Czy wiesz że...? Zdrowie

Dlaczego zęby żółkną?

dlaczego-zeby-zolkna

Spoglądasz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego Twoje zęby nie są białe? Dbasz o nie, dokładnie myjesz, regularnie odwiedzasz dentystę, a one z bielą mają niewiele wspólnego. Dowiesz się dlaczego.

Przebarwienia zębów dzielimy na:

Przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Powstają na powierzchni zębów w wyniku odkładania się osadów i barwników pochodzących z ciemnych napojów, żywności i tytoniu. Przebarwienia te mogą być powierzchowne (dotyczą szkliwa) lub głębokie (barwniki odkładają się w zębinie). Powierzchowne przebarwienia są niewielkie i mogą być usunięte poprzez szczotkowanie lub profilaktyczne czyszczenie zębów w gabinecie. Przebarwienia głębokie mogą być usunięte tylko i wyłącznie poprzez wybielanie zębów.

Przebarwienia spowodowane czynnikami wewnętrznymi

Ich przyczyną mogą być między innymi urazy oraz leki (tetracykliny podawane w okresie tworzenia się zębów, fluoroza, materiały stosowane dawniej w leczeniu kanałowym). W przeszłości panowało przekonanie, że przebarwienia zębów spowodowane czynnikami wewnętrznymi są oporne na wybielanie.

Zuzanna Górka

Spoglądasz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego Twoje zęby nie są białe? Dbasz o nie, dokładnie myjesz, regularnie odwiedzasz dentystę, a one z bielą mają niewiele wspólnego. Dowiesz się dlaczego.

Dlaczego zęby żółkną? Najczęstsze przyczyny przebarwienia zębów

  • Wiek
  • Kolor początkowy
  • Przezroczystość i przezierność
  • Nawyki żywieniowe
  • Palenie papierosów

  • Leki/środki chemiczne
  • Ścieranie szkliwa
  • Urazy

Jeżeli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu, koniecznie przeczytaj artykuł Wybielanie zębów.

Zuzanna Górka

Komentarze (8)

Emilly27k

9 lat temu

Zgodzę się z Tobą,że od czasu do czasu przepłukać ząbki płynem jamę ustną, aby zachować świeżość. Daje to ochronę, ale poczujemy ,że na jakiś czas pachnie z nas świeżość:)

pati25

9 lat temu

Zęby nie tylko żółkną ale pojawiają się na nich brązowe plamy jeżeli przyjmujemy żelazo w płynie.Dlatego pijąc to żelazo nie powinno się dotykać zębów a po spożyciu natomiast trzeba wypłukać jamę ustną i najlepiej umyć zęby

Emilly27k

9 lat temu

Pati jak dobrze jest dbać o zęby prawda. Czy wiek może wpłynąć na zmianę zabarwienia zębów możliwe,że tak.Moim zdaniem choroby mają wpływ na ich zmianę. Należy dbać o zęby niezależnie od wieku.

pati25

9 lat temu

Moje zęby też nie są snieżno-białe.Lecz także nie są żółte.Są za to zdrowe.Dbam o nie bardzo i już z najmniejszą dziurką idę do dentysty.Kolor zębów to u mnie sprawa genów.W mojej rodzinie nikt nie ma śnieżno-białych

Emilly27k

9 lat temu

Na szczęście ja nie dobiegłam 30 , ale mam zęby bardzo zadbane, gdyż dbam o nie uczęszczając na wizyty dentystyczne.Moim zdaniem powiedziałabym,że żeby żółkną od nie mycia, od złego jedzenia.

drobina

9 lat temu

Myślę, że z moimi zębami nie jest tak źle. Może nie są śnieżno-białe, ale żółte też nie. W pewnym stopniu jest to chyba zasługa genów, ale dbanie o zęby zawdzięczam mojej mamie. Od najmłodszych lat chodziłam do dentysty. Pewnie dlatego, że gabinet mojej mamy sąsiadował z gabinetem dentystki, która miała cudowne podejście do dzieci.

Annagata

9 lat temu

Zęby zżółkły mi w wyniku częstego brania antybiotyków w dzieciństwie.w zasadzie mają dwa kolory-przy dziąsłach są jaśniejsze,wtedy przestałam chorować,a od połowy bardziej żółte.i niestety wybielanie na niewiele się zda.Ale nie chciałabym odziedziczyć zębów po mojej mamie.Do czterdziestego roku życia nie wiedziała co to dentysta,a później dopadła ją bardzo złośliwa forma paradontozy i zęby wyciągała palcami.

filodendron

9 lat temu

Moja mama dzięki higienie jamy ustnej i właściwemu odżywianiu i podejrzewam bardzo dobrym genom utrzymała piękne , białe zęby, a ma 79 lat. Ja w jej wieku będę się mogła poszczycić tylko ładną protezą.Czynniki genetyczne są bardzo ważne.Ja dbam o zęby ,a ciągle mam z nimi problemy.

Zostaw komentarz