Styl życia

Dlaczego warto nauczyć się jeździć konno?

Dlaczego warto nauczyć się jeździć konno

Wydaje się, że umiejętność jazdy konnej w naszym społeczeństwie stopniowo zamiera. Jeszcze sto lat temu jazda wierzchem należała do ulubionych rozrywek, a często była jedynym sposobem przemieszczania się. Dziś na naukę jazdy konnej decydują się tylko pasjonaci. Jakie powody powinny przekonać Cię, że warto poszukać w swojej okolicy szkoły jazdy?

Nauka wytrzymałości

Jazda konna to z pewnością sport dla wytrwałych. Początki będą trudne. Nawiązanie kontaktu z koniem, nauka wsiadania i utrzymywania się w siodle mogą wymagać wielu godzin doskonalenia techniki. Wiele manewrów będzie w początkowym okresie kończyć się niepowodzeniem. Mogą zdarzać się również bolesne upadki. Brak efektów i ból zniechęcają wielu nowicjuszy. Dodatkowo trening nie zawsze odbywa się w sprzyjających warunkach atmosferycznych, a naukę jazdy często trzeba łączyć z innymi obowiązkami. Wszystko to może wpłynąć na obniżenie motywacji. Wytrwałe dążenie do realizacji swojego celu i wytrzymałość na niedogodności to z pewnością cechy, które rozwiniesz dzięki nauce jazdy konnej.

Odpowiedzialność

Choć cały trening w początkowym etapie odbywa się pod okiem instruktora, od początku będziemy uczeni nawiązywania kontaktu z koniem i troski o jego dobrostan. Trener będzie zachęcał do tego, by włączyć się w czynności pielęgnacyjne, np. czesanie konia czy czyszczenie kopyt. Zwróci też uwagę na sposób, w jaki należy obchodzić się z koniem w trakcie jazdy, by nie powodować u niego bólu. Wiele osób z czasem nawiązuje bliską relację ze zwierzęciem. Niektórzy w późniejszym okresie decydują się na wydzierżawienie lub zakup konia. Wtedy trzeba poświęcić mu jeszcze więcej czasu, uwagi i troski. Wszystko to uczy nas odpowiedzialności i rozważnego podejmowania decyzji.

Dla zdrowia

Jazda konna sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia. Utrzymanie odpowiedniej postawy w trakcie jazdy, praca wielu partii mięśniowych, zwłaszcza mięśni głębokich, pozytywnie wpływa na nasz układ ruchowy. Wzmacniamy głównie mięśni ud, łydek i pośladków, ale rozwijamy również górną partię ciała. Regularne treningi pomogą w spalaniu kalorii i wymodelowaniu sylwetki. Inną kwestią jest fakt, że nauka stwarza wiele okazji do przebywania na świeżym powietrzu, co poprawi koncentrację i jakość snu. Dodatkowo, kontakt z koniem pomoże odreagować stres i zapomnieć o problemach.

Niewielkie koszty dla początkujących

W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów hobby czy sportu, początkujący nie muszą liczyć się z wygórowanymi kosztami. Oczywiście opłata za godzinę nauki jazdy może być uzależniona od stawek danej szkoły, ale w większości przypadków nie musimy martwić się o wyposażenie czy akcesoria do pielęgnacji konia. Jedno, o co warto zatroszczyć się na początku swojej przygody z jazdą konną, to wygodne buty. Najlepiej zdecydować się od razu na te profesjonalne, zaprojektowane z myślą o strzemionach. Zaklinowanie się buta w trakcie upadku mogłoby doprowadzić do niebezpiecznej kontuzji. Zajrzyj na stronę https://www.horseway.pl/, gdzie znajdziesz jakościowe buty oraz wszelkie akcesoria, które mogą przydać się podczas jazdy konnej.

Komentarze (4)

Rosia58

7 miesięcy temu

Jeździectwo jest fajnym hobby, jeśli ktoś się zdecyduje na tę formę aktywności, powinien zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt.

alibabka

7 miesięcy temu

Ja chciałam kiedyś jeździć konno, ale ostatecznie to moja siostra miała więcej odwagi:) Ja zawsze byłam dość strachliwa, bałam się dużych zwierząt.

Zostaw komentarz