depresja-poporodowa-a-baby-blues

Choć nie każda łza czy gorszy nastrój młodej matki oznacza depresję, nie należy ich lekceważyć. Zachowanie kobiety często jest wynikiem bezsilności i zmęczenia, toteż warto pomóc jej w opiece nad dzieckiem.

Depresja poporodowa objawy

Warto obserwować zachowanie młodej matki. Każda kobieta boi się, że nie poradzi sobie w opiece nad potomstwem, aczkolwiek lęk przyjmuje różną postać. Niektóre panie dzielą się swoimi wątpliwościami z najbliższymi i normalnie funkcjonują. Niestety, strach czasem przeobraża się w paraliżujące uczucie. Gdy kobieta traci chęć życia, niechętnie wstaje z łóżka i nic nie je, powinniśmy z nią szczerze porozmawiać. Jeśli uznamy, że zachowanie młodej matki znacząco odbiega od normy, warto skorzystać z porady specjalisty.

Zmęczenie a poczucie winy

Wiele kobiet boryka się z poczuciem winy. W internecie można natknąć się na opinie, iż macierzyństwo stanowi źródło radości. W rzeczywistości wiele kobiet odczuwa zmęczenie. Zdarza się, iż młode matki mają dość dziecka, aczkolwiek nie dają tego po sobie poznać. Opieka nad noworodkiem jest monotonnym zjawiskiem, toteż powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby kobieta miała czas tylko dla siebie. Wiele pań wstydzi się swoich uczuć. W naszej kulturze przyjęło się, iż matka, która pragnie spotkać się z koleżanką, jest wyrodna.

Baby blues objawy

Zjawiskiem, często mylonym z depresją, jest baby blues. Szacuje się, że ta przypadłość dotyka od 50 do 80% młodych matek. Charakteryzuje się stosunkowo łagodnym przebiegiem. Panie, które zmagają się z baby blues, często odczuwają niepokój. Boją się, że przez nieuwagę skrzywdzą dziecko. Często nie wiedzą, jak opiekować się malcem. Zdarza się, że w miarę upływu czasu baby blues przechodzi w depresję poporodową.

Szok pourazowy wywołany porodem

Baby blues często dotyka młode matki. Pojawia się w okresie nawału mlecznego. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po zakończeniu połogu. Baby blues czasem bywa mylony z szokiem pourazowym, wywołanym porodem. Osoba, która zmaga się z tą przypadłością, często myśli o porodzie i towarzyszącym mu bólu. Jednocześnie panicznie boi się szpitali. Zdarza się, iż trauma pojawia się u kobiet, u których akcja porodowa przebiegła prawidłowo.

Osoby, które zmagają się z depresją poporodową, powinny skorzystać z pomocy psychologa. W przypadku szoku pourazowego taka rozmowa jest wskazana. Z baby blues można uporać się przy wsparciu najbliższych.

Irmina