Depresja

Depresja poporodowa, a baby blues

depresja-poporodowa-a-baby-blues

Choć nie każda łza czy gorszy nastrój młodej matki oznacza depresję, nie należy ich lekceważyć. Zachowanie kobiety często jest wynikiem bezsilności i zmęczenia, toteż warto pomóc jej w opiece nad dzieckiem.

Depresja poporodowa objawy

Warto obserwować zachowanie młodej matki. Każda kobieta boi się, że nie poradzi sobie w opiece nad potomstwem, aczkolwiek lęk przyjmuje różną postać. Niektóre panie dzielą się swoimi wątpliwościami z najbliższymi i normalnie funkcjonują. Niestety, strach czasem przeobraża się w paraliżujące uczucie. Gdy kobieta traci chęć życia, niechętnie wstaje z łóżka i nic nie je, powinniśmy z nią szczerze porozmawiać. Jeśli uznamy, że zachowanie młodej matki znacząco odbiega od normy, warto skorzystać z porady specjalisty.

Zmęczenie a poczucie winy

Wiele kobiet boryka się z poczuciem winy. W internecie można natknąć się na opinie, iż macierzyństwo stanowi źródło radości. W rzeczywistości wiele kobiet odczuwa zmęczenie. Zdarza się, iż młode matki mają dość dziecka, aczkolwiek nie dają tego po sobie poznać. Opieka nad noworodkiem jest monotonnym zjawiskiem, toteż powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby kobieta miała czas tylko dla siebie. Wiele pań wstydzi się swoich uczuć. W naszej kulturze przyjęło się, iż matka, która pragnie spotkać się z koleżanką, jest wyrodna.

Baby blues objawy

Zjawiskiem, często mylonym z depresją, jest baby blues. Szacuje się, że ta przypadłość dotyka od 50 do 80% młodych matek. Charakteryzuje się stosunkowo łagodnym przebiegiem. Panie, które zmagają się z baby blues, często odczuwają niepokój. Boją się, że przez nieuwagę skrzywdzą dziecko. Często nie wiedzą, jak opiekować się malcem. Zdarza się, że w miarę upływu czasu baby blues przechodzi w depresję poporodową.

Szok pourazowy wywołany porodem

Baby blues często dotyka młode matki. Pojawia się w okresie nawału mlecznego. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po zakończeniu połogu. Baby blues czasem bywa mylony z szokiem pourazowym, wywołanym porodem. Osoba, która zmaga się z tą przypadłością, często myśli o porodzie i towarzyszącym mu bólu. Jednocześnie panicznie boi się szpitali. Zdarza się, iż trauma pojawia się u kobiet, u których akcja porodowa przebiegła prawidłowo.

Osoby, które zmagają się z depresją poporodową, powinny skorzystać z pomocy psychologa. W przypadku szoku pourazowego taka rozmowa jest wskazana. Z baby blues można uporać się przy wsparciu najbliższych.

Irmina

Komentarze (10)

Emilly27k

7 lat temu

Cieszę się ,że ten temat jest jest omawiany, ponieważ niestety pojawia się on często, a wstydzimy się rozmawiać właśnie o depresji poporodowej. Jak każda młoda mama pewnie ja też bym miała stresa, ale miłość zwycięża ponad wszystko do dziecka.

Tess

7 lat temu

Zastanawiam się czy byłam wsparciem dla mojej córki. Jeśli nie powiedziała co czuje to mogłam się nie domyśleć. Ale zawsze byłam w pobliżu 🙂

sirena46

7 lat temu

Moja córka wie, że może zawsze liczyć na moją pomoc.
Bardzo jej z resztą wszyscy pomagamy, ale oczywiście zawsze trzeba być czujnym 🙂
Myślę, że już sama świadomość, że z każdym problemem może się zwrócić do najbliższych bardzo pomaga.:)
Córka z zięciem uczęszczała do szkoły rodzenia i widziałam, że bardzo te zajęcia są pomocne, a wiedza przydatna i fachowa :).
Wiadomo, że nie wszędzie są takie szkoły i w dodatku bezpłatne, a szkoda bo są bardzo pomocne.
Można też tam było uczęszczać na zajęcia z psychologiem i uzyskać fachową pomoc w radzeniu sobie z pełnieniem nowej roli – bycia MAMĄ, te zajęcia były już jednak płatne.

Emilly27k

7 lat temu

Tak zwłaszcza,że młode dziewczyny same nie posiadają istotnej wiedzy w tematach kobiecych. Brakuje im rozmów z mami.:)))

Mindi

7 lat temu

Dużo się teraz pisze i mówi o depresji poporodowej. Bardzo dobrze, że młode matki mają takie wsparcie w rodzinie, która jest świadoma problemów w okresie poporodowym. Ja chciałabym uczulić rodziny młodych matek w czasie przed porodem. Zwykle lekceważy się spadek energii i nastroju ciężarnej, tłumacząc sobie humorami kobiety w ciąży. Niektóre niepokoje mogą być spowodowane obawą przed porodem czy opieką małego dziecka. Ale także te wahania nastroju mogą być spowodowane początkiem zatrucia organizmu czy cukrzycą.

Emilly27k

7 lat temu

Macie racje. Moim zdaniem ważne jest również wsparcie ze strony psychicznej. Rozmowa z psychologiem. Wiadomo,że nie każda młoda mama wie co robić. Sama mam momenty zastanowienia kiedy to przytulę swoje pierwsze dzieciątko:) :)))

pati25

7 lat temu

Nie wszystkie kobiety zaraz po porodzie wiedzą jak opiekować się maleństwem,albo nie dają sobie rady w opiece.Młode mamy,które nie mają wsparcia,pomocy popadają w depresję poporodową.I jest problem.Już od pierwszych chwil matki muszą czuć to wsparcie.Że mogą liczyć na pomoc

drobina

7 lat temu

Najważniejsze jest, aby młoda mama była po porodzie otoczona najlepszą opieką ze strony najbliższych i czuła, że może liczyć na ich wsparcie i pomoc w opiece nad maleństwem.

Emilly27k

7 lat temu

Nie każda z kobiet jest odporna na wszystko.Zdarzy się ,że mimo wszystko cierpi się na depresję nawet nie wiedząc o tym,

filodendron

7 lat temu

Moja kolezanka miała depresje poporodową. Znam ją z liceum,zawsze była taka wesoła, przyjemna ,nie miała żadnych problemów – nigdy bym nie przypuszczała,że własnie ona popadnie w depresje poporodową.

Zostaw komentarz