Dieta O dietach

Dieta bezmięsna – poznaj jej blaski i cienie

dieta bezmięsna

Mięso stanowi ważny składnik naszej diety, ale niektórzy rezygnują z jego jedzenia przez różne względy. Dieta bezmięsna – poznaj jej blaski i cienie, zanim zdecydujesz się na jej rozpoczęcie.

Mięso

Drób, wołowina, wieprzowina czy inne gatunki mięs są podstawą codziennego odżywiania. Mięso jest bowiem bogatym źródłem niezbędnych składników takich jak białko. Dostarcza nam energii i siły do działania. Już w czasach prehistorycznych spożywano mięso, co było głównym produktem żywnościowym. Zabijano zwierzęta, aby móc przetrwać i zniwelować głód. Obecnie na temat mięsa słyszymy różne teorie. Jedni mówią, że jest zdrowe i należy je jeść, inni zaś mocno krytykują spożywanie wszelkiego mięsa, nie tylko ze względu na poglądy czy wyznanie.

Dieta bezmięsna

Wśród licznych diet znajdziemy również taką, która wyklucza mięso. Ten typ odżywiania zakłada jedzenie wyłącznie gotowanych lub surowych warzyw, grubej kaszy, ryżu brązowego i chudego nabiału. Produkty nabiałowe są dozwolone dwa razy dziennie. Oprócz pokarmów, organizmowi musimy dostarczać płyny, w postaci 2 litrów dziennie. Najlepsza jest woda mineralna, herbatki owocowe, ziołowe oraz soki warzywne bez dodatku soli. W diecie bezmięsnej unika się także tłuszczy, soli, jajek i suszonych owoców. Jedzenie wszelkich wędliny czy innych produktów mięsnych jest oczywiście zabronione.

Blaski i cienie diety bez mięsa

dieta bez mięsa

Dieta bez mięsa nie jest wskazana osobom, które mają problemy z układem pokarmowym i po zjedzeniu gotowanych czy duszonych warzyw odczuwają wzdęcia oraz bóle brzucha. To samo dotyczy uzupełniana białka. Jeśli nie jesteśmy w stanie zastąpić białka zawartego w mięsie innymi produktami, nie decydujmy się na ten rodzaj diety. Mylące jest także podejście, iż brak białka, spowoduje mniejszy wzrost mięśni i tym samym spadek wagi. Mięso jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W prawidłowej diecie nie powinno go zabraknąć, przy czym osoby pragnące zachować szczupłą sylwetkę, powinny wybierać jego chude odmiany. Osoby, które spożywają zbyt dużą ilość mięsa mogą zastosować takową dietę w ramach oczyszczenia i odkwaszenia organizmu. Duża ilość warzyw dostarczy cennego błonnika, który zapobiega zaparciom i ułatwia trawienie.

Każda dieta ma swoje wady i zalety. Grunt to rozsądne podejście do odżywiania. Dieta bezmięsna czy też nie może być zdrowa, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. Wybierajmy więc mądrze i zwracajmy uwagę na produkty, które spożywamy.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz