Czy pranie niszczy ubrania
Zdjęcie autorstwa Sarah Chai z Pexels

Gdy trafimy na piękne ubranie, które świetnie podkreślają naszą sylwetkę i eksponują nasze atuty, chcemy, aby te posłużyły nam jak najdłużej. Niestety, odzież, którą nosimy na sobie, wymaga regularnego prania. W ten sposób pozbywamy się nie tylko zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, ale też potencjalnych patogenów oraz nieprzyjemnego zapachu potu. W naszym artykule zdradzamy, czy pranie niszczy ubrania.

Spis treści:

  1. Czy ubrania należy prać rzadko?
  2. Czy pranie niszczy ubrania?
  3. Jak prać swetry z wełny?
  4. Czego nie należy suszyć w suszarce bębnowej?
  5. Jak prać ubrania z wiskozy?
  6. Dlaczego należy postawić na delikatne płyny do prania?
  7. Jak dzielić pranie?

Czy ubrania należy prać rzadko?

Wiele osób stara się jak najrzadziej prać ubrania. Nie chcą one zniszczyć ulubionych bluzek, spodni czy sukienek. Czy jednak rzeczywiście pranie ubrań działa destrukcyjnie na odzież? Zazwyczaj nie wywołuje ono żadnych szkód. Musimy tylko przestrzegać pewnych ogólnych zasad. Ich znajomość uchroni cię przed zniszczeniem ulubionych ubrań podczas prania.

Czy pranie niszczy ubrania?

Osoby, które uważają, że pranie niszczy ubrania, często mają na swoim koncie nie najlepsze doświadczenia w tym zakresie. Warto jednak podkreślić, że odzież należy prać zgodnie z zaleceniami producenta. Te znajdują się na wewnętrznych metkach. Po pierwsze, nie wszystkie ubrania nadają się do tradycyjnego prania. Do pralki nie powinniśmy wrzucać odzieży z naturalnej skóry oraz jedwabiu. Niektóre ubrania wymagają bowiem prania chemicznego. Jeśli taka adnotacja znajduje się na twojej bluzce, marynarce czy skórzanej spódnicy, oddaj daną rzecz do pralni chemicznej, gdzie odpowiednio się nią zajmą.

Jak prać swetry z wełny?

Większość ubrań można jednak prać. Oczywiście, nie wszystkie możemy wrzucić do pralki. Niektóre wymagają bowiem prania ręcznego. Taką adnotację z pewnością znajdziecie na metce. Niektóre osoby piorą ręcznie jedwabne bluzki, które uległy przepoceniu, choć te generalnie należy prać chemicznie. Czasem jednak takie proste rozwiązanie zdaje egzamin. Trzeba jednak zachować ogromną ostrożność i użyć bardzo delikatnych detergentów oraz płynu do płukania. Swetry z wełny czy kaszmiru należy prać ręcznie, a nadmiaru wody pozbywać się z nich poprzez rolowanie.  Tego typu ubrania suszymy na płasko, aby nie rozciągnąć swetra. Wełna i kaszmir źle znoszą wysokie temperatury oraz mocne wirowanie. Zatem jeśli chcesz skorzystać z pralki, ustaw tryb prania ręcznego lub delikatne pranie, a wirowanie niech będzie na najsłabszych obrotach. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni, inaczej sweter z wełny czy kaszmiru może się skurczyć. Do jego prania użyj specjalnych płynów, które przedłużą żywotność naturalnych włókien.

Czego nie należy suszyć w suszarce bębnowej?

Czy pranie niszczy ubrania? Zazwyczaj nie. W suszarce bębnowej, która stanowi bardzo wygodne rozwiązanie, nie należy umieszczać kurtek puchowych, ubrań wełnianych i kaszmirowych, jak również jedwabnych  czy z ekoskóry. O ile skóra naturalna nie powinna być prana w tradycyjny sposób, o tyle sztuczna skóra czy sztuczny zamsz mogą zostać wyprane w pralce.

Jak prać ubrania z wiskozy?

Wiskoza to niezwykle szlachetny materiał, który jest przyjazny dla skóry i bardzo delikatny. Ponadto włókna wiskozowe doskonale przepuszczają powietrze, przez co nie pocimy się nawet w upalne dni. Powstają w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Niestety, ubrania z wiskozy są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie służy im pranie w wysokich temperaturach oraz mocne obroty podczas wirowania. Zalecamy wam pranie większości ubrań w niskich temperaturach w trybach delikatnego lub szybkiego prania. Zazwyczaj nasza odzież nie jest poplamiona, lecz przepocona. Szybkie pranie doskonale ją odświeży. Na dodatek ten tryb charakteryzuje się stosunkowo niskimi obrotami wirówki, przez co z pewnością nie zaszkodzi naszym ubraniom, w tym także tym z wiskozy.

Dlaczego należy postawić na delikatne płyny do prania?

Aby pranie nie wpłynęło negatywnie na stan ubrań, należy do niego używać łagodnych detergentów. Dobrze sprawdzają się m.in. ekologiczne płyny do prania oraz proszki dla niemowląt. Niektóre tkaniny warto zmiękczyć za pomocą płynów do płukania, które wykazują działanie kondycjonujące. Ponadto istnieją specjalne specyfiki do prania wełny czy delikatnych tkanin takich jak wiskoza.

Jak dzielić pranie?

Co niszczy ubrania podczas prania? Fakt, iż nieumiejętnie podzieliśmy brudne rzeczy. Białe rzeczy należy prać z białymi, czarne z czarnymi, a pozostałe w podobnej palecie kolorów. Np. czerwienie i pomarańcze razem, róże i błękity razem, ciemne fiolety i brązy razem. W ten sposób minimalizujemy ryzyko ich farbowania podczas prania. Możemy też użyć specjalnych chusteczek chroniących pranie przed zafarbowaniem. Wchłaniają one pigment pochodzący z niektórych ubrań.