Dbaj o zdrowie Zdrowie

Dlaczego warto zamienić okulary na soczewki toryczne?

dlaczego-warto-zamienic-okulary-na-soczewki-toryczne

Wybór pomiędzy okularami korekcyjnymi a soczewkami to indywidualna sprawa, która zależy od potrzeb noszącego. Noszenie soczewek kontaktowych, jak sugerują opinie ich użytkowników, jest bardziej komfortowe.

Astygmatycy nie muszą obecnie ograniczać się jedynie do noszenia okularów. Soczewki toryczne są obecnie ogólnodostępne w salonach optycznych i salonowych sklepach internetowych (np. Vision Express). Opinie ludzi, którzy zamienili okulary na soczewki, sugerują, że dużo wygodniej nosi się soczewki. Oto dlaczego:

 • nie parują w deszczu, czy przy wysokiej wilgotności,
 • nie mamy nic na oczach,
 • można bezpiecznie uprawiać sporty i pływać,
 • nie występują różnice w wielkości obrazu (w jednym oku obraz większy, w drugim mniejszy, jak bywa przy różnowzroczności) – obraz jest zawsze naturalny,
 • zapewniają doskonałą jakość widzenia,
 • eliminują częste przy astygmatyzmie bóle głowy i napięcie oczu,
 • zapewniają wysoki poziom nawilżenia oka (mniejsze ryzyko zespołu suchego oka),
 • posiadają kilkakrotnie większą przepuszczalność tlenu niż nawet zwykłe soczewki.

Soczewki toryczne – rodzaje

Soczewki toryczne nie różnią się rodzajami od innych. Występują w wersji jednodniowej (np. Dailies All Day Comfort Toric) i miesięcznej (iWear XR Toric Comfort i Supreme, Proclear Toric, Air Optix for Astigmatism, Acuvue Advance for Astigmatism), można też wybrać soczewki z kolorem. Są one wykonane z delikatnych materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych. Dzięki specjalnym szlifom na cylindrycznych szkłach soczewek torycznych światło załamuje się pod kątem prostym, dzięki temu widziany obraz jest wyraźny (nie rozmyty). Wybierając soczewki toryczne miesięczne, pamiętajmy o zakupie płynu do czyszczenia i dezynfekcji oraz pojemniczka do przechowywania. Przy soczewkach jednodniowych ten zakup jest zbędny, bo nie wymagają one pielęgnacji – codziennie zakłada się nową parę. Jeżeli zdecydujemy się na zmianę i zechcemy rozpocząć noszenie soczewek kontaktowych, wcześniej skonsultujmy się z lekarzem, który zbada nasze oczy, podpowie, jakie soczewki najlepiej wybrać i jak dobrać akcesoria pielęgnacyjne.

Autor zewnętrzny

Komentarze (2)

pati25

6 lat temu

Noszenie soczewek ma swoje zalety.Myślę jednak,że zakładanie tych soczewek może być kłopotliwe.
Zwłaszcza,że oczy są wrażliwe

  Aneta

  4 lata temu

  Noszę soczewki od lat, tylko na poczatku zakladanie i zdejmowanie było problematyczne. Później jak już sie człowiek nauczy to robi to szybko i bez problemu. Ja już teraz sobie w zasadzie nie wyobrażam zycia bez soczewek 😉

Zostaw komentarz