Rozpoznaj chorobę Zdrowie
Dlaczego przetrwała grasica jest niebezpieczna?

Grasica, czyli gruczoł znajdujący się w śródpiersiu przednim, w miarę upływu czasu zanika. Niestety, czasem dochodzi do nieprawidłowości, którym towarzyszą poważne konsekwencje.
Przetrwałą grasicę można wykryć podczas badania USG. Zazwyczaj ma ona postać patologicznego guzka. Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, grasica zanika między 6. a 8. rokiem życia. U osób dorosłych zanika całkowicie lub występuje w postaci szczątkowej.
Przetrwała grasica – diagnostyka
Lekarz, który podejrzewa, iż ma do czynienia z pacjentem z przetrwałą grasicą, powinien zlecić tomografię komputerową. To badanie ostatecznie potwierdzi lub obali hipotezę. Tomografię komputerową zazwyczaj wykonuje się przy użyciu kontrastu. W celu uzyskania precyzyjnego obrazu przeprowadza się rezonans magnetyczny.
Pozytonowa tomografia emisyjna
Guzkowata zmiana może przyjmować różną strukturę. Lekarz, który pragnie określić, z jaką postacią ma do czynienia, wypisuje skierowanie na PET, czyli pozytonową tomografię emisyjną. Ta innowacyjna metoda diagnostyczna pozwala wykryć grasiczaka, czyli nowotwór tarczycy.
Guzy neuroendokrynne
Czasem guz przyjmuje charakter neuroendokrynny. Oznacza to, iż powstaje z komórek, które wydzielają i magazynują hormony. W celu potwierdzenia neuroendokrynnego charakteru zmiany przeprowadza się specjalistyczne badania, w których określa się stężenie markera CgA (chromograniny A).
Dojrzewanie białych krwinek
Grasica jest gruczołem, w którym dojrzewają białe krwinki. Wśród nich znajdują się komórki, które różnicują się do limfocytów T odpowiedzialnych za zwalczanie bakterii, wirusów, grzybów i zmian o charakterze nowotworowym. Osoby, u których grasica nie zanika, powstają zaburzenia immunologiczne.
Irmina
Grasica, czyli gruczoł znajdujący się w śródpiersiu przednim, w miarę upływu czasu zanika. Niestety, czasem dochodzi do nieprawidłowości, którym towarzyszą poważne konsekwencje.
Miastenia, czyli męczliwość mięśni
Osoby, u których stwierdzono przetrwałą grasicę, często zmagają się z miastenią, czyli męczliwością mięśni. Ten gruczoł u osób dorosłych może przyczynić się do powstania chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, iż organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom. Zaburzają one przekazywanie informacji między układem nerwowym a mięśniami.
Miastenia- objawy
Ludzie, którzy zmagają się z miastenią, skarżą się na zwiotczałe mięśnie. Ich zanik początkowo objawia się opadaniem powieki, problemami z przełykaniem i oddychaniem. Jeśli w porę nie podejmie się stosownych działań, miastenia może doprowadzić do kalectwa.
W sytuacji, gdy w miejscu grasicy pojawia się rozległa zmiana, specjalista powinien przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Guzka można usunąć w dwojaki sposób, metodą klasyczną lub nowoczesną. Wybór techniki zależy od wielkości i lokalizacji zmiany. Chirurg może naciąć skórę wzdłuż mostka albo przeprowadzić wideotorakoskopię. Ta druga jest mniej inwazyjna i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Pacjenci chętniej poddają się wideotoraskopii, ponieważ nie pozostawia ona rozległych blizn.
Irmina
« HTZ – pomaga czy szkodzi?
pati25
6 lat temu
Z tym malutkim gruczołem nie ma żartów.Do takich poważnych chorób może doprowadzić ta przetrwała grasica.Lekaże powinnni bardziej zainteresować się tym tematem i zlecać badania
Tess
7 lat temu
Nigdy nie słyszałam o przetrwałej grasicy. Bardzo poważne schorzenia powoduje.
drobina
7 lat temu
Słyszałam o problemach z grasicą, ale nie zdawałam sobie sprawy, że przetrwała grasica może być aż tak niebezpieczna.
Mindi
7 lat temu
Taki mały gruczoł a takie zagrożenie jeśli samoistnie nie zniknie. Lekarze chyba dość mało są wyczuleni na badania diagnozujące istniejącą grasicę. Nie słyszałam aby zlecano takie badania a znam kilka osób, które mają wypisane objawy.