercu gości radość. Podobnie jest ze wzorami. Idziemy do sklepu, widzimy sukienkę podobną do tej, którą nosi nasza najlepsza przyjaciółka i od razu uśmiech pojawia się na naszej twarzy.

Jaką rolą pełnią dobre wspomnienia?

Dobre wspomnienia warto mieć w swojej głowie i przywoływać je w trudnych chwilach. Wcale nie chodzi o to, aby żyć przeszłością, ale o to, by nie poddawać się w walce z trudami codzienności. Np. ostatnio nie masz szczęścia do klientów. Wszyscy są nieodpowiedzialni, złośliwi i niezdecydowani. Każdy też uważa, że masz obowiązek mu nadskakiwać. Po powrocie do domu czujesz się przybita. Tracisz wiarę w ludzi i świat. Jednak gdy przywołasz dobre wspomnienia związane z ludźmi, których spotkałaś na swojej drodze, od razu poczujesz się lepiej. Pojawi się bowiem przeciwwaga dla twoich trudnych doświadczeń. Dojdziesz do wniosku, że teraz trafiasz na strasznych klientów, ale w przyszłości będzie lepiej.

Poczucie bezpieczeństwa i przynależności daje siłę w trudnych chwilach

Dobre wspomnienia to te, którym towarzyszy poczucie bezpieczeństwa, przynależności i akceptacji. To także sytuacje, w których zostałyśmy pochwalone i zyskałyśmy uznanie ze strony swojego autorytetu.  Dobrze mieć je w swojej głowie, ponieważ codzienność bywa trudna, a nierzadko frustrująca. Aby zarejestrować dobre wspomnienia, należy żyć teraz i tu. Robienie zdjęć nie jest złe, ale często koncentrujemy się tylko na tej czynności. Nie chłoniemy obrazów, zapachów i dźwięków, które nam towarzyszą.

Dodaj komentarz