Dlaczego mężczyzna jest zazdrosny o relacje partnerki z rodzicami

Mogłoby się wydawać, że zazdrość pojawia się wówczas, gdy partnerka utrzymuje kontakt z kolegami z pracy czy studiów. Jednak jej relacje z rodzicami, przyjaciółkami czy kuzynami, nie powinny stanowić problemu dla faceta. Tymczasem to nie jest takie proste. Dlaczego mężczyzna jest zazdrosny o relacje partnerki z rodzicami i przyjaciółmi?

Niektórzy mężczyźni zaskakują swoje partnerki, wszczynając awanturę o to, że ona spędza za dużo czasu ze swoją mamą. Mają też problem z tym, że odwiedza babcię czy wujka. Przeszkadzają im spotkania w gronie przyjaciółek. Problemem może stać się nawet ukochany pupil – pies, kot czy papuga. Z czego wynika to niezrozumiałe dla wielu z nas zachowanie?

Zły kontakt z własnymi rodzicami

Bardzo często zdarza się tak, że mężczyzna, który wypomina partnerce, że zbyt często odwiedza rodziców i dzwoni do matki, sam ma kiepski kontakt z własnymi rodzicami. Np. ojciec nadużywał alkoholu, po czym go bił, a matka nie robiła nic, by go obronić. Taki facet otrzymał komunikat, że nikt go nie kocha, na nikogo nie można liczyć. W rezultacie jako dorosła osoba odciął się od rodziców. Po pierwsze, nie rozumie, dlaczego partnerkę ciągnie do spotkań z matką. Ze swoją nie ma bowiem dobrych doświadczeń i najchętniej w ogóle by o niej zapomniał. Po drugie, zmuszając ją do wyboru matka albo ja, on liczy, że opowiesz się po jego stronie, bo go kochasz. On ma nieco wypaczony obraz miłości. Uważa, że gdy ktoś go kocha, to powinien wybrać jego, a od innych się odciąć. Nie rozumie, że można kochać jego, swoją matkę i mieć świetną relację z przyjaciółką. Po trzecie, skoro on ma kiepski kontakt z własnymi rodzicami, to liczy, że partnerka zastąpi mu wszystkich bliskich. Będzie go kochać niczym matka swoje dziecko i poświęcać mu każdą wolną chwilę.

Chorobliwa zazdrość

Niektórzy mężczyźni najchętniej odcięliby swoją partnerkę od całego świata zewnętrznego. Są tak bardzo autorytatywni i toksyczni, że liczą, że przejmą nad nią władzę, gdy ona przestanie spotykać się z mamą, przyjaciółkami i zrezygnuje z pracy. W tym przypadku jego chorobliwa zazdrość może wręcz ocierać się o jakąś  chorobę psychiczną. On chce ją kontrolować, dlatego musi odebrać jej niezależność finansową i emocjonalną, aby móc zrobić z nią, co tylko zechce.

Chęć bycia w centrum uwagi

Niektórzy faceci mają narcystyczną naturę. Uwielbiają być w centrum uwagi. Nie chcą, aby ktokolwiek ich przyćmiewał. Uważają się za największe cudo natury, które zasługuje na podziw. Nie zwracają uwagi na potrzeby partnerki czy innych ludzi, gdyż liczą się wyłącznie ich własne. Taki facet, który łaknie atencji, będzie zazdrosny o rodziców partnerki, jej przyjaciół oraz domowe zwierzaki, ponieważ one zawsze odbiorą mu trochę tego, o co tak zacięcie walczy.

Dlaczego ciągnie nas do zazdrosnych mężczyzn?

Niektóre kobiety ciągle popełniają ten sam błąd i wiążą się z zazdrosnymi mężczyznami. Może to wynikać z ich „zaprogramowania”. Być może w ich rodzinach to właśnie zazdrość była utożsamiana z miłością. Matka nie dogadywała się z ojcem, czuła się przez niego ignorowana, dlatego ciągle wzbudzała w nim zazdrość, aby upewnić się, czy on wciąż do niej coś czuje. Tymczasem zazdrość nie musi świadczyć o miłości. Ona mówi więcej o osobie, z którą mamy do czynienia. O jej traumach z dzieciństwa, niskiej samoocenie etc.