Czy warto inwestować w biżuterię
Eric Fung z Unsplash

Inflacja sprawia, że nasze zarobki coraz bardziej tracą na wartości. Zapobiegliwi postanowili zainwestować swoje środki w coś bardziej stabilnego. Dużą popularnością cieszą się nieruchomości. Te jednak obecnie osiągnęły takie ceny, iż popyt na nie zaczął spadać. Czy warto inwestować w biżuterię?

Spis treści:

  1. Biżuteria jako środek płatniczy
  2. Czy warto inwestować w biżuterię?
  3. W jaką biżuterię warto inwestować?
  4. Biżuteria limitowana – dlaczego warto w nią inwestować?
  5. Biżuteria hand made jako zabezpieczenie finansowe
  6. Certyfikaty diamentów mają ogromne znaczenie!

Biżuteria jako środek płatniczy

Biżuteria to nie tylko modowy dodatek, który nadaje charakteru naszej stylizacji, choć w tej roli także spisuje się wyśmienicie. Przez lata pełniła ona taką samą funkcję jak pieniądz.  Stanowiła wyraz bogactwa i prestiżu. Za jej sprawą szlachta i władcy demonstrowali swój status. Biżuteria często bywa przekazywana z pokolenia na pokolenie w formie pamiątki rodzinnej czy spadku. Możemy do niej też  zaliczyć wysokiej jakości złote czy platynowe zegarki wysadzane diamentami.

Czy warto inwestować w biżuterię?

Biżuteria posiada realny wymiar, nie jest tylko cyferką, która pokazuje się po zalogowaniu na konto bankowe. Podczas wojny ludzie często ją ze sobą zabierali, gdyż zajmowała niewiele miejsca. Można było ją też łatwo schować, a następnie sprzedać i zyskać środki na zakup żywności czy leków. Na dodatek biżuteria to coś, czego możemy cieszyć się na co dzień. Naszyjnik z brylantami można założyć na ważną uroczystość rodzinną. Noszony nie traci na swojej wartości. Inaczej jest w przypadku samochodów, które tuż po opuszczeniu bram salonu dość szybko zyskują znacznie niższą cenę. Na dodatek biżuteria stanowi świetną pamiątkę rodzinną, którą można przekazywać z pokolenia na pokolenie.

W jaką biżuterię warto inwestować?

Już wiemy, że odpowiedź na pytanie: „czy warto inwestować w biżuterię?”, brzmi: „tak”. To dość stabilne zabezpieczenie na przyszłość. Na dodatek ma charakter uniwersalny. Diamenty z certyfikatem docenią zarówno Amerykanie, jak i Chińczycy. Wszędzie możemy je sprzedać z zyskiem. Wiele jednak zależy od tego, z jaką biżuterią mamy do czynienia. Ta najtańsza, którą możemy nabyć w sieciówkach, nie należy do dobrych inwestycji. Pożądana jest droga biżuteria, która została wykonana ze złota lub platyny o wysokiej próbie. Także obecność kamieni szlachetnych, których autentyczność została potwierdzona certyfikatami, podwyższa wartość wyrobu.

Biżuteria limitowana – dlaczego warto w nią inwestować?

Nawet najdroższy naszyjnik z sieciówki jest niewiele wart, gdyż został wyprodukowany w wielu egzemplarzach. Biżuteria limitowana, która pojawiła się tylko w kilku egzemplarzach, stanowi przedmiot ze wszech miar pożądany przez kolekcjonerów. W związku z tym warto interesować się edycjami limitowanymi.  Ich wartość wyraźnie wzrasta w miarę upływu czasu. Dotyczy to także limitowanych monet okolicznościowych, które z czasem zaczynają być coraz bardziej pożądane i rozchwytywane przez osoby interesujące się numizmatyką.

Biżuteria hand made jako zabezpieczenie finansowe

Czy wiesz, że biżuteria hand made także stanowi świetne zabezpieczenie finansowe? Tego typu wyroby mają charakter unikatowy. Zazwyczaj powstają w pojedynczych egzemplarzach. Na dodatek każdy z nich wygląda nieco inaczej, gdyż został ręcznie wykonany. Nie da się dwa razy odtworzyć tego samego naszyjnika czy kolczyków, jeśli nie korzysta się z automatyzacji ich produkcji. Oczywiście, mamy tutaj na myśli biżuterię hand made ze złota wysokiej próby i kamieni szlachetnych. Ta z tombaku może mieć wysoką wartość sentymentalną i estetyczną, ale nie sprzedamy jej w zawrotnej cenie.

Certyfikaty diamentów mają ogromne znaczenie!

Czy wiesz, że diamenty ze względu na swoją wysoką cenę często bywają podrabiane? Z tego powodu należy zawsze zwrócić uwagę, czy posiadają certyfikat oryginalności i na ile jest on wiarygodny. Niestety, bardzo łatwo można zainwestować w świetną podróbkę, jeśli nie ma się doświadczenia i wiedzy z zakresu branży jubilerskiej.