metroseksualizm

Metroseksualizm to termin, który rozpowszechnił się za sprawą artykułu opublikowanego w czasopiśmie The Independent w 1994 roku. Autor felietonu stworzył ów neologizm, aby określić nowy styl, dzięki któremu mężczyzna staje się doskonałym konsumentem dla przemysłu odzieżowego i kosmetycznego.  Czym charakteryzuje się metroseksualizm?

Dbanie o urodę domeną kobiet?

Do tej pory dbanie o własny wygląd było domeną kobiet. To panie chodziły do fryzjera, farbowały włosy, nosiły obcisłe stroje, regulowały brwi u kosmetyczki itp. Zainteresowania te były jednoznacznie kojarzone z kobiecością. W latach 90. zauważono jednak, że niektórzy mężczyźni pod wpływem filmów, seriali i gwiazd estrady zaczęli przywiązywać większą wagę do własnego wyglądu.  Panowie dostrzegli znaczenie mody oraz zainteresowali się tym, co oferuje im przemysł kosmetyczny.  Zaczęli depilować ciało, dbać o zarost, nosić obcisłe, kolorowe bluzki.

Metroseksualizm to też większa uczuciowość

Metroseksualizm to nie tylko styl, na który skład się ubiór i stosowane zabiegi kosmetyczno-fryzjerskie. Panowie, którzy dbają o własną atrakcyjność, bardzo często przejawiają też wiele cech charakteru przypisywanych dotąd kobietom. Empatia, wrażliwość, delikatność i ciepło to tylko niektóre z nich, metroseksualista jest bardziej otwarty na sferę emocjonalną. Metroseksualni mężczyźni sport traktują raczej jako sposób na zachowanie dobrego zdrowia i smukłej sylwetki aniżeli  drogę do powiększenia masy mięśniowej.

Metroseksualiści – klienci wielkich marek odzieżowych i kosmetycznych

Metroseksualiści stanowią idealnych konsumentów dla branży odzieżowej i kosmetycznej. W związku z tym, iż przywiązują ogromną wagę do wyglądu zewnętrznego, stosują wyłącznie markowe kosmetyki i noszą ubrania popularnych firm.  Nie wstydzą się korzystać z usług kosmetyczki, manikiurzystki, solarium. Metroseksualiści mogą pochwalić się sporą wiedzą z zakresu mody i urody. Wiedzą, czym różni się sukienka od spódnicy, znają najnowsze trendy. Metroseksualny mężczyzna stanowi przeciwieństwo macho.

Metroseksualizm to zjawisko stosunkowo nowe, istniejące od 23 lat. Początkowo mężczyźni mocno dbający  o wygląd i przywiązujący wagę do emocjonalności, budzili podejrzliwość. Posądzano ich o bycie gejem i wyśmiewano. Z czasem jednak metroseksualizm tak rozpowszechnił się na Zachodzie, w tym w Europie, że dziś nikogo nie dziwi mężczyzna odwiedzający salon kosmetyczny i dbający o ubiór.

Czy metroseksualizm jest normalny?

Metroseksualizm to zjawisko całkowicie normalne, można je porównać do emancypacji kobiet.  Panie zaczęły być sobą i robić to, na co mają ochotę. Realizują się w życiu zawodowym, jeżdżą w rajdach samochodowych. W rezultacie mężczyźni też nabrali odwagi i zaczęli żyć w zgodzie z sobą. Brak presji społecznej i krytyka stereotypowego pojmowania płci sprawiły, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni zaczęli ujawniać swoje prawdziwe oblicze. Współczesna kobieta nie musi siedzieć w kuchni, może mieć swoją pracę, zainteresowania i liczyć na partnerski podział obowiązków domowych. Mężczyźnie wolno natomiast mówić otwarcie o emocjach: strachu, złości i smutku. Z psychologicznego punktu widzenia większe przyzwolenie społeczne jest zjawiskiem ze wszech miar pożądanym. Ludzie, niezależnie od płci, nie muszą maskować swojej prawdziwej natury i wpasowywać się w przyjęte schematy. Facet może ubierać się tak, jak zechce. Kobieta pracować w wymarzonym zawodzie. Obydwoje mogą ze sobą porozmawiać o uczuciach, a to znacznie ułatwia życie.

Czy metroseksualny mężczyzna jest atrakcyjny dla kobiet?

Metroseksualni mężczyźni mają swoje grono zwolenniczek. Istnieje wiele kobiet, dla których pożądanymi cechami są wrażliwość, delikatność i uczuciowość. Z takim mężczyzną łatwiej się porozumieć, on też lepiej zrozumie smutek kobiety, będzie w stosunku do niej empatyczny, wyrozumiały i opiekuńczy. Metroseksualizm nie oznacza bowiem, że mężczyzna pozbywa się całkowicie męskich cech. Wielu metroseksualistów jest osobami zdecydowanymi i potrafi zarządzać podwładnymi w pracy. Po prostu tacy faceci przywiązują większą wagę do wyglądu zewnętrznego i w życiu prywatnym są bardziej uczuciowi.

Życie w zgodzie ze sobą

W rozpatrywaniu metroseksualizmu kobiety przede wszystkim spojrzeć na to zjawisko z szerszej perspektywy. Nie należy się dziwić, że panowie zaczęli dbać o siebie, skoro paniom udało się wywalczyć możliwość wkroczenia do męskiego świata – pracy w zawodach uważanych za męskie, uczestnictwo w rajdach samochodowych etc. Należy pamiętać, że każdy człowiek jest inny i nie można zakładać, że każda kobieta jest płaczliwa i delikatna, a mężczyzna twardym macho. To, że facetowi zdarzy się rozpłakać z bezsilności, nie jest niczym złym. Mężczyźni w końcu pozwalają dojść do głosu własnym emocjom i dzięki temu są szczęśliwsi. Ważne, aby każdy człowiek mógł żyć w zgodzie ze sobą.

Magdalena Kukurowska