Cukrzyca

Czym jest stopa cukrzycowa?

czym-jest-stopa-cukrzycowa

Cukrzyca jest poważną chorobą, która nierzadko prowadzi do groźnych powikłań. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa, czyli choroba niedokrwienna stóp. Co robić, aby uniknąć amputacji?

Diabetycy często borykają się z problemem stopy cukrzycowej. Niestety, leczenie tej przypadłości stanowi poważny wydatek. Nie należy się zrażać brakiem rezultatów. W przypadku stopy cukrzycowej liczy się konsekwencja i cierpliwość.

Ryzyko deformacji

Osoby, które zmagają się z tą chorobą, często skarżą się na silny ból, problemy z gojeniem i owrzodzenia. Jeśli w porę nie zostaną podjęte stosowne działania, stopa może ulec poważnej deformacji, uniemożliwiającej poruszanie się.

Stopa cukrzycowa – przyczyny

Uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych prowadzi do rozwoju stopy cukrzycowej. U osób, które nie przyjmują insuliny pomimo zaleceń lekarza, stężenie cukru we krwi jest wyraźnie
podwyższone. Nadmiar glukozy niszczy naczynia krwionośne.

h2. Rodzaje stopu cukrzycowej

Początkowo objawy stopy cukrzycowej są mało specyficzne. Chorobie towarzyszy ból, który często łączy się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Wyróżniamy dwa rodzaje schorzenia. W przypadku stopy cukrzycowej niedokrwiennej obserwuje się pogorszenie ukrwienia w obrębie stopy. Z kolei zespołowi stopy cukrzycowej neuropatycznej towarzyszą uszkodzenia obwodowego układu naczyniowego.

Choroba niedokrwienna stopy – objawy

Do objawów stopy cukrzycowej zalicza się: ból stopy, skurcze mieści, mrowienie, owrzodzenia i pęknięcia skóry. Leczenie tej choroby niedokrwiennej wymaga współpracy kilku specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta i dermatologa. Osoba, która cierpi z powodu stopy cukrzycowej, musi wygospodarować środki finansowe na zakup obuwia ortopedycznego.

Choć odciski i modzele wyglądają nieestetycznie, nie należy usuwać ich na własną rękę. Tego zadania może się podjąć wyłącznie specjalista. Gdy zaostrza się przebieg choroby, specjalista powinien przeprowadzić zabiegi naczyniowe.

Irmina

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Poważne schorzenie.Może doprowadzić do bardzo groźnych konsekwencji.Dlatego każde niepokojące nas objawy należy konsultować z lekarzem.

Mindi

8 lat temu

W moim gronie znajomych jest kilka osób chorych na cukrzycę. Jeszcze żadna nie narzekała na bóle stóp ale wspomnę im o tym zagrożeniu jakim jest stopa cukrzycowa.Ooby ich ta przypadłość ominęła.

filodendron

8 lat temu

Każdy cukrzyk musi bardzo dbać o swoje stopy. Trzeba dezynfekować każde skaleczenie, nosić wygodne buty i naprawdę dbać o stopy – bo skutki moga być katastrofalne.

drobina

8 lat temu

Bardzo wpółczuję wszystkim osobom zmagającym się z tą chorobą. Wiem jak trudno z nią walczyć. Moja mama także chorowała na cukrzycę.

Emilly27k

8 lat temu

Na szczęście nie mam ze stopą cukrzycową problemów i to mnie cieszy.Wiadomo to,że nie każdy jest przygotowany na choroby innego typu jakim jest stopa cukrzycowa.

Zostaw komentarz