Encyklopedia menopauzy Menopauza
Dlaczego mamy menopauzę?

Menopauzę przechodzi tylko jeden gatunek zwierząt na ziemi – ludzie, a występowanie jej u zwierząt jest raczej anomalią, niż regułą. Naukowcy od dawna głowią się, czemu w pewnym wieku kobiece ciało zwraca się przeciwko niej.
Dotychczas sugerowano, że menopauza to wynik potrzeby… posiadania babci, czyli osób, które zajmą się wnukami, wspomagając czynnie rodziców. Jednak z punktu widzenia biologii, gdyby faktycznie taki był cel przekwitania, to brak hormonów nie powodowałby tak wielkich szkód w ciele kobiety. Kłopoty ze zdrowiem bardzo często uniemożliwiają opiekę nad wnukami.
Zagadkowe jest też to, czemu mężczyźni są o wiele dłużej płodni i nawet w późnym wieku mają szansę spłodzić zdrowe dziecko – czego nie można powiedzieć o kobietach. A my dobrze wiemy z literatury i źródeł historycznych, że często babcie były traktowane jak ciepły i życzliwy, ale nieco bezużyteczny dodatek do rodziny. Coś ta Matka Natura zepsuła, myślimy.
Najnowsze badania nad menopauzą
Bardzo poważnie potraktowali to zagadnienie biologowie ewolucyjni, czyli tacy, którzy obserwują stopniowe zmiany biologiczne i genetyczne dziejące się na przestrzeni lat. Szczególnie uważnie przyglądnęli się wiekowi, kiedy kobiety wchodzą w menopauzę wśród różnych kultur.
Okazuje się, że w społeczeństwach mocno patriarchalnych, zdominowanych przez mężczyzn, kobiety znacznie szybciej wchodzą w menopauzę i gorzej ją przechodzą. To sprawiło, że zaczęli bardziej przyglądać się całemu życiu hormonalnemu kobiety i doszli to zaskakującego wniosku – to bardzo możliwe, że menopauza jest ubocznym efektem… działań mężczyzn!
Joanna Pastuszka-Roczek
Menopauzę przechodzi tylko jeden gatunek zwierząt na ziemi – ludzie, a występowanie jej u zwierząt jest raczej anomalią, niż regułą. Naukowcy od dawna głowią się, czemu w pewnym wieku kobiece ciało zwraca się przeciwko niej.
Na razie jest to tylko teoria, ale wiele danych zdaje się ją potwierdzać. A czemu to panowie są winni naszej menopauzy? Na pewno nie zrobili tego specjalnie, ale działo się to ciągle, na długiej przestrzeni wieków.
Menopauza jako efekt doboru naturalnego
Społeczeństwo patriarchalne, gdzie dominującą rolę sprawuje mężczyzna, jest bardzo powszechnym zjawiskiem w świecie przyrody, jednak tylko ludzie dołożyli do tego całą otoczkę kulturową. W przyrodzie wygrywa silniejszy i jeśli lwica ma cięższą łapę, niż lew, to nie siedzi cicho „bo tak nie wypada”, tylko pacnie łobuza przez grzbiet, gdy jej się coś nie podoba.
U ludzi przez bardzo długi czas największe szanse na znalezienie partnera miała jedynie taka kobieta, która raz, że była naturalnie uległa, dwa, wcześnie wchodziła w okres rozrodczy. Efekty tego widzimy do dziś – normalny jest widok starca z młodą kobietą, a dla mężczyzny nie ma większego powodu do dumy niż powodzenie u młodych dziewcząt.
Dlaczego tak się działo? Agresywny model społeczeństwa, jakim jest patriarchat, może istnieć tylko tak długo, jak długo mężczyźni będą dominować nad kobietami. A przecież o wiele łatwiej jest zapanować i stłamsić młodziutką dziewczynę, niż dojrzałą kobietę. Możnowładcy wybierali żony, gdy te były jeszcze dziećmi.
Joanna Pastuszka-Roczek
Menopauzę przechodzi tylko jeden gatunek zwierząt na ziemi – ludzie, a występowanie jej u zwierząt jest raczej anomalią, niż regułą. Naukowcy od dawna głowią się, czemu w pewnym wieku kobiece ciało zwraca się przeciwko niej.
Wybierano kobietę na tyle młodą, żeby nie potrafiła się obronić i na tyle rozwiniętą fizycznie, żeby od razu zaczęła rodzić dzieci. Kobiety, które dojrzewały później albo przejawiały „męskie” cechy były odrzucane i drastycznie malała ich szansa na posiadanie dzieci. Kobiece ciała „przestawiły” się na szybkie dojrzewanie, jędrniejszą skórę, większą sprawność fizyczną.
Niestety, dzieje się to kosztem dużego wysiłku hormonalnego – zamiast inwestować w całe życie, nasze jajniki inwestują najwięcej w okres młodości i płodności. Im bardziej wydłuża się nasze życie, tym bardziej widoczna jest przepaść hormonalna między kobietami i mężczyznami.
Co ciekawe, w społeczeństwach, gdzie dominują kobiety (a są i takie, choć my nazywamy je kulturami “prymitywnymi”), menopauza prawie w ogóle nie występuje, za to widać mocny spadek kondycji mężczyzn!
Ciekawym przypadkiem jest Japonia, gdzie przez wieki obowiązywał zwyczaj posiadania młodej żony… i bardzo dojrzałej kochanki. I to właśnie ta druga najczęściej rodziła dziecko, uznawane później przez przez ojca. Japończycy preferowali dojrzałe, ale piękne i płodne kobiety, dlatego współczesne Japonki nie mają problemów z menopauzą i przechodzą ją znacznie łagodniej, dłużej zachowując surowe piękno.
Choć ta teoria wydaje się na wyrost, niesie ze sobą nadzieję, że zmiany społeczne, w tym coraz późniejsze rodzenie dzieci i zawieranie związków małżeńskich, sprawią w przyszłości, że menopauza całkowicie zniknie z naszego życia. Na pewno pomoże temu oderwanie się od stereotypu, że młode jest piękne, a dojrzałe – niepotrzebne.
(na podstawie ScienceDaily)
Joanna Pastuszka-Roczek
« Dzwonienie w uchu – przyczyny i leczenie
pati25
10 lat temu
Bardzo ciekawy artykuł.Z tą menopauzą radzimy sobie jak umiemy.Czy doczekamy czasów,gdy meno nie będzie nam towarzyszyć?Oto jest pytanie.Raczej nie
drobina
10 lat temu
…ha! Ha! Tylko do tej andropauzy ciężko im się przyznać:-X, a czasami nawet sobie nie zdają sprawy, że ich dopadła:P Mimo wszystko jestem dobrej myśli, że nam ciut bliżej do Japonek, bo coraz więcej Polek radzi sobie bez problemów z menopauzą:-):-*
stazyz
10 lat temu
Niestety, nam na ten niezwykły czas chyba 🙁 nie dane jest doczekać:), ale na dzień dzisiejszy pocieszający jest fakt, że mężczyźni również mają „swoją” andropauzę hihihihii