Dieta

Dieta na wypadanie włosów oraz dobre samopoczucie dojrzałej kobiety

Dieta na wypadanie włosów oraz dobre samopoczucie dojrzałej kobiety

Panthermedia

Włosy uchodzą za jeden z atrybutów kobiecości, nic dziwnego, że ich nasilone wypadanie rodzi niepokój. Niestety, często wspomniany problem stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej.  Kiepskie samopoczucie, ogólne rozdrażnienie i problemy z koncentracją utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choć z pozoru mogą wydawać się niezwiązane z nadmiernym wypadaniem włosów, w rzeczywistości mają sporo wspólnego z tym problemem. Bardzo często u podstaw uciążliwych dolegliwości leżą niedobory substancji odżywczych. Jak powinna wyglądać dieta na wypadanie włosów oraz dobre samopoczucie dojrzałej kobiety?

 

Spis treści:

  1. Kiedy wypadanie włosów staje się problemem?
  2. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?
  3. Jak stylizacja włosów niszczy pukle?
  4. Nadmierny stres a wypadanie włosów
  5. Niedobory składników odżywczych a wypadanie włosów
  6. Dieta wzmacniająca włosy – co powinna zawierać?
  7. Kiedy warto sięgnąć po suplement diety na wypadanie włosów?
  8. Jakie są przyczyny zmęczenia i rozdrażnienia w okresie okołomenopauzalnym?
  9. Kiedy przyda się suplement diety z kompleksem witamin z grupy B?
  10. Funkcje witamin z grupy B w organizmie

Kiedy wypadanie włosów staje się problemem?

To normalne, że nasze włosy wypadają. Każdego dnia możemy tracić od 100 do 150 włosów. Nie powinno to wzbudzać naszego niepokoju. Cykl życiowy włosa jest ograniczony i trwa kilka lat. W pewnym momencie każdy wypada, a z cebulki wyrasta nowy. W związku z tym, iż proces ten jest rozłożony w czasie, każdego dnia wypadają włosy i wyrastają nowe, nie łysiejemy. Czasem jednak obserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów. Gdy nasza fryzura gwałtownie się przerzedza, to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Przyczyny wypadania włosów bywają bardzo zróżnicowane. Wspomnieć należy tutaj m.in. o zaburzeniach hormonalnych. Zespół policystycznych jajników, nadczynność oraz niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto – to tylko niektóre schorzenia, które manifestować mogą się poprzez nadmierne wypadanie włosów.  W takiej sytuacji pomocna może okazać się wizyta u endokrynologa i wykonanie badań określających poziom hormonów w organizmie. Przy wykryciu nieprawidłowości, lekarz może przepisać stosowne leki, które nie tylko pomogą zapanować nad chorobą, ale też ograniczą wypadanie włosów.

przyczyny wypadania włosów
Zdjęcie autorstwa Mathilde Langevin z Pexels

Jak stylizacja włosów niszczy pukle?

Zdrowe włosy często stanowią domenę kobiet, które stosunkowo rzadko decydują się na inwazyjne zabiegi fryzjerskie. Niestety, farbowanie może znacznie osłabiać nasze kosmyki. Rozjaśnianie włosów polega na wypłukiwaniu z nich pigmentu, procedurę tę przeprowadza się z wykorzystaniem preparatów o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. To prowadzi do wysuszenia kosmyków oraz osłabienia samych cebulek. Natomiast farby do włosów zawierające czarny pigment znane są z tego, iż mogą powodować nadmierne wypadanie. Także zbyt częste oddziaływanie wysokiej temperatury na nasze pukle odbija się niekorzystnie na ich kondycji. W związku z tym warto ograniczyć do minimum prostowanie włosów i ich kręcenie przy użyciu lokówki. W przypadku suszarki warto wybrać tę z opcją chłodnego nawiewu oraz funkcją jonizacji.

Nadmierny stres a wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów często związane jest ze stresem. Gdy przeżywamy śmierć bliskiej osoby, rozwód z partnerem, zawirowania w pracy, możemy nie tylko szybko osiwieć, ale też doświadczyć znacznego przerzedzenia się fryzury. Bardzo często po ustąpieniu czynników wywołujących stres, gospodarka hormonalna zaczyna wracać do normy, a wypadanie włosów ustaje.

