ABC Odżywiania Dieta

Dieta na dobry humor!

dieta-na-dobry-humor

Myślisz, że to jakiś głupi żart czy kolejny żywieniowy mit? Nic bardziej mylnego. Naukowcy dowodzą wprost, że to co jemy bezpośrednio przekłada się na nasz dobry nastrój i ogólne samopoczucie. Czekolada na szczęście, a kawa na pobudzenie? To tylko te najbardziej znane składniki, które zmieniają nasz humor.

Gama smaków = gama emocji

Zależności od tego co jemy, taki mamy nastrój. Niektóre pokarmy wywołują uczucia osłabienia, uspokojenia i zwolnienia motoryki organizmu, inne działają wręcz pobudzająco i rozdrażniająco. Nic nowego, że kawę pijemy na dzień dobry i warto sobie uświadomić, że nie dlatego, że picie kawy jest modne lub tak bardzo napój ten nam smakuje, tylko zwyczajnie dlatego, że pobudza organizm. Wszystko za sprawą kofeiny, która powoduje w mózgu takie same zmiany jak podobno niektóre środki antydepresyjne.

By się ożywić można też napić się coca coli, zwykłej herbaty albo zjeść kilka kostek czekolady. Wszędzie tam jest kofeina.

Warto wiedzieć, że występuje ona nawet w tabletkach przeciwbólowych oraz powszechnie w napojach energetyzujących. Trzeba pamiętać, że nie można mieszkać leków i pić dużych ilości tego typu napojów, bo może się to skończyć wysokimi skokami ciśnienia, kołataniem serca itp. To uwaga cenna zwłaszcza dla osób cierpiących na arytmię serca. Stąd też ludzie tak chętnie piją wspólnie herbatę i kawę – nie tylko z przyczyn obyczajowo kulturowych, to głównie organizm się ich dopomina, bo to recepta na miły i żywiołowy nastrój.

Czekolada, słodka dawka szczęścia

Jest dosłownie jak napisano w powyższym tytule. Słodkości, głównie czekolada, zawierają nie tylko ilości pobudzającej kofeiny, ale też powodują zwiększone ilości cukru we krwi. Zawierają też spore ilości tryptofanu, a to skutecznie podnosi poziom serotoniny i endorfin – hormonów szczęścia. W czekoladzie zawarta jest też fenyloetyloamina, odpowiedzialna za działanie na obszary mózgu wywołując radosne uczucia.

Anna Konopka

Myślisz, że to jakiś głupi żart czy kolejny żywieniowy mit? Nic bardziej mylnego. Naukowcy dowodzą wprost, że to co jemy bezpośrednio przekłada się na nasz dobry nastrój i ogólne samopoczucie. Czekolada na szczęście, a kawa na pobudzenie? To tylko te najbardziej znane składniki, które zmieniają nasz humor.

Zimą zadbaj o lepsze zdrowie i nastrój

To już standard, że w okresie jesienno-zimowym czujemy przygnębienie i słabsze dni. Wszystko to przez brak słońca oraz zubożałą dietę. Dawkę dobrego humoru zapewnimy sobie nie tylko fundując porcję ćwiczeń ale też warzyw i owoców. Rzepa i seler pomagają w poprawie samopoczucia i mają ogromne ilości witamin.

Naukowcy dowodzą, że potrawy z makaronu działają uspokajająco. Energii i siły dadzą produkty pełnoziarniste w towarzystwie dobrego owocu, kefiru czy słodkiej bułki lub ciastka – to dobra propozycja śniadaniowa. Na koncentrację i pobudzenie warto stosować rozmaryn, jako przyprawę. Napary z bergamotki, rumianku i melisy ukoją zszarpane nerwy.

Warto też pamiętać by z poprawianiem nastroju za pomocą łakoci nie przesadzać, szczególnie u dzieci. Także w momentach napięcia i stresu chętnie wybieramy produkty bogate w tłuszcze i cukry. Co prawda uspokajają, ze względu na uwalnianie insuliny i podnoszenie serotoniny w mózgu, ale nie mogą stać się stałym elementem rozweselającym. Nie można wpaść w tzw. głód słodyczy. Wszystko skutkować wtedy może m.in. przyrostem wagi i otyłością

Anna Konopka

Komentarze (13)

filodendron

9 lat temu

„jesteś tym co jesz” ,też słyszałam takie stwierdzenie,jeżeli się je słabe witaminowo ,niezdrowe produkty ,to i jest tego odzwierciedlenie w zdrowiu człowieka. Człowiek,który się dobrze odżywia i dostarcza sobie odpowiednich składników w odpowiednich ilościach na pewno ma wieksze szanse na zdrowie,niż ktoś niedożywiony.

Mindi

9 lat temu

Jak mówi przysłowie czy nawet mądrość ludowa : W zdrowym ciele zdrowy duch. Więc musi być prawda, że nasze samopoczucie ma związek także z tym co jemy. Czekoladka humoru na cały dzień nie poprawi ale w momencie gdy po nią sięgam to miło jest.

memorka

9 lat temu

Tryptofan jest zawarty również w żółtym serze- pewnie stąd powiedzenie, że”śmieje się jak głupi do sera:), i jeszcze w bananach-pewnie dlatego małpy są takie zadowolone;)

filodendron

9 lat temu

Tak naprawdę, to żeby humor się poprawił to trzeba by było zjeść bardzo dużo tych naturalnych antydepresantów .Jedno jest pewne, gdy człowiekowi robi się słabo, warto zjeść coś słodkiego,od razu poczuje się silniejszy. Warto zrobić sobie badanie na ilość cukru we krwi , bo słabość może być efektem „hipo”.

nowa

9 lat temu

Też jakoś mi się trudno zgodzić z tym,że to co jemy ma jakiś wpływ na to jaki mamy nastrój.Mogę sobie w domu smacznie pojeść a np.jak pójdę do pracy to czy mam zagwarantowane,że dzień będzie udany?? ;))
A co do samej kawy to powiem tak : dzień bez kawy jest dniem straconym! ;))))

Dariusz

9 lat temu

pati25 Jestes wesola dziewczyna, zyjmy chwila tu i teaz, zycie jest zbyt krotkie, zeby zyc dniem wczorajszym, lub jutrzejszym, cos takiego jest tylko w bajkach,

pati25

9 lat temu

Tak do końca nie mogę się zgodzić z naukowcami,którzy twierdzą,że to co jemy wpływa na nasz nastrój.W moim prrzypadku to nie ma znaczenia.Jedzenie a nastrój.Obojętnie czy wypiję kawę czy nie to czuję się tak samo

filodendron

9 lat temu

Ja bardzo lubię czekoladę,makaron,seler i inne tego typu antydepresanty,zamiast się truć tabletkami ,lepiej smacznie sobie podjeść.

Zostaw komentarz