Objawy osteoporozy Osteoporoza

Czym jest osteomalacja?

czym jest osteomalacja

Osteomalacja to metaboliczna choroba kości, której przyczyną jest niedostateczne uwapnienie tkanki kostnej. Inne nazwy tej choroby to rozmiękanie kości lub krzywica dorosłych. Sole wapnia niedostatecznie odkładają się w kościach, co prowadzi do ich osłabienia. Stają się mało wytrzymałe, nieodporne na obciążenia, a w konsekwencji ulegają deformacjom. Osteomalacja jest związana z niedoborem witaminy D, fosforu i wapnia, który wynika ze złej diety i zbyt małej ekspozycji na słońce. Może towarzyszyć też innym chorobom, takim jak marskość wątroby czy niewydolność nerek. Schorzenie to może mieć poważne konsekwencje. Czym jest osteomalacja?

Osteomalacja jest schorzeniem występującym u dorosłych osób, podczas którego dochodzi do deformacji kości. Choroba ta może doprowadzić nawet do ciężkiego kalectwa. Jej objawy mogą przypominać inne schorzenia związane z układem kostnym, takie jak osteoporoza. Osteomalacja najczęściej występuje u osób starszych, ale może dotyczyć nawet dwudziestolatków. Jakie są objawy osteomalacji i jak można jej zapobiec?

Czym jest osteomalacja? Przyczyny choroby

Osteomalacja charakteryzuje się niedostateczną mineralizacją części gąbczastej i zbitej kości. Są one ubogie w wapń i fosfor, co prowadzi do utraty  ich sztywności, uginania się i deformacji. Przyczyny osteomalacji to między innymi zbyt mała ilość fosforu i wapnia w diecie lub zaburzenia ich wchłaniania w jelitach. Głównym czynnikiem powodującym schorzenie jest jednak niedobór aktywnych metabolitów witaminy D. Wynika on z niewłaściwego sposobu żywienia i zbyt małej ekspozycji na światło słoneczne. Także marskość wątroby i niewydolność nerek przyczyniają się do upośledzonego wytwarzania aktywnej witaminy D oraz utraty fosforanów, dlatego tym schorzeniom często towarzyszy osteomalacja. Schorzeniu sprzyja też przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych. Postać metaboliczna osteomalacji związana jest za to z nieprawidłowym przekształcaniem witaminy D.

Osteomalacja – objawy

Przebieg osteomalacji dzieli się na dwie fazy: początkową i zaawansowaną. Pierwszymi objawami choroby są rozlane bóle kostne. Pojawia się też osłabienie, męczliwość mięśni, problemy ze wstawaniem i poruszaniem się. Choremu  trudność sprawia chodzenie po schodach i wszelka aktywność fizyczna. Przy chodzeniu charakterystycznie kołysze się też z jednego boku na drugi. Jego kości są też wrażliwe na ucisk. Faza zaawansowana osteomalacji objawia się odkształceniami kości i występowaniem samoistnych złamań. Kręgosłup chorej osoby wygina się ku tyłowi, a nogi stają się szpotawe, czyli beczkowate. Dodatkowo kości są podatne na urazy i mało wytrzymałe, może dojść też do deformacji miednicy. Nieleczona osteomalacja grozi nawet ciężkim kalectwem.

Diagnostyka osteomalacji

W rozpoznaniu osteomalacji lekarzowi pomaga głównie szczegółowy wywiad przeprowadzony z pacjentem. Specjalista wypytuje w szczególności o tryb życia, dietę oraz przebyte choroby, które standardowo towarzyszą osteomalacji. Wykonuje się także badania laboratoryjne i radiologiczne, a niekiedy biopsję kości i densytometrię, czyli obrazowanie gęstości kości. We krwi zauważyć można zmniejszone stężenie wapnia i fosforanów, niedobór witaminy D oraz dużą aktywność fosfatazy zasadowej.

Osteomalacja – leczenie

osteomalacja

W pierwszej kolejności leczenie osteomalacji polega na uzupełnieniu niedoborów fosforanów, wapnia i witaminy D. Niekiedy deficyt tej witaminy jest związany z upośledzeniem jej wchłaniania z przewodu pokarmowego. Wtedy należy podać ją w formie domięśniowych zastrzyków. Istotne jest także, aby chory nie unikał światła słonecznego, które stymuluje biosyntezę witaminy D w skórze. Pomocne w tym przypadku może być także naświetlanie promieniami UV. Jeżeli osteomalacja wiąże się z marskością wątroby czy niewydolnością nerek, konieczne jest jednoczesne leczenie także tych schorzeń. Chory musi chronić się przed upadkami, złamaniami i urazami, które mogą prowadzić do deformacji kości. Przy bardzo zaawansowanym zniekształceniom zalecana jest osteotomia, czyli zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu kości i nadaniu im właściwego kształtu. W fazie początkowej osteomalacja nie jest trudna do wyleczenia. Niestety, zaawansowane zmiany i deformacje mogą już utrudnić skuteczną terapię. Dlatego ważne jest, aby w przypadku stwierdzenia u siebie objawów osteomalacji, zgłosić się możliwie najszybciej do lekarza.

Karolina Solga

Komentarze (4)

pati25

5 lat temu

To również groźna choroba kości.Z każdymi niepokojącymi objawami najlepiej udać się do lekarza,aby jak najszybciej zdiagnozował chorobę.Można ją leczyć ale lepiej zapobiegać.Dbać o zdrową dietę.Łykać wit D i inne potrzebne pierwiastki

Mindi

5 lat temu

Mnie zagraża ta choroba. Przez wiele lat prawie nie wychodziląm z domu a do tego jadłam ubogą w mikroelementy dietę. Teraz widzę błędy mojego życia, za dużo poświęciłam czasu na pracę i rodzinę. Od pewnego czasu zmieniam sposób życia, staram się lepiej jeść i wiecej czasu spędzać na słońcu. Mam nadzoieję, że to wystarczy aby zapobiec tej trudnej chorobie. Jeśli odczuwać będę te symptomy to pójdę do lekarza i zrobię wyniki ale może zmiana trybu życia wystarczy.

filodendron

5 lat temu

Staram się odżywiać zdrowo , jem często jogurt grecki, który jest bardzo zdrowy, łykam tabletki z wit. D3. Ale czy to wszystko jest w stanie zapobiec chorobie zobaczymy i tak nie uda się przed wszystkim ochronić.

dulcynea

5 lat temu

Ileż tych chorób dotyczących kości , myślałam tylko osteoporoza dotyka starszych ludzi , a teraz również krzywica dorosłych czyli osteomalacja.
Trzeba dbać o odpowiednie uwapnienie kości , czyli zdrowe odżywianie.
I suplementacja 🙂

Zostaw komentarz