świadomy sen

Czy można mieć wpływ na treść snów? Okazuje się, że tak.  Świadomy sen jest przykładem  sprawowania kontroli nad sennymi obrazami.   Jak tego dokonać? Czy świadomy sen pozwala odpocząć w takim samym stopniu jak zwykły?

Od pewnego czasu dręczą cię koszmary lub prześladują wspomnienia z przeszłości, o których najlepiej chciałabyś w ogóle zapomnieć? Dla osoby, która po raz kolejny obudziła się zlana zimnym potem, świadomy sen stanowi  ciekawe rozwiązanie.  Jednak nie tylko osoby mające koszmary mogą nauczyć się sprawować kontrolę nad nocnymi marami.  Ma to swoje zalety. Świadomy sen pozwala przeżywać nawet najskrytsze marzenia – np. wyobrażać sobie podróż do odległych zakątków świata.  Czy świadomy sen jest dany tylko wybranych? A może istnieją techniki, które pozwalają się go nauczyć?

Czym jest świadomy sen?

Mianem świadomego snu, zwanego też snem jasnym, określamy taki stan, w  którym osoba śniąca zdaje sobie sprawę, że śni i tym samym może wpływać na treść marzeń sennych.  Jest to możliwe dzięki zachowaniu zdolności do  jasnego myślenia.  Niektóre osoby śnią świadomie, chociaż nigdy nie wyrabiały w sobie takich umiejętności.  Ta zdolność jest im niejako dana.  Osoby, które potrafią świadomie śnić określamy mianem oneironautów.

Świadomy sen jest nierówny świadomemu snowi. Poszczególne marzenia senne różnią się zarówno treścią, jak i czasem trwania czy natężeniem obrazów.  Wszystkie je jednak łączy wspólny mianownik. Sen świadomy ma wszelkie cechy realnych wydarzeń.  Jest osadzony w rzeczywistych sceneriach, jego bohaterowie borykają się z prawdopodobnymi problemami i potrzebami. Innymi słowy sen świadomy nie może dotyczyć nalotu istot z pozaziemskiej cywilizacji, ale może odzwierciedlać naszą wizję idealnej randki z przystojnym kolegą z pracy.

Zalety świadomego snu

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytania, po co im świadomy sen, skoro zwykły w pełni im wystarcza.  Świadome marzenia senne są ratunkiem dla osób, które zmagają się z koszmarami. Z niektórymi  sennymi horrorami naprawdę ciężko walczyć, ponieważ wynikają one z głęboko zakorzenionych traum. Jeśli jednak nie zmagamy się z koszmarami, świadomy sen stanowi dla nas swego rodzaju rozrywkę i okazję do trenowania własnej kreatywności.

Ćwiczenia mające na celu przejęcie kontroli nad marzeniami sennymi sprowadzają się do prób uaktywnienia płata czołowego mózgu, który umożliwia nam podejmowanie decyzji w oparciu o logiczne podstawy.  W praktyce dzięki odpowiednim ćwiczeniom każdy z nas może stać się oneironautą i odzyskać kontrolę nad swoimi marzeniami sennymi.

Irmina Cieślik