Męska Strefa Problemy z prostatą

Diagnostyka w leczeniu chorób prostaty

diagnostyka-w-leczeniu-chorob-prostaty

Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań mężczyzn z grupy wiekowej powyżej 50 lat na choroby związane z gruczołem krokowym, potocznie zwanym prostatą. Wpływ na to zjawisko mogą mieć: wydłużająca się średnia długości życia, wzrost świadomości zdrowotnej oraz większa dostępność i nowoczesność badań.

Coraz liczniejsze zachorowania przyczyniły się do postępu w medycynie w dziedzinie wykrywalności i leczenia chorób związanych z prostatą. Współczesna medycyna dzięki nowoczesnym badaniom jest w stanie zdiagnozować dolegliwość odpowiednio wcześniej oraz dopasować najskuteczniejszą formę leczenia, co zwiększa efektywność kuracji. Ale pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowane formy terapii zmniejszają swoją skuteczność jeśli zgłosimy się do lekarza w zbyt późnym czasie. Dlatego kiedy tylko zauważysz pierwsze dolegliwości ze strony układu moczowego powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który dzięki odpowiednim badaniom jest w stanie rozpoznać rodzaj schorzenia i stopień jego zaawansowania.

Diagnostyka chorób prostaty

Światowa Organizacja Zdrowia przy współpracy z międzynarodowymi organizacjami urologicznymi opracowała szczegółowe zalecenia wykonywania określonych badań przy rozpoznawaniu chorób związanych z prostatą. W roku 1997 podczas IV Międzynarodowej Konsultacji BHP w Paryżu zostało przyjęte następujące postępowanie w diagnostyce gruczołu krokowego u osób zgłaszających dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych.

Metody badań zostały podzielone na 4 grupy:

I.Badania zalecane szczególnie – takie, które należy wykonać u każdego mężczyzny z dolegliwościami układu moczowego:

1.wywiad chorobowy
2.punktowa ocena objawów (I-PSS) i ocena jakości życia (QOL).
3.badanie pacjenta ogólne i badanie gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę (per rectum, DRE)
4.badanie ogólne moczu

II.Badania zalecane – takie, które należy wykonać u większości chorych:

1.określenie czynności nerek
2.określenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA)
3.zapis przepływu moczu przez cewkę moczową (uroflowmetria)
4.ocena zalegania moczu w pęcherzu moczowym po oddaniu moczu
5.zapis oddawania moczu – częstość i objętość

Borys

Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań mężczyzn z grupy wiekowej powyżej 50 lat na choroby związane z gruczołem krokowym, potocznie zwanym prostatą. Wpływ na to zjawisko mogą mieć: wydłużająca się średnia długości życia, wzrost świadomości zdrowotnej oraz większa dostępność i nowoczesność badań.

III.Badania uzupełniające – takie, które należy wykonać u wybranych chorych według wskazań określonych przez lekarza:

1.badanie przepływu cewkowego i ciśnienia wewnątrzpęcherzowego (czy jest upośledzony mięsień wypieracza pecherza, czy dominuje przeszkoda w odpływie moczu)
2.badanie stercza za pomocą ultrasonografii nadłonowej lub ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS)
3.badanie górnych dróg moczowych za pomocą ultrasonografii albo urografii
4.wziernikowanie (cystoskopia) dolnych dróg moczowych

IV. Badania stosowane w wyjątkowych przypadkach – nie zalecane wielu pacjentom:

1. wsteczna uretrografia (badanie kontrastowe cewki moczowej)
2. cystouretrografia
3. pomiar profilu ciśnienia wewnątrzcewkowego
4. badanie elektromiograficzne

Do zdiagnozowania najczęściej występującej dolegliwości, czyli rozrostu gruczołu krokowego wystarczy wykonać badania z I lub II grupy, dlatego udając się do urologa nie musisz obawiać się konieczności wykonania szeregu skomplikowanych badań. W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć wam na czym polega wykonywanie podstawowych badań w tym zakresie.

Borys

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

Problem z prostatą dotyczy wwielu mężczyzn.Jest szansa na wyleczenie.Ale chhoroba musi być wcześnie wykryta.
Dlatego ważne jest,aby mężczyzna dbał o profilaktykę i wykonywał badania.

drobina

8 lat temu

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka! Im szybciej zgłaszamy się do lekarza (nie tylko z delegliwościami prostaty), tym większa szansa na skuteczne leczenie.

filodendron

8 lat temu

Mój mąż 10 lat temu dostał gorączki 40 stopni ,okazało się,że to zapalenie prostaty. Wyleczono je. Od tego czasu systematycznie się kontroluje i bierze tabletki .Choć pewien jego krwotok – niespodziewany w windzie, parę lat temu bardzo mnie przeraził. Pilnuję ,by się nie przeziębiał, kontroluje się,bierze leki i jesteśmy w ciągłej niepewności. Mój ojciec zmarł na raka pęcherza,prostata naturalnie też była zaatakowana – przechodził nieprawdopodobne cierpienia.

Zostaw komentarz