Miłość i związki

Dlaczego warto postawić na miłość romantyczną?

dlaczego warto postawić na miłość romantyczną

Choć żyjemy w XXI wieku, w wielu państwach wciąż aranżuje się małżeństwa. Taka sytuacja ma miejsce w Indiach, Korei czy Japonii. Takie związki przypominają bardziej umowę handlową, jednak z tego samego powodu wykazują też wysoką trwałość. Dlaczego warto postawić na miłość romantyczną?

Miłość romantyczna to źródło niesamowitych emocji

Miłość romantyczna to niezwykłe przeżycie, wie o tym każdy, kto doświadczył jej chociaż raz w życiu. Gdy się zakochujemy, nasze ciało zalewa koktajl hormonalny.  Jesteśmy przeszczęśliwi, nie chce nam się jeść i spać, żyjemy samą miłością. Na świat patrzymy przez różowe okulary i jesteśmy lepsi dla innych. Zyskujemy też ogromną wiarę w siebie, co pozwala nam odnosić sukcesy także na polu zawodowym. Miłość romantyczna to też tęsknota za ukochaną osobą oraz ogromna radość, gdy ją wreszcie spotkamy.  Tych przeżyć nie da się porównać z niczym innym. Warto poczekać na uderzenie pioruna sycylijskiego. Związki z rozsądku może statystycznie wypadają jako bardziej stabilne, ale często brakuje w nich radości życia, autentycznej potrzeby przebywania blisko drugiej osoby.

Warto podążać za głosem serca i żyć w zgodzie ze sobą

Gdy dopada nas miłość romantyczna, to wiemy, że ukochana osoba jest tą, z którą chcemy spędzić resztę życia. Nie wahamy się. Jednocześnie jej obecność daje nam autentyczne szczęście. Czujemy wewnętrzną harmonię, bo ten drugi człowiek w pełni nam odpowiada. Związek z rozsądku może powodować poczucie pustki w sercu. To z kolei może prowadzić do depresji, nałogów lub szukania szczęścia poza związkiem.

Nie jesteśmy przedmiotami, którymi można handlować

Gdy na horyzoncie pojawia się ukochana osoba, to wiemy, że chcemy z nią być, bo sami sobie ją wybraliśmy. W przypadku związków aranżowanych relacja między dwojgiem ludzi przypomina niejako handel. Ktoś stwierdza, że tych dwoje będzie dobrym pakietem rodzinnym.  Nie ma w tym romantyzmu, ani typowo ludzkich odruchów, które dają nam niewyobrażalne szczęście.

Miłość romantyczna jest kompletna

Widok ukochanej osoby powoduje w nas dreszcze, czułość, troskę, ale też pożądanie.  Nie mamy tutaj problemu z tym, aby współżyć z partnerem, bo wybraliśmy go sobie sami, kierując się także narzędziami ewolucyjnymi, w tym feromonami, które służą do określenia, czy partner ma odpowiednie geny.  Oczywiście, nie wystarczy znaleźć osoby, która od razu wpadnie nam w oko. Trzeba ją jeszcze lepiej poznać, aby nie związać się z kimś, kto jest np. agresywny, zaburzony psychicznie i przez to niebezpieczny. Krótko mówiąc, fajnie się zakochać, ale trzeba zachować jeszcze zdrowy rozsądek, aby nie wpakować się w problemy.

Dodaj komentarz