Dieta Gorący temat! O dietach

Dieta krótkiego postu

dieta krótkiego postu

Wielki Post rozpocznie się już jutro, czyli w Środę Popielcową. To dobry czas na zmiany, nie tylko te duchowe. Skutecznym sposobem na poprawę swojego wyglądu może okazać się dieta krótkiego postu. Co to takiego? Na czym polega?

Okres postu, czyli czas wyrzeczeń

W diecie, podobnie jak w poście główną zasadą są wyrzeczenia. Na okres postu rezygnujemy z pewnych przyjemności, co jest związane z aspektem religijnym i naszym własnym sumieniem. Poniekąd badamy naszą wytrwałość i wytrzymałość oraz siłę sumienia. Sprawdzamy, jakie są nasze granice i czy łatwo damy się ponieść pokusie. Na wzór znany w wierze katolickiej, pościmy, choć nie tak drastycznie, jak przedstawia to Biblia. Brak wody i jedzenia mógłby jednak źle się dla nas skończyć. W końcu jesteśmy tylko ludźmi a nie bogami. Podczas postu możemy zrezygnować zjedzenia ulubionych przekąsek czy słodyczy, co z pewnością zaowocuje spadkiem wagi. Pomysłem jest też wyjątkowa dieta, nawiązująca do tego biblijnego okresu.

Dieta krótkiego postu

Cudowna dieta krótkiego postu polega na wyrzeczeniach. Przez 5 dni spożywamy tylko dania niskokaloryczne, postne, by w pozostały czas móc jeść to, na co tylko mamy ochotę. Tego typu dietę możemy przeprowadzić przez kilka miesięcy. Ale jakie dania, są określane jako postne? Przede wszystkim to potrawy bez mięsa i tłuszczu zwierzęcego. Zaliczymy więc do nich warzywa w różnej postaci, dania z ryżem, ziemniakami oraz ryby. Pomysłów znajdziemy mnóstwo, od past po kolorowe sałatki czy zapiekane warzywa. Po kilku miesiącach można stracić na diecie krótkiego postu do kilku kilogramów. Żywienie tego typu zalecane jest osobom z problemem otyłości. Dla kogo jeszcze to odpowiedni sposób odchudzania lub utrzymania zdrowej wagi?

Zdrowa dieta dla każdego

Może efekty diety nie są imponujące, ale w żywieniu chodzi o coś więcej, niż tylko spadek masy ciała. Przede wszystkim o poprawę funkcjonowania organizmu i wzrost samopoczucia, a to gwarantuje dieta krótkiego postu. Podczas diety spada ciśnienie tętnicze krwi, a także poziom złego cholesterolu. Dieta jest więc idealna dla osób chorujących na serce czy zmagających się z innymi schorzenia układu krążenia. To dobra opcja dla chorych na cukrzycę typu 2 oraz osób znajdujących się w grupie ryzyka. Na dietę mogą przejść osoby między 20 a 70 rokiem życia. To dość duży przekrój wiekowy, co tylko dowodzi skuteczności oraz bezpieczeństwu diety. Jednak, jak przy innych dietach, zaleca się wcześniejszą konsultację lekarską czy dietetyczną. Niskokaloryczna dieta może także zaszkodzić, więc lepiej przekonać się, czy nasz organizm jest gotowy na taki post.

dietaDieta krótkiego postu nie przypomina drastycznej głodówki czy totalnej rezygnacji z ulubionych potraw. Przez 5 dni, jesteśmy w stanie spożywać posiłki mniej kaloryczne, niż zazwyczaj. Zaproponowana forma żywienia jest dobrą zmianą, na wprowadzenie do codziennego jadłospisu większej ilości produktów takich jak warzywa czy ryby, które dostarczą nam wielu cennych minerałów i witamin.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

filodendron

6 lat temu

Bardzo podoba mi się ta dieta – smaczna i taka jaka lubię. Bardzo chętnie spróbuję 🙂 Liczę na to, że troche schudnę.

Mindi

6 lat temu

Od kilkudziesięciu lat w czasie postu i adwentu mam dietę. Nie jem słodyczy, ograniczam mięsa i nie piję kawy. Przy okazji urozmaicam dania warzywami, zupami i owocami. Na święta mam lepszą cerę i samopoczucie 🙂

dulcynea

6 lat temu

Ciekawa dieta , krótkiego postu.
To dobry okres ażeby ją rozpocząć , może bym spróbowała . Nawet nie dla schudnięcia lecz o poprawę funkcjonowania organizmu 🙂
A mnie niskokaloryczna dieta z pewnością nie zaszkodzi .

Zostaw komentarz