Czym jest flow
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

O flow zazwyczaj mówimy w kontekście raperów, którzy wyrzucają z siebie rymy jak z karabinu. Co ciekawe, to pojęcie funkcjonuje też w psychologii pozytywnej.  Badaniem tego zjawiska zajęli się naukowcy i doszli oni do bardzo ciekawych wniosków. Czym jest flow?

Czym jest flow?

Flow to inaczej przepływ, ze zjawiskiem tym mamy do czynienia wówczas, gdy zaangażujemy się w jakąś czynność tak bardzo, że zupełnie nie zwracamy uwagi na otaczającą nas rzeczywistość. Nie martwimy się oceną tego, co robimy. Nie zwracamy też uwagi na dodatkowe gratyfikacje. Po prostu samo wykonywanie absorbującej czynności przynosi nam szczęście i spełnienie. Często mamy wrażenie, że dana rzecz sama się materializuje, po prostu wychodzi spod naszych palców. Zjawisko flow ma w sobie sporo cech, które przybliżają je do euforii.

Co daje nam stan przepływu?

Gdy przechodzimy w stan flow, nasza kreatywność wzrasta. Tworzymy dzieło bez zastanowienia, po prostu wiemy, co mamy zrobić. Myśli często wyprzedzają naszą możliwość zapisu czy naniesienia zmian na obraz, tudzież realizowany projekt.  Pracując w stanie flow, w ogóle nie odczuwamy zmęczenia. Koncentrujemy się w 100% na realizowanym działaniu, które przynosi nam szczęście i satysfakcję.

Co powoduje stan przepływu?

Choć mogłoby się wydawać, że flow towarzyszy nam głównie podczas hobby, które lubimy i w którym umiemy się zatracić, to w rzeczywistości częściej pojawia się w naszej pracy zawodowej. Sprzyja mu twórcza atmosfera. Flow jest znane artystom, ale też menedżerom czy marketingowcom, których praca w dużej mierze opiera się na tworzeniu planów i koncepcji.

Kiedy pojawia się stan flow?

Stan flow pojawia się wówczas, gdy obserwujemy równowagę między zadaniem a naszymi umiejętnościami. Jeśli to, co mamy zrobić, jest banalne, np. musimy napisać jednego maila, a następnie skopiować go i wysłać do kilkunastu osób, nie zatracimy się w tej czynności. Jest ona za mało twórcza. Flow nie pojawi się także u osoby, która ma stworzyć grafikę komputerową, chociaż nie ma talentu plastycznego i wyczucia estetyki. Kiedy natomiast osoba, która pisze, otrzymuje zlecenie na ciekawy tekst, może się zatracić przy jego pisaniu.

Stan przepływu a jasność celu i osobista ważność

W przypadku flow kluczową rolę odgrywa ważność celu. Jeśli wiesz, po co robisz to, nad czym pracujesz i widzisz w tym głębszy sens, znacznie łatwiej będzie ci całkowicie zaangażować się w wykonywane zadanie. Wówczas pojawi się stan przepływu i kreatywność. Dużo trudniej nam poczuć flow, gdy nie widzimy sensu w realizowanym zadaniu.

Informacje zwrotne o postępach

W przypadku flow ważne jest otrzymywanie informacji zwrotnych o postępach. Np. nasz menedżer docenia fakt, iż zrealizowaliśmy już 75% projektu i działamy w sposób niezwykle twórczy. Jego pozytywne komentarze sprzyjają zanurzeniu się w zadaniu.

Stan przepływu, wymaga warunków do koncentracji

Trudno uzyskać stan przepływu, bez reszty zaangażować się w wykonywane obowiązki, gdy co chwilę coś wybija nas z rytmu i utrudnia koncentrację. Hałas w biurze, szmery za oknem, remont piętro wyżej – wszystko to oddala nas od pełnego zaangażowania w projekt.