Dlaczego warto poszerzać swoją wiedzę psychologiczną

Na rynku można dziś znaleźć wiele wartościowych poradników psychologicznych. Rozpoznamy je po tym, że zostały napisane przez absolwentów psychologii. Unikajmy książek stworzonych przez gwiazdy – aktorki, modelki i celebrytki, ponieważ często nie przekazują one rzetelnej wiedzy. Coraz większą popularnością cieszą się też kanały psychologiczne na serwisie YouTube. Dlaczego warto poszerzać swoją wiedzę psychologiczną?

Wiedza psychologiczna pomaga zrozumieć siebie

Bardzo często nie rozumiemy tego, co stoi za naszymi zachowaniami. Gdy zbliża się Boże Narodzenie, wcale nie odczuwamy radości, tylko przygnębienie i strach. Nie wiemy, skąd się bierze. Dopiero, gdy bliżej przyjrzymy się swoim emocjom, zrozumiemy, że stoi za nimi złe doświadczenie. Boże Narodzenie w naszej rodzinie nigdy nie było dobrym czasem. Obawialiśmy się tego, co tym razem wymyśli ojciec. Czy się upije, czy będzie się awanturował etc. Takie rzeczy zostawiają trwały ślad w psychice.  Gdy zbliża się Boże Narodzenie, odżywają przykre wspomnienia tych dni, a nas ogarnia nieuzasadniony strach i chęć ucieczki jak najdalej w świat.

Wiedza psychologiczna pomaga w radzeniu sobie z traumami

Osoby, które doświadczyły traumy, a tą niewątpliwie jest wychowywanie w rodzinie alkoholowej, strata rodzica w dzieciństwie, często mają w sobie mnóstwo leków i problemów natury emocjonalnej. Borykają się z problemem niskiej samooceny, wstydu, brakiem asertywności etc. Jeśli bliżej się przyjrzą psychologii, to zrozumieją, z czego to wynika. Przestaną być bezbronne, odzyskają siłę sprawczą, zaczną kierować swoim życiem i wybierać sobie właściwych partnerów. Poradzą sobie z lękiem przed bliskością, zbudują wysoką samoocenę, nauczą się odmawiać.

Wiedza psychologiczna pomaga zrozumieć partnera

Bardzo często nie rozumiemy naszego partnera. Uważamy, że zachowuje się dość osobliwie. Jego postawa nam przeszkadza, ale nie wiemy, z czego ona wynika. Dopiero gdy się zagłębimy w temat, to okaże się, że on boi się odrzucenia, bo to spotkało go w dzieciństwie. Nie ma dobrych wzorców związku, więc nie potrafi rozmawiać o kwestiach spornych.

Dzięki wiedzy psychologicznej lepiej poradzisz sobie w pracy

Gdy dysponujesz szeroką wiedzą psychologiczną, łatwiej przychodzi ci nawiązywanie dobrych relacji z klientami, kolegami z pracy etc.  Potrafisz z nimi rozmawiać, przypominać o deadline`ach, prostować pewne nieścisłości. Wiesz, jak porozmawiać z osobą, która spóźnia się z projektem. Potrafisz motywować podwładnych do pracy, a jednocześnie cieszyć się ich szacunkiem.

Znajomość wiedzy psychologicznej ułatwia życie codzienne

Wiedza psychologiczna przydaje się też w codziennym życiu, gdy informujemy sąsiadkę o planowanym remoncie, któremu towarzyszyć będzie hałas. Dzięki niej łatwiej nam porozumieć się z urzędnikiem czy pracownikiem banku.

Wiedza psychologiczna ułatwia nawiązywanie przyjaźni

Osoby, które dysponują dużą wiedzą psychologiczną, lepiej rozumieją innych ludzi, dlatego też łatwiej nawiązują przyjaźnie i zaskarbiają sobie sympatię innych ludzi. Potrafią zrozumieć ich smutek, radość oraz obawy. Ludzie chętnie się przed nimi otwierają, gdyż mogą liczyć nie tylko na wsparcie, ale też cenne rady.