dlaczego nie zmienisz nikogo na siłę

W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy nierealne oczekiwania wobec innych ludzi. Chcemy, aby osoby, z którymi utrzymujemy kontakt, zachowywały się ściśle według przyjętych przez nas kryteriów. Aby lubiły to samo co my, reagowały w ten sposób co my i myślały tak samo jak my. Tymczasem jest to niemożliwe. Dlaczego nie warto zmieniać ludzi na siłę?

 

Dlaczego różnorodność jest taka piękna?

Wydaje ci się, że życie byłoby łatwiejsze, gdyby wszyscy postępowali tak samo i podzielali twoją opinię? Zapewniamy cię, że szybciej znudziłabyś się monotonią, niż doceniła zgodność charakterów. Wbrew pozorom tym, co najbardziej pociąga nas w innych ludziach, w tym mężczyznach, są różnice.  Oczywiście nie chodzi tu o to, aby szukać swojego zupełnego przeciwieństwa. Zarówno kandydaci na partnera, jak i na przyjaciół powinni podzielać kluczowe wartości. Jeśli dla ciebie bardzo ważne jest dobro dzieci i zwierząt, nie znajdziesz nici porozumienia z człowiekiem, który uważa, że dzieci można bić, a psy tresować przy użyciu siły. To samo dotyczy podejścia do rozwiązywania problemów. Jeśli ty starasz się to robić wprost, nikogo nie raniąc, a druga strona robi wszystko, by się odgryźć, gdy odczuwa złość, to taka relacja jest z góry skazana na niepowodzenie.

Czy przyjaciele są do nas podobni z charakteru?

W ludziach cenimy różnorodność, choć na przyjaciół i partnerów wybieramy osoby o podobnej wrażliwości i emocjonalności, to nie szukamy swojej wiernej kopii. Lubimy czuć fascynację, odkrywając nieznane lądy.  Osoby różniące się hobby stają się dla siebie wzajemną inspiracją. Nawet między najlepszymi przyjaciółmi można dostrzec różnice w podejściu do pewnych spraw. Z pewnością nie raz zauważyłaś, że przyjaciółka uważa jakiś trend, np. posiadanie konta na Facebooku, za idiotyczny, podczas gdy ty  chętnie korzystasz z tego portalu społecznościowego. Choć różni was podejście do tej kwestii, to wciąż się przyjaźnicie i sobie ufacie.  Jednocześnie rozmawiając  z nią nt. Facebooka, poznajesz jej oryginalne, świeże spojrzenie. To cię wzbogaca i poszerza twoje horyzonty myślowe.

Nie stworzysz związku ze swoją wierną kopią

Ludzie ubzdurali sobie, że mogą stworzyć szczęśliwy związek lub udaną relację przyjacielską tylko z osobą, która stanowi ich wierną kopię.  W związku z tym niektórzy każdą różnicę rozpatrują jako minus, zamiast po prostu potraktować ją jako źródło inspiracji. To, że druga osoba słucha zupełnie innej muzyki, ogląda inne filmy, jada inne dania, nie oznacza jeszcze, że jest człowiekiem, z którym nie znajdziemy porozumienia. Prawda jest bowiem taka, że to właśnie drobne różnice czynią nasze życie ciekawszym, ale znajomości fascynującymi.  Gdybyś potrafiła przewidzieć każdą odpowiedź i każdy ruch swojego męża, szybko byś się zanudziła na śmierć w jego towarzystwie. Oczywiście nie chodzi też o to, aby on zaskakiwał cię negatywnie, zdradzając, bijąc, pijąc na umór itp. Jednak to, jak on zareaguje, gdy syn przyjdzie, aby zapytać się o radę w pewnej sprawie, może cię zaszkodzić i dobrze, gdy od czasu do czasu tak się dzieje. Każdy z nas lubi być bowiem zaskakiwany, w pozytywnym tych słów znaczeniu.

Różnorodność pozwala spojrzeć na życie z różnych perspektyw

Inne podejście do spędzania wolnego czasu również nie musi stanowić przeszkody, bowiem możesz dzięki temu poznać zupełnie nowe formy rozrywki. Pamiętasz, jak długo trzeba było przekonywać cię do pływania, ale w końcu przełamałaś się, poszłaś z przyjaciółką na basen i teraz  cieszysz się świetną kondycją. To samo dotyczy poznawania nowych miast. Ty zawsze wolałaś góry, twój mąż lubi natomiast wylegiwać się na plaży. Możecie pójść na kompromis i na zmianę jeździć w góry i nad morze. Jeśli nie jesteś miłośniczką wylegiwania się na plaży, wybierzcie taki nadmorski kurort, w którym jest dużo do zwiedzania. W Gdańsku nie będziecie tak bardzo uzależnieni od warunków atmosferycznych, ponieważ to miasto z historią w tle.

