Libido

Czym jest atrofia pochwy?

czym-jest-atrofia-pochwy

Atrofia pochwy jest to schorzenie, które pojawia się w wyniku niedoboru estrogenów w organizmie kobiety. Zmiany zanikowe w obrębie pochwy dotyczą zwłaszcza okolic najbardziej od stężenia estrogenów zależnych.

Następuje stopniowa atrofia m.in. nabłonka w obrębie przedsionka pochwy, oraz tkanki tłuszczowej warg sromowych. W związku z postępującymi zmianami atroficznymi pojawiają się również pewne dolegliwości.

Do najbardziej typowych należą: suchość pochwy, często połączona ze stanem zapalnym; dyspareunia – czyli nie tylko zmniejszenie wilgotności, ale także nadwrażliwość nabłonka pochwy oraz zanikowe zapalenie pochwy, obniżenie elastyczności tkanek a także ból, pieczenie oraz nieregularne upławy.

Wraz z obniżeniem poziomu estrogenów ścianki pochwy stają się więc cieńsze i mniej elastyczne. Dochodzi nawet do skrócenia pochwy.

Wywoływać to może zarówno dyskomfort przy współżyciu jak i w codziennym funkcjonowaniu kobiety. Stany zapalne, częste otarcia, pieczenie, świąd, a także lekkie krwawienia po stosunku, suchość w pochwie oraz większa wrażliwość na ból znacząco wpływają na jakość życia kobiety. Kiedy najczęściej pojawia się zanikowe zapalenie pochwy?

Przede wszystkim w okresie menopauzy, kiedy dochodzi do zmian hormonalnych oraz obniżenia poziomu estrogenów. Atrofia pochwy może również pojawiać się u kobiet, wśród których w sposób sztuczny (operacyjny) zmniejszono wydzielanie estrogenów (usunięcie jajników). Atrofia pochwy może więc występować u młodszych kobiet, jednak najczęściej pojawia się pomiędzy 50 a 70 rokiem życia (zwłaszcza w okresie postmenopauzalnym wzrasta ilość kobiet cierpiących na zanikowe zapalenie pochwy). Leczenie może być sprowadzone jedynie do miejscowej terapii estrogenami, ale może też wymagać interwencji chirurgicznej.

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

7 lat temu

To schorzenie,dolegliwość sprawia kobietom wiele przykrych chwil,wiele uciążliwości.Objawy atrofii pochwy są bbardzo dokuczliwe.Dbajmy o profilaktykę,o prawidłowe nawilżenie.Pomogą nam w tym, żele intymne,globulki dopochwowe

Mindi

7 lat temu

Atrofia dotyka kobiety w różnym stopniu. Myślę, że wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, ma się większe lub mniejsze skłonności. Ale profilaktyka też jest bardzo ważna!

mejgosia

7 lat temu

Powiem tak…..ból raczej nie, ale mnie dokucza szczególnie świąd ! Czasami jest nie do wytrzymania! Pomaga mi żel intymny, ale doskonale wiem ,że to pomoc doraźna! Ostatnie badania miałam dwa lata temu i nie wykazały zapalenia, czerwiec to mój miesiąc spotkań z ginem, czas się zapisać i zasięgnąć porady specjalisty! 🙁

Zostaw komentarz