Andropauza Męska Strefa Natura i eko Profilaktyka mężczyzny

Czy współcześni faceci są mniej męscy?

faceci są mniej męscy

Coraz częściej mówi się, że współcześni mężczyźni są „mniej męscy” niż kiedyś. Czy jest w tym krzywdzącym dla panów stwierdzeniu ziarnko prawdy? Czy środowisko życia może determinować męskość?

Środowisko w jakim obecnie żyjemy nie pozostaje obojętne na nasz stan zdrowia. Z najnowszych badań wynika, że niektóre z zanieczyszczeń na jakie jesteśmy narażeni każdego dnia, zwiększają przemianę testosteronu do estradiolu, inne zakłócają produkcję testosteronu, a jeszcze inne są silnymi estrogenami bezpośrednio wchłanianymi przez nasz organizm. Można zatem powiedzieć, że środowisko w jakim obecnie żyjemy zagraża naszemu zdrowiu i witalności seksualnej na niespotykaną dotąd skalę.

Wpływy te są najbardziej dotkliwe w tzw. okresach przejściowych naszego życia, czyli w życiu płodowym, okresie dojrzewania, a także wieku średnim i starszym. Oprócz problemów z równowagą hormonalna w naszym organizmie, narażenie na zewnętrzne estrogeny wpływa na wzrost zapadalności na raka jądra i prostaty. Jest to stosunkowo nowe zjawisko, obserwowane wraz z rozwojem przemysłu chemicznego.

Od początku XX wieku wraz z rewolucją przemysłową branża chemiczna, stale choć w niewielkich ilościach produkuje z każdym rokiem coraz więcej szkodliwych dla zdrowia mężczyzn środków chemicznych. Badania wykazują, że na istniejące dzisiaj zmiany mają wpływ setki syntetycznych związków estrogenowych i pochodnych estrogenów, a także antyandrogennych, bezpośrednio zagrażających prawidłowej pracy androgenów.

Borys

Coraz częściej mówi się, że współcześni mężczyźni są „mniej męscy” niż kiedyś. Czy jest w tym krzywdzącym dla panów stwierdzeniu ziarnko prawdy? Czy środowisko życia może determinować męskość?

 

Jak donosi Stephen Buhner w książce Naturalny testosteron szacuje się, że co trzeci Amerykanin cierpi na różnego rodzaju zaburzenia seksualne, począwszy od przejściowych zaburzeń erekcji do trwałej impotencji. Dotyczy to nie tylko mężczyzn, ale i samców wszystkich gatunków zwierząt. Stan środowiska w jakim obecnie żyjemy można więc śmiało nazwać skażeniem estrogenowym naszej planety.

Jak już wspomniałem, narażenie na szkodliwe związki chemiczne jest zjawiskiem stosunkowo młodym. Faktem jest, że żyjemy coraz dłużej, tym bardziej jesteśmy narażeni na negatywny wpływ otaczającego nas środowiska, który oddziałuje ze wzmożoną siłą w okresach zaburzeń hormonalnych – czyli również na przełomie wieku średniego.

Borys

Komentarze (5)

dulcynea

9 lat temu

To pewnie zależy od tego jak pojmujemy sens słowa „męskość”. Nie uważam aby współcześni mężczyźni byli mniej męscy od ich poprzedników .
Jak zwykle nie należy uogólniać .

alaala

9 lat temu

Współczesni faceci są ok, ale boje się co będzie za 10 lat. Może jestem juz stara ale przerażają mnie zdjęcia chłopców których widzę. czy to jednak sprawa środowiska? wydaje mi sie że bardziej wychowania i zniesienia obowiązku służby wojskowej

Zostaw komentarz