dieta fodmap

Zespół jelita drażliwego to coraz częściej spotykana choroba układu pokarmowego. Przez wiele osób bywa mylona z alergią pokarmową lub nietolerancją wynikającą z niedoboru enzymów trawiennych. O zespole jelita drażliwego  powoli wiemy coraz więcej dzięki szeroko zakrojonym badaniom naukowym. Mollie Tunitsky oraz Gabriela Gardner napisały poradnik pt. Dieta FODMAP. Jest ona dedykowana osobom zmagającym się z zespołem jelita drażliwego. Pozwala zredukować uciążliwe objawy i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Na czym polega dieta FODMAP?

Dieta FODMAP to dieta ograniczająca zawartość fermentujących oligo, di-, mono- i polisacharydów w naszej diecie. Jedząc mniej cukrów, możemy zapanować nad chorobą i zredukować uciążliwe objawy powodujące ogólny dyskomfort. Z pomocą diety FODMAP pozbędziemy się też zbędnych kilogramów oraz poprawimy ogólny stan zdrowia. Mollie Tunitsky i Gabriela Gardner nie tylko przybliżają zagadnienia związane z ww. dietą. Przyglądają się też, jaki wpływ wywiera ograniczenie podaży cukrów na funkcjonowanie organizmu człowieka. Autorki zadbały o to, aby czytelnik mógł z łatwością wprowadzić dietę FODMAP do swojego życia. W tym celu opracowały plan zakupów oraz przygotowały przepisy na 75 potraw, które są proste i szybkie w przygotowaniu. Nie kosztują też majątku, a pozwalają pozbyć się dyskomfortu towarzyszącego zespołowi jelita drażliwego.

Dieta w zespole jelita drażliwego

W poradniku pt. Dieta FODMAP znajdziecie szczegółowy jadłospis na 7 dni w tygodniu. Spośród 75 przepisów na bezglutenowe dania wegetariańskie oraz wegańskie każdy wybierze coś dla siebie. Mollie Tunitsky oraz Gabriela Gardner przekazują do naszych rąk także narzędzie pozwalające na monitorowanie stopnia nasilenia objawów towarzyszących zespołowi jelita drażliwego. Każdy przepis posiada adnotację dotyczącą jego wartości odżywczej.

Kim są autorki poradnika?

Mollie Tunitsky to blogerka kulinarna, która w internecie dzieli się swoją miłością do gotowania i pieczenia. Przez wiele lat lekarze nie potrafili prawidłowo zdiagnozować przyczyny jej dolegliwości pokarmowych. Kobieta postanowiła odzyskać zdrowie, przechodząc na dietę FODMAP. Ta decyzja przyniosła jej pożądaną poprawę.

Gabriela Gardner z wykształcenia jest dietetyczką i specjalistką ds. żywienia. W swojej praktyce zawodowej koncentruje się na zaburzeniach trawienia. Publikuje też w czasopiśmie naukowym Nutrition in Clinical Practice.