migrena z aurą

Ból głowy to wyjątkowo uporczywa dolegliwość. Migrena potrafi zepsuć nam dobry humor i cały dzień. Czym jest migrena z aurą?

Boli cię głowa? Może to migrena

Migrena jest określana jako choroba, która charakteryzuje się napadowymi bólami głowy. Oprócz typowego bólu głowy, osoby które cierpią na migreny, mogą odczuwać także inne objawy tego schorzenia. Źródłem migreny jest układ nerwowy człowieka. Pierwsze oznaki migreny mogą wystąpić już w okresie dzieciństwa. Bóle głowy, pojawiające się często po 50. roku życia, powinny skłonić, szczególnie kobiety do wykonania określonych badań i konsultacji lekarskich.

Migrena z aurą

Napady migreny mogą być wywołane z powodu stresu czy innych czynników. Często bywa, że nie mają żadnego wytłumaczenia i pojawiają się nagle. W klasyfikacji bólu głowy wyróżniamy migrenę z aurą. W tym przypadku, odpowiedzialne za pojawianie się choroby mogą być czynniki genetyczne. Stres czy niektóre z pokarmów również przyczyniają się do takich, bólowych dolegliwości. Jeśli chodzi o uwarunkowania genetyczne, zazwyczaj związane są one z nadwrażliwością na bodźce zewnętrze, dlatego wszelkie czynniki mogą wywołać migrenę.

Migrena z aurą – objawy

Migrena z aurą charakteryzuje się przejściowymi, kilkuminutowymi objawami bólowymi. Ten rodzaj schorzenia odznacza się aurą wzrokową, która polega na zaburzeniach widzenia. Przed oczami pojawiają się mroczki czy błyski świetlne, które osłabiają ostrość wzroku. Typ takiej aury nazywany jest także migreną klasyczną. Innymi oznakami migreny z aurą może okazać się niedowład czy uczucie mrowienia. Objawy tego rodzaju mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż sam ból głowy, nawet do kilku dni. Chorzy mogą narzekać na zawroty głowy czy zaburzenia równowagi. W niektórych przypadkach zdarza się, że w ogóle nie pojawia się ból głowy, tylko inne dolegliwości.

migrenaMigrena z aurą to nie to samo co udar, więc należy rozróżniać schorzenia. Co prawda, objawy bywają podobne i tym samym mylące, jednak migrena nie jest groźna dla człowieka, tak jak to ma miejsce w przypadku udaru, który może wywołać nieodwracalne zmiany. Po zaobserwowaniu długo utrzymujących się objawów, wraz towarzyszącym bólem głowy, należy zgłosić się do lekarza.

Katarzyna Antos