Miłość i związki

Dlaczego mowa ciała bywa złudna?

mowa ciała

Mówi się, że w relacjach damsko-męskich kluczową rolę odgrywa prawidłowe odczytywanie mowy ciała drugiej osoby. Warto jednak pamiętać, że czasem można źle zinterpretować pewne sygnały, zwłaszcza jeśli pewne gesty ocenia się pojedynczo, zapominając o kontekście. Dlaczego mowa ciała bywa złudna?

Patrzenie w oczy

Pamiętajmy, że patrzenie sobie w oczy bywa bardzo złudnym czytaniem. Niektórzy patrzą w oczy każdego rozmówcy, ponieważ w ten sposób okazują mu szacunek. Jeśli twój kolega z pracy zawsze patrzy ci w oczy, nie musi to oznaczać, że chce cię poderwać. On może być po prostu kulturalny i dobrze wychowany. Analogicznie, fakt, że mężczyzna nie patrzy ci w oczy na randce, nie musi zwiastować kataklizmu. Może czuje się onieśmielony twoją obecnością, dlatego ucieka wzrokiem. Ewentualnie stara się zebrać myśli, żeby nie opowiadać głupot.

Zabawa  włosami

Gdy sięgniemy do pierwszego lepszego artykułu o uwodzeniu, jest w nim mowa o zabawie włosami. Kobieta ma w ten sposób wysyłać seksualny sygnał do mężczyzny. Tymczasem wiele z nas częściej bawi się włosami w chwilach zdenerwowania, zastanawiania etc. Z boku może wyglądać to tak, jakby bardziej kręcił cię 70-letni wykładowca, u którego zdajesz egzamin, niż facet, z którym umawiasz się na randki. W obecności tego drugiego czujesz się swobodnie i bezpiecznie, chcesz też jak najlepiej wyglądać, dlatego nie naruszasz fryzury, którą z trudem układałaś. Częste dotykanie włosów przyspiesza też ich przetłuszczanie.

Dlaczego mowa ciała bywa złudna? Zabawa butem

Sceny z butem często są ukazane w filmach o uwodzeniu, jednak umówmy się, mało która z nas jest tak sprawna i odważna, aby powtórzyć to w realu. Jeśli nie masz świetnej koordynacji ruchowej, możesz zaliczyć wtopę, zamiast wysłać zalotny sygnał do swojego mężczyzny.

Dotykanie szyi/wisiorka

To także często objaw zdenerwowania. Zapewne nieraz, gdy rozmawiałaś z kimś, kogo nie darzyłaś zaufaniem, w ten sposób próbowałaś uspokoić nerwy. A w towarzystwie faceta, który wpadł ci w oko, starałaś się skupić na waszej rozmowie i randce, przyjmowałaś otwartą postawę ciała i z pasją o czymś opowiadałaś.

Oblizywanie warg

Wiele kobiet nie oblizuje warg z bardzo prostego powodu. Gdy malujemy usta szminką, to nie chcemy jej rozmazać. Poza tym oblizywanie warg prowadzi do ich pierzchnięcia i pękania.

Ustawienie stóp

Często kierunek ustawienia stóp zależy od naszej wygody. To, że zwracają się one w kierunku naszej przyjaciółki, a nie faceta, który nas kręci, jest uwarunkowany względami praktycznymi.  W jego stronę musiałybyśmy ściskać nogi lub zahaczałybyśmy rajstopami o stół.

Muskanie faceta

Kobiety nie zawsze muskają faceta, zwłaszcza gdy dopiero go poznają. Ręce w górę panie, które nigdy nie doświadczyły niekomfortowego dotyku. Złe doświadczenia sprawiają, że stajemy się ostrożne. Nie chcemy nikogo urazić, naruszając jego strefę komfortu i prywatności. Pewność i chęć dotknięcia faceta przychodzą z czasem.

Prawdziwego zainteresowania drugą osobą nie ukryjesz. Zobaczysz je w jej oczach  – rozszerzonych źrenicach i maślanym spojrzeniu.

Magdalena Kukurowska

Komentarze (3)

Irena

4 lata temu

Obgryzam wargi odruchowo, reaguję tak na mojego faceta i przeważnie robię to w domu, gdy jesteśmy sam na sam. Rozpoznawanie mowy ciała osoby bliskiej jest raczej łatwe.
Ale gdy dopiero kogoś poznajemy trudno wyczuć jego intencje po mowie ciała. Ja raczej sugeruję się tym co ta osoba robi, co mówi, obserwuję wszystkie jego zachowania.

pati25

4 lata temu

Tak.Mowa ciała jest bardzo złudna.I niewłaściwie odczytywana.Może mieć dwa znaczenia .Nie zawsze to co sądzimy,że jest oznaką uwodzenia tak naprawdę może być oznakę zupełnie czegoś innego

dulcynea

4 lata temu

Mowa ciała jest bardzo złudna i nie przez wszystkich odczytywana poprawnie.
Można się rozczarować , ja z pewnością nie umiem jej czytać.
Mogę tylko wypowiedzieć się w sprawie patrzenia w oczy .Kiedyś byłam bardzo nieśmiała i rzadko patrzyłam w oczy osobie , z którą rozmawiałam .
Potem tę sprawę przepracowałam i dzisiaj zawsze patrzę prosto w oczy osobie z którą rozmawiam . Czy mnie ona interesuje czy nie .
A nie oceniam krytycznie osoby , która nie patrzy mi w oczy usprawiedliwiam ,że może jest nieśmiała .

Zostaw komentarz