Dobre bakterie dla zdrowej skóry

Czy wiesz, że skóra stanowi największy narząd, który wchodzi w skład naszego ciała? Bardzo często jednak nie wiemy, jak o nią zadbać. Sięgamy po niewłaściwe kosmetyki, które zamiast pomóc, szkodzą jej. Paula Simpson w swoim poradniku Dobre bakterie dla zdrowej skóry zwraca uwagę na to, jak należy podejść do pielęgnacji skóry, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i zadbanym wyglądem.

Nadmierna higiena nie służy skórze

Bardzo często żyjemy w przeświadczeniu, że naszą skórę należy starannie i często myć. Niestety, jak pokazują liczne badania naukowe, nadmierna higienizacja życia codziennego powoduje zubożenie mikrobioty. Dysbioza, czyli zaburzenie stosunków ilościowo-jakościowych w obrębie mikroflory skóry oraz jelit, ma daleko idące konsekwencje. Staje się źródłem schorzeń dermatologicznych, stresu, nawracających infekcji, problemów trawiennych i hormonalnych.

Mikrobiota, czyli naturalna bariera ochronna

Badania naukowe wykazały, że naszą skórę, jelita, jamę ustną oraz miejsca intymne zamieszkują różne mikroorganizmy. Pod tym terminem kryją się bakterie, grzyby, wirusy oraz pierwotniaki. Choć zazwyczaj mikroorganizmy utożsamiamy z czymś negatywnym, to zdecydowana większość z nich nie tylko nam nie szkodzi, ale wręcz pomaga. Patogeny jako jedyne stanowią dla nas zagrożenie. Jednak jest ich zdecydowanie mniej, niż przypuszczamy. Patogeny stają się niebezpieczne, gdy zaburzona zostanie równowaga mikrobiologiczna. W normalnych warunkach dobre mikroorganizmy chronią nas przed złymi, zakwaszając środowisko, produkując odpowiednie substancje oraz fizycznie kolonizując nasz organizm.

Jaką rolę odgrywa mikroflora?

Czy wiesz, że dobre mikroorganizmy nie tylko chronią nas przed złymi, ale też ułatwiają przyswajanie substancji pokarmowych, wytwarzają niektóre witaminy i uczestniczą w syntezie hormonów? W rezultacie skomplikowanych procesów nasza mikrobiota determinuje reakcję organizmu na czynniki stresowe. Jednocześnie stres może zaburzyć równowagę mikrobiologiczną. Wszystkie te skomplikowane procesy doskonale zostały opisane w poradniku Dobre bakterie dla zdrowej skóry autorstwa Pauli Simpson.

Dysbioza a trądzik i łuszczyca

Wiele schorzeń dermatologicznych, w tym trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry ma podłoże mikrobiologiczne. Zaburzenia ilościowo-jakościowe w obrębie mikrobioty mają potężny wpływ na to, jak działa ten największy narząd ludzkiego ciała. Niestety, często sami wywołujemy dysbiozę. Unicestwiamy dobre mikroorganizmy poprzez nadmierne stosowanie kosmetyków zawierających konserwanty. Te substancje nie działają wybiórczo. Nie likwidują tylko złych mikroorganizmów, które mogłyby zniszczyć kosmetyk i nam zaszkodzić, ale też dobre bakterie, które powinny wchodzić w skład mikroflory skóry. Także niewłaściwa dieta, w tym spożywanie wysoko przetworzonych produktów oraz żywności zawierającej konserwanty, powoduje dysbiozę. Gdy jemy sporo fast foodów, stan naszej skóry gwałtownie się pogarsza. Jej kiepskiej kondycji sprzyja też stres, który również prowadzi do zaburzeń stosunków ilościowo-jakościowych w obrębie skóry.

Dobre bakterie dla zdrowej skóry – kompleksowy poradnik z zakresu pielęgnacji cery

Poradnik Dobre bakterie dla zdrowej skóry zawiera praktyczne porady dotyczące sposobów oczyszczania organizmów z toksyn. Z książki autorstwa Pauli Simpson dowiemy się również, dlaczego warto stosować probiotyki oraz prebiotyki.  Poradnik ukazuje także naturalne zabiegi pielęgnacyjne. Co najważniejsze, Paula Simpson postanowiła podzielić się z czytelnikami sprawdzonymi przepisami na potrawy, które korzystnie wpływają na stan skóry. Dobre bakterie dla zdrowej skóry to książka, która zawiera skondensowaną, a zarazem praktyczną wiedzę, która ukazuje związek między mikroflorą skóry a jej stanem.  Przypadkowe kosmetyki nie poprawią kondycji naszej cery. Aby ta wyglądała zdrowo i promiennie, należy podejść kompleksowo do jej pielęgnacji.