Zaakceptuj ludźmi z ich wadami albo nie wchodź z nimi w bliższe znajomości

Nie warto zmieniać ludzi na siłę. Jeśli jakaś ich cecha mocno ci nie odpowiada – nie potrafisz pogodzić się z tym, że praktycznie w ogóle nie interesują się sztuką, są nieoczytani, ślepo ufają tej, a nie innej partii politycznej, to po prostu nie utrzymuj z nimi bliższych relacji.  Ludzie kierują się różnymi kwestiami przy doborze partnera i przyjaciół. Niektóre czynniki, które są brane pod uwagę, na pierwszy rzut oka mogą wydawać się idiotyczne. Ważne jednak, aby każdy rzeczywiście podejmował tego rodzaju decyzje, kierując się swoimi prawdziwymi odczuciami. To, co dla nas w znajomości z drugim człowiekiem jest całkowicie bez znaczenia, dla kogoś innego może odgrywać kluczową rolę.

Nikogo nie ulepisz na swoją modłę

Ludzi nie warto zmieniać na siłę, sama nie chciałabyś, aby ktoś próbował ulepić cię na swoją modłę. Warto być sobą od początku do końca, na żadnym etapie znajomości nie należy udawać kogoś, kim się nie jest. Kłamstwo ma bowiem krótkie nogi i prędzej czy później wychodzi na jaw.  Jeśli udajesz wielką pasjonatkę kina z lat 30., a w rzeczywistości nudzą cię one niemożebnie, to twoje kłamstwo wyjdzie na jaw podczas seansu, gdy nie będziesz potrafiła zapanować nad odruchem ziewania.

Nie rezygnuj z siebie i własnych wartości

Jeśli kochasz zwierzęta i masz psa, a potencjalny kandydat na twojego partnera nie przepada za czworonogami, to nie ukrywaj faktu o istnieniu pupila. Nie rezygnuj z siebie, tego, co kochasz i lubisz robić. On albo zaakceptuje cię ze wszystkimi zaletami i wadami, albo tak się nie stanie. Wówczas będziesz miała jasną sytuację i przystąpisz do dalszych poszukiwań swojego ideału. Pamiętaj, że działa to też w drugą stronę. Skoro sama oczekujesz od niego akceptacji, nie zachowuj się tak, jakbyś chciała go zmienić. Weź go z całym dobrodziejstwem inwentarza albo odpuść sobie, zakończ tę sprawę i szukaj człowieka spełniającego najważniejsze twoje kryteria.

Pamiętaj też, że im bardziej chcesz kogoś zmienić, tym mocniej go ranisz. Zastanów się, jak poczułabyś się, gdyby ktoś chciał pozbawić cię kanału vlogowego, na którym eksperymentujesz z makijażem, ponieważ jego prowadzenie uznał za stratę czasu.  Dlaczego więc oceniasz cudze pasje jako bezwartościowe i chcesz, aby druga osoba zrezygnowała ze swojego hobby?

Dlaczego nie warto zmieniać ludzi na siłę?

Wiadomo, że każdy ma swoje wady. Jedne są mniejsze i łatwiej je zaakceptować, ponieważ nie mają dużego wpływu na nasze codzienne życie.  Inne z kolei dają się mocno we znaki naszemu otoczeniu. Warto jednak podzielić wady na takie, które potrafimy zaakceptować i takie, które uniemożliwiają zgodne współistnienie. Te drugie powinny nas skłonić do ucięcia relacji.  Warto pamiętać, iż nikogo nie zmienimy na siłę. On sam musi uznać pewną cechę jako wadę i pragnąć ją w sobie zmienić. Musi chcieć to zrobić, bo mu to przeszkadza, a nie dlatego, że ktoś go szantażuje i stawia ultimatum. Wszyscy jesteśmy dorosłymi ludźmi i podejmujemy samodzielne decyzje, ponosząc ich wszystkie konsekwencje.