Seks

Czy powieści erotyczne stanowią odzwierciedlenie fantazji kobiet?

Czy powieści erotyczne stanowią odzwierciedlenie fantazji kobiet

W ostatnich latach powieści erotyczne stały się w Polsce bardzo popularne. To właśnie ona znajdują się w top 5 sprzedaży popularnych sieci księgarni. Ponadto to właśnie po tego typu książki sięgamy najchętniej, gdy udajemy się do biblioteki. Czy powieści erotyczne stanowią odzwierciedlenie fantazji kobiet?

Sukces Blanki Lipińskiej i popularność literatury erotycznej

Blanka Lipińska zyskała ogromną popularność za sprawą 365 dni. Świetna sprzedaż książki umożliwiła jej ekranizację debiutanckiej powieści. Film także spotkał się z ogromnym zainteresowaniem Polek. Blanka Lipińska miała szczęście, że premiera 365 dni wypadła przed pandemią i film zdążył okazać się sukcesem finansowym. Świetna sprzedaż tej powieści erotycznej sprawiła, że inne polskie autorki także zaczęły tworzyć tego typu literaturę. Obecnie rynek zdominowały sagi mafijne ze scenami seksu. Coraz więcej pisarek, także tych, które wcześniej specjalizowały się w kryminałach lub obyczajówkach, zaczęło tworzyć powieści erotyczne.

Czy powieści erotyczne stanowią odzwierciedlenie fantazji kobiet?

Polki chętnie sięgają po powieści erotyczne, ale czy zawarte w nich sceny zawsze stanowią odzwierciedlenie ich fantazji? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak jednoznaczna, jak uważają mężczyźni. Panowie są przekonani, iż to, co w książce, znajduje się także w obszarze fantazji erotycznych ich partnerki. Tymczasem to nieprawda.

Nie każda powieść erotyczna wpisuje się w nasz gust

Po pierwsze, nie każda powieść erotyczna, po którą sięgamy, wpisuje się w nasz gust. Trudno ocenić książkę po okładce. Często opis wygląda bardzo zachęcająco, lecz zawartość znacznie odbiega od naszych oczekiwań. Nierzadko króciutkie streszczenie fabuły nie mówi nic na temat brutalności ukazanych scen. Wiele kobiet nie zachwycają książki ociekające przemocą seksualną, wręcz zniechęcają je do dalszej lektury.

Kobiety pociąga zmysłowość powieści erotycznych

Po drugie, powieść erotyczna  jest przez kobiety traktowana nieco inaczej niż przez mężczyzn. Panie często odczuwają przyjemność z budowania zmysłowej atmosfery na kartach książki. Podoba im się to, jak mężczyzna zabiega o kobietę, a ta pozostaje obojętna na jego wdzięki, bo nie podoba jej się jego postawa. Dopiero gdy on zmienia swoje postępowanie, ona daje mu szansę.  Niebagatelną rolę odgrywa tutaj zmysłowość oraz sensualny opis gry wstępnej. W powieściach erotycznych można znaleźć także wiele komplementów, które kobiety chciałyby usłyszeć od swoich partnerów. To swego rodzaju bajka o Kopciuszku tylko z elementami erotyki, która została stworzona z myślą o dorosłych kobietach.

Powieść erotyczna jako droga do poznania swoich fantazji seksualnych

Po trzecie, powieści erotyczne zawierają wiele scen. Jedne rozbudzają wyobraźnię czytelniczek do granic wytrzymałości, drugie niekoniecznie. Panie często traktują lekturę powieści erotycznych jako drogę do samopoznania. Czytając zmysłowe opisy scen seksualnych, mogą sobie odpowiedzieć na pytanie, czego pragną doświadczyć, a co bardziej je przeraża, niż podnieca. Jest to bezpieczna forma poszukiwania siebie, odkrywania własnej seksualności, ponieważ nie musimy niczego próbować na własnym ciele, aby przekonać się, co nas kręci, a co wręcz zniechęca do erotycznych igraszek.

Krytyczna ocena powieści erotycznych

Po czwarte, popularność danego tytułu wcale nie oznacza, iż mamy do czynienia z powieścią idealną.  Każda z nas może mieć do niej jakieś zastrzeżenia. W damskim gronie często pojawia się zarzut – on miał etykietkę babiarza, a ona uprawiała z nim seks bez prezerwatywy, bazując wyłącznie na tabletkach. Poza tym po co przyjmowała pigułki, jak od lat była sama.  Nie przekreśla to jednak całej książki. Tak samo jak jej lektura nie oznacza, że kobieta chce odtworzyć każdą zawartą w niej scenę.

Nie każda fanka Greya marzy o BDSM

Gdy na topie była powieść 50 twarzy Greya, mężczyźni zaczęli postrzegać kobiety jako skrycie marzące o sado maso. Jest to w dużej mierze niebezpieczne, zwłaszcza gdy pominie się komunikację w związku. Samo zainteresowanie tą książką nie musi oznaczać chęci eksperymentowania z technikami BDSM. Niektóre kobiety czytały ją jak zwykłą historię o Kopciuszku, innym podobała się zmysłowość scen, aczkolwiek same nie chciałyby ani klapsów, ani krępowania ciała.  Warto to mieć na uwadze, ponieważ bardzo łatwo o powstanie krzywdzących stereotypów. Skoro czytasz powieści erotyczne, to zapewne jesteś wyuzdana, nie masz żadnych ograniczeń w seksie i nie grzeszysz intelektem. Takie sformułowanie nie ma racji bytu. Po powieści erotyczne sięgają też inteligentne kobiety, wiele książek także porusza ważne tematy. Czytanie tego typu literatury nie oznacza jeszcze wyuzdania, posiadania wielu partnerów i chęci eksperymentowania. Warto to mieć na uwadze i poznawać indywidualne preferencje swojej partnerki, zamiast kierować się niczym niepopartymi domysłami.

Dodaj komentarz