dlaczego niektórzy ludzie wzbudzają w nas sympatię

Znasz to uczucie, spotykasz kogoś po raz pierwszy w życiu i od razu myślisz o nim z sympatią? Czasem kobieta o miłym usposobieniu zostaje nasza najlepszą przyjaciółkę. Kiedy indziej mężczyzna, którego minęłyśmy na ulicy, staje się naszym partnerem. Dlaczego niektóre osoby od razu wzbudzają w nas sympatię?

Mowa ciała prawdę ci powie

Niezwykle ważna jest mowa ciała. Zapewne zauważyłaś, że osoby, które darzysz sympatią, coś łączy. Może to być pogodny uśmiech, który pojawia się nie tylko na ustach, ale też w oczach. Przyjazne gesty, w tym takie, które wskazują na szczere i dobre intencje. Delikatność i wrażliwość lub po prostu zachowanie, które jest zbliżone do naszego. Czasem po prostu czujesz, że poznałaś swoją bratnią duszę i nowa znajoma ma w sobie zadatki na przyjaciółkę. O ile mężczyźni raczej odczuwają sympatię wyłącznie do kobiet, które podobają im się fizycznie, panie potrafią nią obdarzyć zarówno inne kobiety, jak i facetów.

Jak koleżanka twojej przyjaciółki została twoją przyjaciółką

Pamiętasz, jak na studiach twoja przyjaciółka z dzieciństwa zaproponowała ci koncert, na którym obok waszej dwójki była jeszcze jej koleżanka z grupy? Jak ją zobaczyłaś, od razu ją polubiłaś. Świetnie się z nią bawiłaś, wygłupiając się, żartując i rozmawiając na różne tematy. Czułaś się tak, jakbyś znała ją całe wieki. Tymczasem poznałaś ją pół godziny temu. Ona poczuła to samo do ciebie i w rezultacie zaczęłyście się częściej spotykać we trójkę. Dziś masz dwie wspaniałe przyjaciółki, z którymi dzielisz smutki i radości. Utrzymujecie regularny kontakt i zwierzacie się sobie ze swoich trosk. Potencjalną kandydatkę na dobrą koleżankę możesz poznać nie tylko przez wspólnych znajomych i przyjaciół, ale też przez mężczyznę, z którym się spotykasz. Generalnie działa tutaj zasada: otaczamy się ludźmi, którzy są do nas podobni, podzielają nasze wartości, pasje, mają zbliżone podejście do życia. Oni z kolei mają znajomych podobnych do siebie. Jeśli A jest podobne do B, a B do C, to A i C również muszą być do siebie podobne. Nic więc dziwnego, że często lubimy znajomych naszych przyjaciół, mężczyzny, z którym się spotykamy itp.

Dlaczego niektóre osoby od razu wzbudzają w nas sympatię? Bo to dusze towarzystwa

Niektórzy ludzie to  prawdziwe dusze towarzystwa. Nie chodzi tutaj o to, że imprezują przez 7 dni w tygodniu, tylko po prostu lubią innych ludzi i łatwo nawiązują kontakty. W rezultacie czujemy się komfortowo w ich towarzystwie. Osoby, które są sympatyczne i nie silą się na bycie miłym, lecz ich postawa naturalnie wypływa z ich charakteru, przyjmują otwartą postawę ciała, szczerze się uśmiechają, dlatego też oceniamy je jako ciekawe i interesujące. Cóż, każdy z nas lubi otaczać się dobrymi, ciepłymi i pogodnymi ludźmi, którzy mają w stosunku do nas czyste intencje i dobrze nam życzą.  Gdy widzimy, że z ich strony nie grozi nam nic złego, na dodatek nie brakuje nam wspólnych tematów do rozmów, to od razu czujemy się dobrze w ich towarzystwie. Ba, często mamy ochotę kontynuować tę przypadkową znajomość nawiązaną za pośrednictwem przyjaciółki czy swojego partnera.

Bratnia dusza o podobnej wrażliwości

Ludzi zbliżają do siebie także podobne doświadczenia i pokrewieństwo emocjonalne.  Jeśli poznajemy kogoś za pośrednictwem wspólnych znajomych i poruszamy tematy, które są nam bliskie, a po drodze wychodzi, że łączy nas podobna wrażliwość, to automatycznie zaczynamy pałać do siebie sympatią.  Podobnie działa wspólna pasja – nieważne, czy chodzi o książki, filmy, wycieczki rowerowe za miasto, piłkę nożną czy o coś zupełnie innego. Gdy okazuje się, że ty i koleżanka twojej przyjaciółki macie wspólne hobby, zaczynacie ze sobą rozmawiać. Nierzadko dochodzicie do wniosku, że musicie dokończyć dyskusję i wymieniacie się numerami telefonu lub odnajdujecie siebie na Facebooku. A może rozmowa toczy się tak dobrze, że spontanicznie umawiacie się na wspólne wyjście na koncert swojego ulubionego wykonawcy?

Udane życie towarzyskie podstawą szczęścia w życiu

Udane relacje międzyludzkie stanowią podstawę szczęśliwego życia. Nie da się bowiem funkcjonować bez przyjaciół, koleżanek i znajomych. To właśnie życie towarzyskie w dużej mierze rzutuje na naszą satysfakcję z życia. Nawet największe zawodowe sukcesy, siedmiocyfrowe sumy na koncie w banku i zagraniczne wycieczki nie dadzą ci szczęścia, jeśli nie będziesz miała przyjaciół i znajomych, z którymi możesz dzielić się swoimi radościami i smutkami. Dlatego gdy po prostu zapałasz do kogoś sympatią, to spróbuj nawiązać z nim trwalszą relację. A nuż znajoma twojej przyjaciółki okaże się w przyszłości twoją drugą przyjaciółką?

 

Magdalena Kukurowska