Styl życia

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy

To normalne, że podczas pandemii koronawirusa trudno od razu znaleźć pracę. Zresztą, nawet w lepszych czasach trudno było o natychmiastowe zatrudnienie. Z reguły znalezienie pracy wymagało kilka miesięcy aktywnych poszukiwań. Niektórzy jednak latami pozostają bez zatrudnienia. Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Wysyłasz zbyt mało CV

Trudno o pracę, gdy wysyła się mało CV. Nawet, gdy aplikujesz na stanowiska, które znajdują się w zakresie twoich kwalifikacji zawodowych, z reguły na każde 100 wysłanych zgłoszeń odpowiada tylko kilka firm.  W związku z tym trzeba wysłać naprawdę sporo CV, by zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. To wynika z prostych zasad matematycznych. Jeśli otrzymujesz odpowiedź zwrotną od 4% firm, to musisz wysłać naprawdę sporo listów motywacyjnych.

Aplikujesz na stanowiska, nie spełniając warunków

Czasem ponosi nas wyobraźnia. Mamy wysokie oczekiwania finansowe, chcemy od razu dostać wszystkie możliwe benefity i umowę na czas nieokreślony. Marzymy o pracy dyrektora lub kierownika, a nie posiadamy żadnego doświadczenia zawodowego, nawet na niższym szczeblu. Albo w ofercie jest wskazana wyraźnie konieczność posiadania prawa jazdy, a ty go nie masz, a mimo to aplikujesz na stanowisko przedstawiciela farmaceutycznego, który porusza się głównie samochodem służbowym.  Jeśli pracodawca wymaga znajomości języka francuskiego w mowie i piśmie, to nie zaprosi cię na rozmowę, jeśli ty w CV wykazujesz tylko znajomość języka niemieckiego. Nie ma sensu zawyżać swoich kompetencji, bo kłamstwo ma krótkie nogi. Może trafisz na rozmowę kwalifikacyjną, ale odpadniesz przy pierwszym pytaniu zadanym po francusku.

Aplikujesz na stanowiska poniżej swoich kwalifikacji

Nie jest dobrze też ubiegać się o stanowiska poniżej swoich kwalifikacji. Osoba po studiach starająca się o pracę sprzątaczki albo pracownika fizycznego, zawsze wygląda podejrzanie. Pracodawca woli na te stanowiska zatrudnić osobę z niższym wykształceniem, bo nie będzie im musiał dużo płacić i taki pracownik nie odejdzie za miesiąc, gdy tylko trafi mu się lepsza oferta pracy.

Masz źle skonstruowane CV

Niektóre osoby wysyłają źle skonstruowane CV. Piszą, do jakiej szkoły podstawowej uczęszczały, zamiast wymienić wszystkie miejsca zatrudnienia. Na dodatek wiele osób nie daje do CV zdjęcia, pisze z błędami ortograficznymi, nie dba o estetyczną konstrukcję pliku. Efekt  jest taki, że to CV od razu zostaje odrzucone, a osoba, której życiorys obrazuje, uznana za niekompetentną.

Zapominasz o formułce związanej z przetwarzaniem danych osobowych

Teraz do każdego CV i listu motywacyjnego musisz dołączać specjalną zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Została ona wzbogacona o zapisy RODO. Jeśli tego nie zrobisz, bo np. zapomnisz, pracodawca nie będzie mógł zachować twojego CV i zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Brakuje ci doświadczenia zawodowego

Czasem trudno o pracę, bo możesz pochwalić się jedynie ukończonymi studiami. Czasem warto mieć jakiegoś bloga, vloga lub popularne konto na Instagramie. Nie jest to równoznaczne z pracą zawodową, ale przynajmniej pokazuje, że coś umiesz robić, na czymś się znasz i posiadasz pewne umiejętności praktyczne.

Zawodzi sztuka autoprezentacji

Masz za sobą wiele rozmów kwalifikacyjnych, jednak żadna z nich nie zakończyła się sukcesem? Może po prostu nie potrafisz się dobrze zaprezentować. Ubierasz się zbyt casualowo lub nader elegancko. Może zapominasz o antyperspirancie albo  w sytuacji stresowej plącze ci się język i mówisz nieskładnie. Jeśli nie wiesz, co masz o sobie opowiedzieć, poszukaj gotowych wzorców w internecie i przerób je na swoje potrzeby. Naucz się danej formułki na pamięć i wypowiedz ją podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Traktujesz rekruterów jak starych znajomych

Wiele osób zapomina, że zadaniem rekrutera jest wyprowadzenie kandydatów na manowce, ich przetestowanie. On sprawia wrażenie miłego i zadaje podchwytliwe pytania. Nie odpowiadaj na nie szczerze, tylko tak, jak powinno się odpowiedzieć na formalnych rozmowach. Do której lubisz spać? Lubię wstawać rano, aby w pełni wykorzystać swoją energię na kreatywne zadania. Jeśli powiesz, że lubisz spać do południa, to wyjdziesz na lenia i ostatecznie zaprzepaścisz swoje szanse na sukces.

Dodaj komentarz