Dlaczego nasze stopy śmierdzą

Nasze stopy, podobnie jak całe nasze ciało, zamieszkują różnego rodzaju bakterie, wirusy i grzyby. Nie da się wyeliminować ich z naszego życia. Poza tym mikroflora na naszej skórze jest potrzebna. Niemniej czasem z jej obecnością wiąże się przykra woń. Dlaczego nasze stopy śmierdzą?

Dlaczego nasze stopy śmierdzą, a innych nie?

Zapewne zauważyłaś, że stopy jednych osób pachną bardzo intensywnie, a inni nie mają większego problemu z przykrą wonią. Wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od tego, jak mocno się pocimy. Wprawdzie nasz pot jest bezwonny, ale szybko staje się pożywką dla mikroorganizmów zamieszkujących nasze stopy. Gdy nosimy dobrej jakości, odkryte sandały wykonane z prawdziwej skóry, to nasza stopa nie poci się zbyt intensywnie.  Dlatego na lato nie należy wybierać zakrytych butów i zakładać do nich skarpetek. O wiele lepiej włożyć na stopy wygodne sandały. Wybierajmy te wyższej jakości, nawet jeśli są zdrowsze, bo po pierwsze, chodzi się w nich dużo wygodniej. Po drugie, nie powodują pocenia się stóp, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko rozwoju grzybicy stóp.

Mikroflora stóp

Warto jednak pamiętać, że nawet spocone stopy nie muszą śmierdzieć. Każdy z nas ma swoją własną, unikatową mikroflorę stóp. Gdy jest ona zróżnicowana, zazwyczaj problem się nie pojawia. Gorzej, gdy przeważają w niej bakterie z rodzaju Propionibacterium oraz z gatunku Corynebacterium breve. Pierwsze z nich uwalniają kwas propionowy o dość intensywnej woni zbliżonej do żółtego sera z dziurami. Wynika to z faktu, że bakterie z rodzaju Propionibacterium wykorzystuje się w procesie fermentacji przy wyrobie żółtych serów z dziurami.

Śmierdzące stopy wabią komary

Spocone, śmierdzące stopy nie tylko stanowią problem natury towarzyskiej, naszym znajomym tak intensywna woń może nie przypaść do gustu, ale też wabią komary. Nie bez powodu osoby mające problem z nadpotliwością stóp, skarżą się też na liczne ukąszenia komarów. Dla tych owadów smrodek pochodzący z naszych stóp stanowi najsilniejszy wabik. Można też wykorzystać tę wiedzę do walki z komarami, zwłaszcza w strefie tropikalnej, gdzie przenoszą one groźne choroby.  Wystarczy wabić je serem limburger, który uchodzi za jeden z najbardziej śmierdzących serów świata. Wówczas on będzie atrakcyjniejszy dla komarów niż nasze spocone stopy.

Czyszczenie butów

Aby nasze stopy były zdrowe, powinnyśmy regularnie czyścić środek naszych butów. Można go przetrzeć wilgotną ściereczką z płynem do mycia naczyń. Taką czynność warto wykonywać co najmniej raz na kilka dni.

Higiena stóp

W upalne dni pamiętajmy też o częstszym myciu stóp wodą z mydłem. Wybierz jednak to zwykłe, tradycyjne. Unikaj preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym, ponieważ prowadzą one do zachwiania równowagi w obrębie twojej mikroflory skóry.  To z kolei może przełożyć się na grzybicę stóp lub rozwój schorzenia o podłożu alergicznym.