dieta-dla-reumatyka

Rwący ból, drżenie i sztywność stawów to najczęstsze objawy reumatyzmu. Okazuję się jednak, że zmiana stylu żywienia wpływa pozytywnie na poprawę naszego stanu zdrowia. Leczenie reumatyzmu to nie tylko przyjmowanie środków farmakologicznych.

Dieta dla reumatyka musi być dostosowana w sposób indywidualny. W pierwszej kolejności należy wyeliminować z diety szkodliwe pokarmy. Tu jednak zaczyna się wierzchołek góry lodowej, ponieważ u różnych osób, różne pokarmy wywołują stany zapalne. Na szczęście naukowcy wyodrębnili pokarmy, które są najgroźniejsze dla reumatyka. Są to przetwory mleczne, mięso, kukurydza, pszenica, ziemniaki, pomidory i papryka. Stan zapalny mogą zaostrzać również oleje roślinne bogate w kwasy omega-6, a te powodują pobudzanie hormonów prozapalnych

Jakie produkty wpłyną pozytywnie na stan naszych stawów

Tak, jak w pewnej reklamie zostało powiedziane, „ryba wpływa na wszystko”, więc osoba z reumatyzmem, jeśli jeszcze tego nie zrobiła, powinna wprowadzić ryby do swojej diety – i to dużo. Nie od dziś wiadomo, że ryby są obfite w wapń, jod, białko i co najważniejsze w kwasy tłuszczowe omega-3. Ten kwas tłuszczowy chroni nasze serce, poprawia sprawność mózgu i ruchomość stawów. Włączmy do naszego menu makrele, łososia, śledzia, sardynki i tuńczyka. Wzbogaćmy naszą dietę w owoce i warzywa, najlepiej surowe, gdyż nie tracą one swoich składników odżywczych. Jedz ciemne winogrona, jagody, czerwone jabłka, czarną porzeczkę, borówki i żurawinę, pietruszkę, seler, warzywa strączkowe, brokuły, por, marchew, ogórki, buraki, sałatę, kapustę oraz kiełki.

Kanka