Dlaczego równowaga mikrobiologiczna jest ważna dla zdrowia

Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu równowagi mikrobiologicznej. Naukowcy zauważyli bowiem, że mikroorganizmy, które zasiedlają nasz organizm mają kluczowy wpływ na jego funkcjonowanie. Dlaczego równowaga mikrobiologiczna jest ważna dla zdrowia?

Czy wszystkie bakterie są chorobotwórcze?

Choć o bakteriach zazwyczaj myślimy jak o czymś groźnym, co powoduje infekcję i nam szkodzi, to te drobnoustroje są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Na szczęście, wbrew obiegowej opinii, większość mikroorganizmów, z którymi spotykamy się na co dzień, nie jest chorobotwórcza. Patogeny stanowią tylko 2% wszystkich drobnoustrojów, z którymi stykamy się. Mało tego, zazwyczaj nie występują w na tyle dużej koncentracji, by nam zaszkodzić. Do obrony mamy też układ immunologiczny, który, gdy funkcjonuje prawidłowo, skutecznie chroni nas przed infekcją.

Prawidłowa mikroflora jelitowa chroni przed biegunkami

Od tego, jakie mikroorganizmy zasiedlają nasze jelita, zależy, czy mamy problemy trawienne i jak często nawiedzają nas biegunki. Osoby, których układ pokarmowy zamieszkują dobre bakterie, w tym bakterie kwasu mlekowego, doskonale trawią większość produktów spożywczych, pomagają im w tym bowiem te pożyteczne drobnoustroje. Jakby tego było mało, wiele mikroorganizmów posiada uzdolnienia enzymatyczne, dzięki którym wytwarza witaminy oraz wiele cennych substancji, których nasz organizm sam nie syntetyzuje, ale potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Dobra mikroflora chroni przed infekcjami

Naukowcy zauważyli też, że naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce z patogenem jest dobra bakteria. Czy wiesz, że jeden z gatunków gronkowca, gdy zamieszkuje śluzówkę nosa, chroni nas przed grypą?  Ponadto wysoka zawartość bakterii kwasu mlekowego w jelitach chroni nas przed biegunką wywołaną przez drobnoustroje chorobotwórcze. Osoby, które mają dobrą mikroflorę, nawet gdy zjedzą coś nieświeżego, zazwyczaj toaletę odwiedzają tylko raz, potem wracają do pełni sił i normalnego funkcjonowania.

Mikroflora skóry a trądzik

Niezwykle ważna jest mikroflora skóry. Jeśli jest ona prawidłowo, to nasza cera ma lekko kwaśne pH, co stanowi naturalną barierę ochronną, która zapobiega namnażaniu potencjalnych patogenów, w tym bakterii wywołujących trądzik. Gdy na twojej twarzy pojawiają się pryszcze, warto zastanowić się, czy nie stoją za nimi zaburzenia ilościowo-jakościowe w składzie mikroflory?  Wiele z nas sięga po różnego rodzaju kosmetyki, które nie tylko naruszają naturalną barierę hydrolipidową, ale przez zawartość konserwantów niszczą też dobre bakterie kwasu mlekowego.

Jak przywrócić równowagę mikrobiologiczną w organizmie?

W jaki sposób można przywrócić równowagę mikrobiologiczną w swoim organizmie? Czasem ulega ona zaburzeniu z powodu stosowania antybiotyków, które stanowią jedyną broń w walce z poważną infekcją bakteryjną. Po zakończeniu kuracji warto jednak odbudować mikroflorę jelitową, sięgając po dobry probiotyk, czyli preparat zawierający żywe, starannie dobrane szczepy o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Ponadto równowaga mikrobiologiczna może zostać przeprowadzona poprzez odpowiednią dietę. Włącz do swojego menu kiszonki oraz mleczne wyroby fermentowane takie jak jogurt czy kefir. Zawierają one żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu.