Psychologia

Dlaczego nie potrafisz znaleźć przyjaciół?

Dlaczego nie potrafisz znaleźć przyjaciół

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Przyjaźń uchodzi za jeden z najcenniejszych darów w naszym życiu. Niektórzy otaczają się grupą osób, na które zawsze mogą liczyć. Przyjaciele wspierają ich w trudnych chwilach, a oni rewanżują się tym samym. Czasem jednak trudno przychodzi nam budowanie relacji międzyludzkich. Dlaczego nie potrafisz znaleźć przyjaciół?

Dlaczego nie potrafisz znaleźć przyjaciół? Brak szczerości

Nie wszyscy są szczerzy wobec ludzi, dlategi też nie wzbudzają ich sympatii. Trudno się zaprzyjaźnić z kimś, kto nie mówi nic o sobie, skrywa swoje prawdziwe opinie. Tacy ludzie uchodzą za niegodnych zaufania. Nie można z nimi stworzyć bliskiej relacji. Gdy ktoś strzeże wszystkie swoje tajemnice, to inni otrzymują sygnał, że tej osobie nie warto się zwierzać. Przyjaźń to relacja oparta na wzajemności. Jeśli chcesz, aby ktoś był wobec ciebie szczery i poruszał prywatne tematy, sama musisz być wobec niego szczera i wpuścić go do swojego życia.

Nie uchodzisz za osobę godną zaufania

Niektóre osoby słyną z tego, że uwielbiają plotkować i wytykać innym błędy. Takich ludzi można traktować jako znajomych, z którymi rozmawia się na neutralne tematy takie jak pogoda, promocje w sieciówce, ale nigdy nie dopuszcza się ich do swojego życia. Chodzi o to, aby jak najmniej wiedziały o naszych problemach, by nie wykorzystały tej wiedzy przeciwko nam, rozprzestrzeniając ją na mieście.

Nie potrafisz zaufać innym

Niekiedy same mamy problem z zaufaniem. Do ludzi podchodzimy jak do potencjalnego zagrożenia. Uważamy, że wróg może czaić się wszędzie. W rezultacie same nie potrafimy się do nikogo zbliżyć na tyle, aby stworzyć z nim bliską i satysfakcjonującą relację. Często nawet gdy ktoś okazuje nam sympatię i chce się z nami zaprzyjaźnić, napotyka na mur. Wznosimy go, bo jego zachowanie wydaje nam się podejrzane i chcemy się jakoś zabezpieczyć.

Nie rozumiesz, że przyjaźń to nie tylko branie, ale też dawanie

Wiele osób ma problem, by zrozumieć, że przyjaźń to obustronna relacja. Polega zarówno na braniu, jak i dawaniu. Krótko mówiąc, nie można oczekiwać, że ktoś zawsze będzie nas wysłuchiwał, wspierał i udzielał dobrych rad, podczas gdy my ignorujemy jego problemy, traktujemy je bardzo powierzchownie etc. Tak samo nie można mieć do kogoś pretensji, że odmawia nam pomocy, skoro sami niechętnie jej udzielamy.

Jesteś uprzedzona do ludzi

Czasem trudność w budowaniu przyjaźni wynika z faktu, że jesteśmy za bardzo uprzedzeni do ludzi. Jedna osoba nam się nie podoba, bo nie ukończyła studiów. Druga, bo kiepsko się ubiera. Trzeciej zarzucamy niewłaściwe poglądy polityczne, a czwartej negatywny stosunek do dzieci. W rezultacie każdy ma jakieś wady, odbiega od naszego charakteru i jawi się jako niegodny uwagi. Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych. Tobie też daleko do perfekcji. Przyjaciel nie musi być twoją wierną kopią, ważne, abyście mieli podobne podejście do najważniejszych kwestii w życiu, w tym lojalności i pomocy innym.

Masz trudności z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi

Czasem ciężko znaleźć przyjaciela, ponieważ ma się trudności z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Niektórzy są z natury nieśmiali, boją się do kogoś podejść i zagadać. Brakuje im przebojowości i tego czegoś, co przyciąga do nich ludzi jak magnes.

Osoby, które się wywyższają, trudniej znajdują przyjaciół

Zwróć też uwagę na własne zachowanie. Czy nie zdarza ci się wywyższać z powodu wykształcenia, piastowanego stanowiska, zarobków czy urody? Ludzie wyczuwają, kiedy ktoś jest za bardzo zapatrzony w siebie. Jeśli wywyższasz się, nikt cię nie polubi i nie zechce ci pomóc w trudnej sytuacji. Prędzej uzna, że życie wreszcie utarło ci nosa.

Dodaj komentarz