Nadmierny stres a wypadanie włosów
Dreamstime

Niedobory składników odżywczych a wypadanie włosów

Jeśli rozpatrujemy nadmierne wypadanie włosów, nie sposób nie wspomnieć o diecie. Złe nawyki żywieniowe prowadzą do niedoboru substancji odżywczych. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, potrzebuje witamin, minerałów, białek, tłuszczów i węglowodanów. Musimy je dostarczyć z zewnątrz, stawiając na zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Niestety, nasze menu często prezentuje się dość monotonnie. Na dodatek coraz częściej sięgamy po wysoko przetworzoną żywność czy fast foody. Wspomniane produkty stanowią źródło kalorii, ale nie zawierają witamin i minerałów. Niedobór tych składników w pierwszej kolejności odbija się na stanie naszych włosów oraz paznokci. Z biologicznego punktu widzenia nie mają one wpływu na przetrwanie.  Organizm musi racjonalnie gospodarować substancjami odżywczymi, które mu dostarczamy, dlatego skupia się na zapewnieniu możliwości przeprowadzenia najważniejszych przemian enzymatycznych oraz procesów życiowych.

Dieta wzmacniająca włosy – co powinna zawierać?

Dieta wzmacniająca włosy opiera się na kilku filarach. W naszym menu nie może zabraknąć pestek dyni, słonecznika oraz orzechów. Wspomniane produkty stanowią bogate źródło cynku, magnezu, witaminy E oraz kwasów omega-3.  Aby zapewnić włosom zdrowy wygląd, musimy też dostarczać organizmowi odpowiednich ilości białka. Ten cenny składnik odżywczy znajdziemy w mięsie, nabiale, jajach oraz roślinach strączkowych takich jak soczewica, fasola czy ciecierzyca.  Także osoby cierpiące na anemię, u której podstaw leży niedobór żelaza i witaminy B12, skarżą się na nadmierne wypadanie włosów.  Składniki te znajdziemy w mięsie, a szczególnie w wątróbce.  W naszym menu nie może też zabraknąć świeżych owoców i warzyw, które stanowią bogate źródło witamin oraz minerałów. Nie należy zapominać także o produktach pełnoziarnistych – makaronie, ryżu czy pieczywie, ponieważ w łuskach nasiennych ziaren znajdują się witaminy z grupy B. Są one rozpuszczalne w wodzie i odgrywają kluczową rolę w pracy układu nerwowego. Zapewniają także zdrowie naszym włosom.

Dieta wzmacniająca włosy
Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels

Kiedy warto sięgnąć po suplement diety na wypadanie włosów?

Czasem zróżnicowana dieta to za mało, aby powstrzymać nadmierne wypadanie włosów. W takiej sytuacji musimy sięgnąć po suplement diety.  Produktem godnym uwagi wydaje się suplement diety VISALIN opracowany przez Laborell.  Stanowi on bogactwo dobroczynnych składników. Na szczególną uwagę zasługują dwa innowacyjne komponenty – ekstrakt z pszczelnika mołdawskiego DracoBelleTMNu oraz ekstrakt  z zielonego groszku AnaGainTMNu.  Działanie obu składników zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.  Wykazano, iż wspomagają one walkę z nadmiernym wypadaniem włosów i łamliwością paznokci.  Suplement diety VISALIN wyróżnia się tym, iż posiada kompleksową dawkę witamin i minerałów o wysokim stężeniu.  W rezultacie wyraźnie poprawia stan włosów, skóry i paznokci już po miesiącu codziennego stosowania.  Suplement diety VISALIN zawiera aż 100 kapsułek, co przy zalecanym spożyciu 2 razy dziennie, zapewnia nam 50-dniową kurację.  Produkt ten mogą stosować wegetarianie i weganie, ponieważ nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Jest też wolny od GMO, kazeiny, żelatyny, glutenu, soli, konserwantów, cukru i drożdży.  Duże opakowanie w połączeniu z wysoką koncentracją składników czyni suplement diety VISALIN niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem. Dostarcza on wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów potrzebnych dojrzałej kobiecie.

