intymność w związku
Zdjęcie autorstwa Elina Fairytale z Pexels

Intymność w związku składa się z dwóch głównych elementów składowych – seksualności oraz relacji. To nie tylko erotyczne igraszki, ale też umiejętność otwartej komunikacji, zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Intymność w związku sprawia, że potrafimy powiedzieć swojemu partnerowi, co czujemy, co nam się podoba, a co byśmy zmienili, także w seksie, bez obaw, że spotkamy się z odrzuceniem.

Spis treści:

  1. Brak intymności w związku
  2. Gdzie zaczyna się intymność?
  3. Jak zbudować intymność?
  4. Jak rozmawiać o seksie?
  5. Lęk przed bliskością
  6. Co zagraża intymności?

Brak intymności w związku

Czasem pojawiają się problemy z intymnością w związku. Zdarza się bowiem, że jedna strona wcale nie chce wiedzieć, o czym marzy druga, bo jej pragnienia mogą okazać się dla niej zagrażające. Np. kobieta podejrzewa, że on chce spróbować seksu analnego, a jej to nie odpowiada. Woli więc nie poruszać tematu fantazji erotycznych dla własnego dobra i bezpieczeństwa. Brak intymności w związku z często wiąże się z niską samooceną oraz tym, że nie potrafimy wytyczać granic, których druga strona nie powinna przekraczać. Boimy się, że zabraknie nam odwagi, by wyrazić swój sprzeciw i w rezultacie zgodzimy się na praktyki seksualne, które nam nie odpowiadają.

Gdzie zaczyna się intymność?

Wiele par ma problem z intymnością. Nie potrafi określić, co jest tylko ich, o czym nie należy opowiadać innym etc. To dotyczy także pokazywania życia w mediach społecznościowych. Ktoś może uwielbiać Instagram i nie widzieć nic złego w tym, że publikuje zdjęcia z prywatnych chwil rodziny. Nawet jeśli na fotografii jest tylko nasz partner, należy zapytać go o zgodę. Może on wcale nie chce pokazywać się w piżamie czy w dresach całemu światu. Może nie życzy sobie, aby inni oglądali, jak je kiełbasę z grilla etc. Intymność w związku to także ustalenie zasad, o czym nie mówimy innym. Wiele z nas czuje potrzebę opowiedzenia o swoim życiu seksualnym przyjacielowi/przyjaciółce. Druga strona może jednak sobie tego nie życzyć, bo nie kontroluje tego, jak osoba trzecia oceni jej umiejętności.  Seks to najbardziej intymna sfera życia, nic dziwnego, że wielu z nas pragnie zatrzymać ją tylko dla siebie.

Jak zbudować intymność?

Intymność tworzy się poprzez szczerą rozmowę, gdy przybliżamy partnerowi swoje marzenia, obawy oraz wątpliwości, zbliżamy się do niego.  Kluczową rolę odgrywa tutaj także wspólnota doświadczeń. Bardzo często pewne rzeczy, które razem przeżyli, mocno scalają naszą relację. Może to być zarówno coś trudnego (utrata pracy, problemy zdrowotne), jak i pozytywnego (spontaniczna zabawa). Intymność buduje się poprzez wzajemną ciekawość siebie. Jeśli nie chcemy wiedzieć, co sądzi i myśli nasza druga połówka, to nigdy się do niej nie zbliżymy. Nasza relacja będzie miała charakter powierzchowny.

Jak zbudować intymność

Zdjęcie autorstwa lucas souza z Pexels

Jak rozmawiać o seksie?

Komunikacja związana z seksem to coś, co kuleje w przypadku wielu par. Wstydzimy się opowiadać o swoich fantazjach erotycznych. Nie chcemy też zwracać drugiej osobie uwagi na to, że  jej pieszczoty nie do końca sprawiają nam przyjemność. Z jednej strony przemawia przez nas strach przed odrzuceniem, z drugiej nie chcemy zranić partnera i zranić go do siebie. Tymczasem intymna rozmowa o seksie powinna być wolna od wulgaryzmów, ocen i infantylizacji. Warto zrezygnować z frontalnego ataku na rzecz przybliżenia własnych potrzeb. Zamiast mówić partnerowi – robisz to beznadziejnie, lepiej przekonać go do wypróbowania tego, co lubimy.

Lęk przed bliskością

Istnieją osoby, które przeraża bliskość. Tacy ludzie zazwyczaj mają nie najlepsze doświadczenia z dzieciństwa. Musieli w sobie wykształcić mechanizmy obronne, aby przetrwać trudne czasy. Teraz jednak mogą one stanowić balast. Lęk przed bliskością utrudnia stworzenie intymnej relacji. W takiej sytuacji pomóc może dobry coach.

Co zagraża intymności?

Intymność w związku ma dwóch wrogów – rutynę oraz brak zaufania. Jeśli nasze rozmowy mają charakter organizacyjny, skupiamy się na obowiązkach do wypełnienia, nasza rodzina przypomina dobrze prosperującą firmę, to bliskość zanika. Niewiele wiemy o swoim partnerze, jego przeżyciach, radościach i obawach. Z drugiej strony czasem ktoś zniszczy nasze zaufanie. Jeśli partner nas zdradzi, stracimy poczucie bezpieczeństwa i wyjątkowości relacji. Nie będziemy chcieli wchodzić z nim w intymne relacje i rozmowy. To dobra okazja, aby zastanowić się nad rozstaniem. Czasem brak zaufania jest stanem, którego nie da się zmienić. Coś w nas po prostu pękło.