Dieta O dietach

Czy dieta kopenhaska jest bezpieczna?

dieta kopenhaska

Diety odchudzające cieszą się duża popularnością wśród kobiet, niemal każda z nas ma mniejsze lub większe zastrzeżenia do swojej sylwetki.  O zrzuceniu zbędnych kilogramów szczególnie intensywnie myślimy wiosną. Dieta kopenhaska to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań przez panie, które pragną odzyskać smukłą sylwetkę. Czy jest bezpieczna dla organizmu?

Dieta kopenhaska należy do dość restrykcyjnych, przez 13 dni należy bowiem spożywać ściśle określone posiłki. Nie ma możliwości odstępstwa i substytucji jednego dania innym o podobnej wartości odżywczej.

 

Dieta kopenhaska – czego nie należy jeść

Dieta kopenhaska wiąże się z całkowitym wykluczeniem z menu alkoholu, słodyczy i wyrobów zbożowych. Każdego dnia należy spożywać 3 posiłki, przy czym 2 o określonej porze. Obiad powinno się zjeść między 12:00 a 14:00, natomiast kolację nie później niż o 18:00. Ponadto każdego dnia należy wypijać 1,5 litra wody niegazowanej. Dla smaku można dodać do niej plasterek cytryny. W związku z tym, iż dieta konpenhaska należy do diet niskokalorycznych, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo.   W związku z tym zaleca się, aby po 13 dniach wyrzeczeń przejść  na dietę 1000 kalorii.  Dieta kopenhaska ze względu na swój restrykcyjny charakter nie powinna być stosowana zbyt często. Można powtórzyć ją dopiero po upływie dwóch lat. Zbyt częste stosowanie się do jej zaleceń może być bowiem niebezpieczne dla organizmu.

Dieta kopenhaska – jadłospis na kilka dni

Dieta kopenhaska dzień 1. i 8.

– śniadanie: filiżanka kawy z kostką cukru

– obiad: 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, pomidor

– kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dieta kopenhaska dzień 2. i 9.

– śniadanie: filiżanka kawy z kostką cukru

– obiad: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny, owoc

– kolacja:  plaster chudej szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dieta kopenhaska dzień 3. i 9.

– śniadanie: filiżanka kawy z kostką cukru, grzanka

– obiad: szklanka gotowanego szpinaku, pomidor, świeży owoc

– kolacja: 2 jajka na twardo, plaster szynki, 5 liści sałaty z oliwą i sokiem z cytryny

Kawa wypłukuje magnez

Jak widać na przykładzie 6 z 13 dni posiłki w diecie kopenhaskiej prezentują się dość montonnie. Na dodatek każde śniadanie składa się z filiżanki kawy, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, biorąc drażniące działanie kawy na pusty żołądek. Ponadto mała czarna wypłukuje z organizmu magnez, który uczestniczy m.in. w skurczach mięśni i pełni istotną rolę w przewodnictwie nerwowym. Niedostateczna podaż tego składnika w diecie może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. 

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie, ze względu na swój charakter, powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Przed pójściem do pracy można zjeść nieco więcej, ponieważ i tak spalimy wszystkie dostarczone kalorie. Obiad może być mniej sycący, podczas gdy kolacja powinna charakteryzować się najniższą kalorycznością. Dieta kopenhaska proponuje nam zgoła co innego. Śniadanie stanowi najuboższy posiłek w ciągu dnia, przez co osoba pijąca rano samą kawę z cukrem, w pracy może odczuwać zawroty z głową i problemy z koncentracją. Z kolei spożywanie befsztyku wołowego na noc nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest on ciężkostrawny.

 

Monotonna dieta źródłem niedoborów

Brak urozmaicenia posiłków to kolejna wada diety kopenhaskiej. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, potrzebuje białka, tłuszczów, węglowodanów, błonnika, witamin i składników mineralnych. Tak ubogie menu z pewnością nie zaspokaja zapotrzebowania na wszystkie substancje odżywcze. Niepokoi zakaz spożywania produktów zbożowych, ponieważ pieczywo pełnoziarniste stanowi bogate źródło błonnika, który wpływa korzystnie na perystaltykę jelit. Jednocześnie obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Błonnik uważany jest za sprzymierzeńca wszystkich osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta niskokaloryczna a funkcjonowanie mózgu

Dieta kopenhaska przynosi natychmiastowe rezultaty, ponieważ jest skrajnie niskokaloryczna. Ma to, niestety, negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Ten kluczowy organ odżywia się bowiem wyłącznie glukozą. Jej niedostateczna podaż w diecie może prowadzić do spadku zdolności intelektualnych, problemów z koncentracją, a także do zawrotów głowy.

Nadmiar białka a kwasica metaboliczna

Dieta kopenhaska obfituje też w białko, co nie jest korzystne dla naszych nerek i wątroby. Prowadzi bowiem do kwasicy metabolicznej, która wiąże się z wypłukiwaniem wapnia i fosforanów z organizmu, czyli składników wchodzących w skład kości.  Dieta kopenhaska zbyt często stosowana może zatem doprowadzić do osteoporozy.

Czy dieta konpenhaska powoduje anemię?

Ubogie menu w diecie kopenhaskiej niesie ze sobą także ryzyko anemii, czyli sytuacji, w której organizm ze względu na niedobór żelaza nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości prawidłowych cząsteczek hemoglobiny. Białko to odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu z płuc do komórek organizmu. Choć dieta kopenhaska zaleca spożywanie mięsa bogatego w żelazo, to jego przyswajalność zależy od innych składników odżywczych, w tym witaminy C obecnej głównie w świeżych owocach i warzywach.

Przed przejściem na restrykcyjną dietę kopenhaską należy skonsultować się z lekarzem. Mogą istnieć bowiem przeciwwskazania do jej stosowania.

Irmina Cieślik

Komentarze (5)

Danusiate

5 lat temu

Najzdrowsza dieta, to… brak diety. Znacznie rozsądniej jest zmienić nawyki żywieniowe i racjonalnie, zdrowo się odżywiać na co dzień, zamiast próbować jakichś radykalnych głodówek, kiedy zbliża się sezon na bikini. Znam osoby, które co parę miesięcy są na diecie, a w międzyczasie pochłaniają tony słodyczy i fast foodów – w efekcie już w kilka tygodni po skończeniu diety wracają do dawnych rozmiarów, często z nawiązką.

pati25

5 lat temu

Ta dieta nie jest zdrowa…Ma dużo wad i jest niebezpieczna dla zdrowia.Można szybko schudnąć ale potem szybko przytyć.Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo efektu jo-jo

dulcynea

5 lat temu

Dieta kopenhadzka jest monotonna i jednostronna. Myślę , że niezdrowa szczególnie dla nerek i wątroby . Jednorazowo zastosowana nie uczyni krzywdy . Aczkolwiek , chyba, mało skuteczna moje koleżanki w pracy kilka lat temu stosowały schudły szybko . I szybko przytyły .

Zostaw komentarz