Czym jest bakuchiol

Bakuchiol stał się obecnie niezwykle modnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Podzielił on losy oleju arganowego oraz aloesu, czyli substancji aktywnych, na które swego czasu był ogromny boom. Czym jest bakuchiol?

Bakuchiol – godny zastępca retinoidów

Bakuchiol to związek chemiczny uzyskiwany z indyjskiej rośliny Psoralea corylifolia.  Ze względu na duże podobieństwo strukturalne do retinoidów, wykazuje podobne działanie. Tak samo oddziałuje na naszą skórę, ale nie posiada wad  charakterystycznych dla witaminy A. W praktyce oznacza to, że bakuchiol może być wykorzystywany w pielęgnacji anti-aging. Podobnie jak retinoidy spowalnia bowiem proces starzenia się skóry. Jednocześnie przyczynia się do jej regeneracji.

Bakuchiol nie podrażnia skóry

Retinoidy cieszą się ogromną popularnością wśród kobiet. Z jednej strony wykazują działanie przeciwzmarszczkowe. Z drugiej ograniczają syntezę łoju i pomagają w walce z bakteriami wywołującymi trądzik.  Ponadto łagodzą też stany zapalne, dlatego retinoidy wykorzystuje się przy egzemie czy łuszczycy.  Warto jednak zaznaczyć, iż pochodne witaminy A mogą podrażniać skórę. Bakuchiol wykazuje podobną aktywność jak retinoidy, ale nie przyczynia się do jej pieczenia czy zaczerwienienia. Ponadto kosmetyki z retinoidami nie są wskazane latem, gdy na skórę oddziałują promienie UV. Pochodne witaminy A wykazują bowiem aktywność fotouczulającą. Oznacza to, iż pod wpływem światła słonecznego tworzą się związki, które mogą alergizować i powodować działania niepożądane. Co ciekawe, bakuchiol nie wykazuje właściwości fotouczulających.

31

Kosmetyki z bakuchiolem nie wysuszają skóry

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż retinoidy często wysuszają skórę, a stosowane wewnętrznie mogą też wysuszać spojówki oraz jamę ustną. Ponadto kuracji doustnej retinoidami nie wolno prowadzić, dopóki nie zażywa się tabletek antykoncepcyjnych, nie stosuje plastrów antykoncepcyjnych lub nie założy się spirali wewnątrzmacicznej.  Pochodne witaminy A mogą bowiem niekorzystnie oddziaływać na płód, prowadząc do powstania licznych wad rozwojowych. Bakuchiol nie tylko nie wysusza skóry, ale też zwalcza trądzik, nawet gdy ograniczymy się do stosowania zewnętrznego. Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie dla naszego organizmu. Zanim zgłosisz się do dermatologa po doustne retinoidy, spróbuj kosmetyków przeciwtrądzikowych z bakuchiolem. Kto wie, może ich działanie okaże się na tyle skuteczne, że będziesz mogła zrezygnować z mocno inwazyjnej kuracji?

Preparaty z bakuchiolem znalazły zastosowanie w medycynie estetycznej

Bakuchiol znajdziemy dziś nie tylko w kosmetykach naturalnych, które trafiły na drogeryjne półki, ale też w preparatach anti-aging wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Wszystko to zasługa jego właściwości odmładzających, na których zależy kobietom odwiedzającym gabinet specjalisty.