Jak zapobiegać? Profilaktyka

Dieta przeciw próchnicy

dieta-przeciw-prochnicy

Piękny i zdrowy uśmiech to wymóg naszych czasów. O swoje zęby dbamy szczególnie – używamy dobrych past do zębów, stosujemy nici dentystyczne, regularnie chodzimy do stomatologa. Ale czy to wystarczy, aby zapobiec próchnicy?

Próchnica

Próchnica to jedna z licznych chorób cywilizacyjnych. Niestety, w krajach rozwiniętych jest ona bardzo rozpowszechniona. Wyniki badań są przerażające – tylko 2% mieszkańców Polski ma zdrowe zęby.

Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy – brak pielęgnacji zębów, niewłaściwa pielęgnacja, zbyt rzadkie wizyty u dentysty, nieodpowiednie pasty, ale przede wszystkim zła dieta. Aby więc wyeliminować i wyleczyć próchnicę, należy przede wszystkim zmienić dietę na taką, która będzie zęby wzmacniała, a nie niszczyła.

Dieta na zdrowe i mocne zęby

Aby mieć zdrowe zęby, należy mądrze jeść. Pożywienie powinno dostarczać białka, wapnia, fosforu, magnezu, fluoru, molibdenu i potasu. Niezbędne są także witaminy z grupy B oraz tłuszcze nienasycone. Posiłki powinny być tak skomponowane, aby w każdym z nich było po 20% białka, które ma duże działanie przeciwpróchniczne.

Co jeść przeciw próchnicy?

Ryby powinny być często przez nas spożywane, ponieważ zawierają bardzo dużo białka i wapnia, jak również witaminy D, która pozytywnie wpływa na twardość zębów.

Sabina Sosnowska

Piękny i zdrowy uśmiech to wymóg naszych czasów. O swoje zęby dbamy szczególnie – używamy dobrych past do zębów, stosujemy nici dentystyczne, regularnie chodzimy do stomatologa. Ale czy to wystarczy, aby zapobiec próchnicy?

Jaja są w diecie niezbędne, a to z racji tego, iż zawierają magnez, jod, żelazo i wapń, który ma nieoceniony wpływ na zdrowe zęby. Masło również wpływa pozytywnie na stan naszych zębów – zawiera tłuszcze, dzięki którym nasz organizm lepiej przyswaja witaminy, w tym witaminę D.

Kolejny ważny produkt żywnościowy to jogurt naturalny. Taki jogurt pozytywnie wpływa na florę bakteryjną całego przewodu pokarmowego, a więc i na florę bakteryjną jamy ustnej.
Dzięki temu unikniemy zakażeń grzybiczych, a nasza jama ustna będzie chroniona przed niebezpiecznymi bakteriami.

W naszym menu powinien się znaleźć także i olej kokosowy, który hamuje rozwój próchnicy, ale i rozwój drożdży odpowiedzialnych za zakażenia błony śluzowej jamy ustnej.

Bardzo ważne są owoce i warzywa, szczególnie jabłka i marchewka. Jedząc je, wydzielamy więcej śliny, która oczyszcza nasze zęby i wypłukuje pozostałe po posiłku resztki jedzenia spomiędzy zębów.

Picie wody również korzystnie wpływa na stan zębów. Woda wypłukuje bakterie i resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych.

Mądrze skomponowana dieta pozwoli nam cieszyć się świetną formą, dobrym samopoczuciem, lśniącymi włosami, pięknymi paznokciami, promienną cerą i mocnymi, białymi zębami. Same zalety, prawda? Warto więc zrezygnować z kolejnego batonika na rzecz chrupiącej marchewki albo soczystego jabłka.

Sabina Sosnowska

Komentarze (5)

pati25

7 lat temu

Mam zdrowe ząbki.Dbam o prawidłową higienę,odwiedzam często stomatologa (mam to szczęście,że to moja kuzynka).Mogę całymi dniami siedzieć na fotelu dentystycznym.Do tego odpowiednia dieta taka jak proponowana w artykule.:-):-X

stazyz

8 lat temu

A ja znowu swoje …:):):) zdrowy i aktywny tryb życia( ruch niweluje stres, a stres to choroby somatyczne, a one zawsze mają wpływ na choroby jamy ustnej ), odwiedzanie stomatologa 2x w roku (co 6 miesięcy:)) dokładna higiena jamy ustnej; szczotkowanie przez ok. 3 min. ruchami okrężnymi lub „wymiatającymi”, dokładne! wypłukanie jamy ustnej, które dodatkowo pomaga pozbyć się resztek pokarmu, stosowanie nici oraz płynów do płukania j. ustnej.W ciągu dnia popijamy spore ilości wody i od czasu do czasu żujemy gumę (bez cukru…oczywiście). Słodycze …możemy zajadać, ale należy pamiętać aby po ich spożyciu …umyć ząbki:) Unikamy natomiast gazowanych, barwionych i słodzonych napoi np. coli!(whistling);):P:-d

Mindi

8 lat temu

Przeczytałam z uwagą czy dobrze karmię rodzinę, nie jest źle 🙂 Co prawda wprowadzę jeszcze olej kokosowy, nie wiedziałam, że ma takie działanie.

drobina

8 lat temu

Mimo „słusznego” wieku mogę chyba powiedzieć, że zęby mam …co najmniej ładne:-X (i własne:P) Nie wiem, czy zawdzięczam je odpowiedniej diecie, codziennym szorowaniu, genonom, czy mojej mamie, która pracoawała w służbie zdrowia. Gabinet mojej mamy sąsiadował z gabinetem stomatologa, a ja już od przedszkola lubiłam tam przesiadywać – chyba podobał mi się ten fotel. Pani doktor „przy okazji” zaglądała, czy mam zdrowe ząbki. To przesiadywanie chyba weszło mi w krew, bo przynajmniej raz w roku chodzę do stomatologa, żeby skontrolować stan uzębienia i ewentualnie „załatać ” braki 😛
Wszystkim to polecam:-)

aneczka

8 lat temu

Staram się dbać o stan swojego uzębienia, regularnie odwiedzam stomatologa, stosuję dobre pasty, a przede wszystkim dobrana dieta, i mogę się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem(LOL):-d(woot)

Zostaw komentarz