czy-to-poczatek-menopauzy

Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: „Jestem ciągle zmęczona, nie potrafię odpocząć – czy to coś poważnego”? Praca, dzieci, dom, stres, kłopoty ze snem i nieodpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ale czy za nieustającym przemęczeniem kryje się coś jeszcze?

Jej głównymi przyczynami są: przepracowanie, brak odpoczynku, nadmierny stres, zła dieta. Czasami wraz z ZPZ może występować depresja. Innymi charakterystycznymi objawami przewlekłego zmęczenia są stany podgorączkowe, częste infekcje, bóle głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, bóle mięśni i stawów, chrypa i bóle gardła, kołatanie serca, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia.

Diagnozę potwierdza się poprzez szczegółową analizę krwi i moczu oraz badaniem poziomu hormonów tarczycy. Przy ZPZ zalecany jest przede wszystkim dość długi urlop, aby powrócić do równowagi psychofizycznej, zdrowy i aktywny tryb życia, właściwa dieta, uprawianie sportu, zażywanie witamin (zwłaszcza z grupy B) oraz odpowiednia ilość snu.

Kiedy jesteśmy zmęczone nasza wydajność nawet przy najprostszych czynność spada o 50%. Trudno skupić się na pracy czy na obowiązkach domowych. Obniża się nastrój i łatwo popaść w niską samoocenę. Chroniczne zmęczenie jest bardzo groźne dla organizmu, zwłaszcza jeśli nie mija mimo odpoczynku – dlatego nie odwlekajmy wizyty u lekarza mając nadzieję, że zmęczenie wreszcie samo przejdzie.

M. Witczak