 

 

suplement diety VISALIN
sklep.mylaborell.pl

Jakie są przyczyny zmęczenia i rozdrażnienia w okresie okołomenopauzalnym?

Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często skarżą się na zmęczenie, rozdrażnienie i osłabienie koncentracji. Bardzo często za ich uciążliwymi dolegliwościami stoją niedobory substancji odżywczych. Badania wykazały, iż z wiekiem powinniśmy zmniejszyć wartość energetyczną spożywanych posiłków, ponieważ nasz metabolizm zwalnia. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze maleje. Jest wręcz przeciwnie. Z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie naszego ustroju na witaminy i minerały. Niestety, mało zbilansowana dieta nie dostarcza organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowej pracy.  Oczywiście, tutaj, podobnie jak w przypadku diety wzmacniającej włosy, należy sięgać po świeże owoce i warzywa. Nie można też zapominać o produktach pełnoziarnistych, nabiale, chudym mięsie, rybach, nasionach dyni i słonecznika oraz orzechach.

Jakie są przyczyny zmęczenia i rozdrażnienia w okresie okołomenopauzalnym
Dreamstime

Kiedy przyda się suplement diety z kompleksem witamin z grupy B?

Niestety, czasem mimo usilnych starań nie udaje się zaspokoić zapotrzebowania organizmu na substancje odżywcze. Z pomocą przychodzą nam suplementy diety, w tym B-50 Complex Laborell. Produkt ten charakteryzuje się tym, iż zawiera kompleks witamin z grupy B, czyli rozpuszczalnych w wodzie. W suplemencie diety B-50 Complex Laborell znajdziemy witaminę B1, B2, B6 i B12. Każda z nich odgrywa istotną rolę w naszym organizmie.  Dzięki dużej ilości składników oraz ich wysokim stężeniom produkt ten wykazuje szerokie spektrum działania.

B-50 Complex Laborell
sklep.mylaborell.pl

Funkcje witamin z grupy B w organizmie

Wykazano, iż witaminy z grupy B zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego. Ponadto każda z nich odgrywa w organizmie dodatkowe funkcje. Udowodniono, iż witaminy B6 i B12 zapewniają prawidłową syntezę czerwonych krwinek, ponadto wspierają układ odpornościowy, jednocześnie redukując uczucie zmęczenia. Natomiast witamina B2 zapewnia właściwy przebieg procesów metabolicznych, jednocześnie chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.  Tiamina wspiera organizm w zachowaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, natomiast kwas pantotenowy pozwala utrzymać sprawność umysłową. Biotyna zapewnia zdrowy wygląd skóry i włosów.  Z kolei kwas foliowy uczestniczy w syntezie aminokwasów oraz w podziałach komórkowych.  Suplement diety B-50 Complex Laborell zawiera też cholinę, która zapewnia prawidłową pracę wątroby. Jest to produkt zasobny w cenne substancje.  W przypadku suplementu diety B-50 Complex Laborell mamy do czynienia z efektem synergii. Takie połączenie składników sprawia, iż wzajemnie wzmacniają one swoje działanie w organizmie.  Podobnie jak VISALIN jest to produkt wolny od GMO i substancji pochodzenia zwierzęcego. Jego zakup również wypada korzystnie pod kątem ekonomicznym, ponieważ mamy do czynienia z dużym opakowaniem i wysoką koncentracją składników w kapsułce.

suplement diety B-50 Complex
sklep.mylaborell.pl

 

Zapewniając organizmowi zbilansowaną dietę, zapobiegamy wielu niekorzystnym zjawiskom. Gdy zapotrzebowanie na substancje odżywcze zostaje zaspokojone, poprawie ulega stan włosów, skóry i paznokci. Jednocześnie nie dosięga nas uczucie zmęczenia czy spadek koncentracji. Poprawnie zachodzą też procesy myślowe, a my możemy cieszyć się życiem wolnym od dyskomfortu. Czasem zbilansowana dieta nie wystarcza, wtedy potrzebne jest jej uzupełnienie poprzez wdrożenie wysokiej jakości suplementów diety. Takie w swojej ofercie ma firma Laborell.

Dodaj komentarz