Dobre uczynki

Dobre uczynki to najnowsza powieść Agnieszki Krawczyk, która stanowi kontynuację losów bohaterów zamieszkujących Kamienicę Pod Gwiazdą.  Jakie trudności i radości czekają Zuzę, Henę i Mirandę?

Samotna matka może liczyć na wsparcie

Życie Zuzy, które roztrzaskało się na milion drobnych kawałeczków, powoli zaczyna się układać. Kobieta wraz z bliźniakami zamieszkuje poddasze kamienicy na krakowskich Dębnikach. Na szczęście nie jest zdana na samą siebie. W trudnych chwilach może liczyć na wsparcie pań Werde i ojczyma. Co ciekawe, nawet matka Zuzy postanowiła włączyć się w opiekę nad wnukami, aby pomóc córce.

Powrót do zdrowia i poszukiwanie prawdy

Helena powraca do pełni sił po operacji usunięcia guza, którą przeprowadziła jej przyjaciółka sprzed lat. Kobiety niegdyś były sobie bardzo bliskie, ale podzieliła je pewna informacja. Teraz  Lena postanawia dociec prawdy. Choroba zmieniła Helenę i zmusiła ją do zmiany priorytetów w życiu.

Tajemnicze listy sprzed lat

Miranda z kolei znajduje tajemniczą korespondencję, której adresatką jest jej matka. Stare listy nigdy nie zostały otwarte.  Znalezienie korespondencji przez Mirandę bardzo zdenerwowało jej babcię, która bardzo chciała, aby zawarte w niej informacje nigdy nie ujrzały światła dziennego. Miranda nie zamierza jednak dać się zbyć. Postanawia poznać rodzinny sekret, w tym celu kontaktuje się z nadawcą.

Dobre uczynki mieszkańców

Każdy z mieszkańców kamienicy pragnie otrzymać mieszkanie na własność. Aby jednak tak się stało, wszyscy muszą spełniać dobre uczynki. Coraz większe wątpliwości dopadają mieszkańców, którzy zaczynają postrzegać to zadanie za nierealne.  Dobry uczynek zbliżył jednak ludzi zamieszkujących jedną kamienicę. Wspólnymi siłami tworzą oni oazę spokoju w ogrodzie. Czy ten społeczny eksperyment powiedzie się i zakończy sukcesem?

Lena także zdobywa się na piękny gest. Stara się bowiem o pomieszczenie, które pozwoliłoby jej założyć wymarzoną mydlarnię. Kiedy urzeczywistnienie jej pragnień okazuje się w zasięgu ręki, oddaje lokal swoim sąsiadom. W trudnych chwilach wspiera ją Szarlotka. Dlaczego to robi?

Powieść, która zachęca do większej empatii 

Agnieszka Krawczyk w powieści Dobre uczynki zachęca czytelników do zmiany nastawienia. Warto zrezygnować z pewnych rzeczy, aby móc zrealizować szlachetne cele. Dobre uczynki pokazują, że w życiu należy patrzeć nieco dalej  niż na czubek własnego nosa. Osoby, które dostrzegają potrzeby innych i spieszą im z pomocą, same w trudnych chwilach mogą liczyć na wsparcie.  Dobre uczynki to pełna ciepła opowieść, która porusza trudne tematy społeczne, dlatego warto po nią sięgnąć w jesienny wieczór.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